Boston Nerededir? Boston Tarihi

0
Advertisement

Boston hangi ülkededir? Boston şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Amerika Boston hakkında bilgi.

bostonBoston; Amerika Birleşik Devletlerinde kent, Massachusetts Eyaleti’nin ve Suffolk Yönetim Birimi’nin merkezidir.

Eyaletin doğusunda, Massachusetts Körfezi’nde, Charles ve Mystic ırmaklarının ağzında New York City’nin 290 km kuzeydoğusunda yer alır. Kıyısında küçük adaların bulunduğu Boston, endüstri, ticaret, bankacılık, sağlık hizmetleri merkezi; eyaletin başlıca limanı ve en büyük kentidir. Yayıncılık, besin, ayakkabı fabrikaları, elektrik donanımları, tersane, kimyasal ve plastik ürünler, dokumacılık, makine yapımı, balık ve yün ticareti, temel ekonomik etkinliklerdir. ABD’deki Üniteryen ve Hıristiyan Bilim akımlarının merkezidir. Çok sayıda kolej; Suffolk Üniversitesi, 1906; Northeastern Üniversitesi; Boston Senfoni Orkestrası, başlıca kültür kurumlarıdır.

Tarih. 1930’da, Vali John Winthrop öncülüğünde yerleşime açıldı. Massachusetts Koloni Şirketi’nin yönetim merkezi oldu (1632). Kısa zamanda Amerikan Püritanizminin ve aydınlar hareketinin merkezi konumunu kazanan kentte, ABD’deki kolonilerin ilk gazetesi olan Newsletter yayımlanmaya başladı (1704). Amerikan Devrimi sırasında, İngilizlere karşı girişilen bağımsızlık mücadelesinde öncülük etti. “Boston Tea Party” (Boston Çay Ayaklanması) diye adlandırılan ve Büyük Britanya ile savaşın çıkmasına yol açan ilk eylem burada başladı (1773). Amerikan Devrimi’nin ilk savaşlarından biri olan Bunker Hill Savaşı (17 Haziran 1775) ile kuşatma altına alındı. 1776 Martında, İngiliz güçlerinden temizlendi. Bu tarihten başlayarak 19. yüzyılın ortalarına kadar hızlı bir gelişme sürecine girdi; dokuma ve ayakkabı fabrikalarının kurulmasıyla endüstri kısa zamanda gelişti. Bunun sonucunda, başta İrlanda olmak üzere çeşitli ülkelerden (Yahudiler, İtalyanlar, Kuzey Avrupalılar, Fransızlar, Zenciler) gelen çok sayıda göçmen kente yerleşti. Yerleşme düzenindeki güncel değişiklikler yüzünden son yıllarda nüfus azalması görüldü.

Tarihsel Eserler. Paul Revere Binası, 1670; Faneuil Salonu, 1742; Eski Kuzey Kilisesi, 1723; ABD’deki ilk Üniteryen kilisesi olan Kral Şapeli, 1754; Eski Güney Toplantı Binası, 1699; Boston Halk Kütüphanesi, 1895; New England Müzik Konservatuvarı; Güzel Sanatlar Müzesi, 1909; Boston Üniversitesi, 1839.

Advertisement

Leave A Reply