Bozüyük Nerededir?

0

Bozüyük nerededir? Bozüyük hangi ilimize bağlıdır? Bozüyük ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

bozuyukBozüyük; Bilecik İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Dodurga), 43 köyü vardır. İlin güneyinde; kuzeyden ilin Pazaryeri ve Söğüt, doğudan Eskişehir’in Merkez, güneyden Kütahya’nın Merkez ve Tavşanlı, batıdan Domaniç ve Bursa’nın İnegöl ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe toprakları oldukça engebelidir. Yükselti 750-800 m’ye ulaşır. Sakarya Irmağı’na bağlanan Karasu ve Sarısu çayları ilçe topraklarını sular. Vadi tabanlarında tarıma elverişli düzlükler uzanır. Karasal iklim egemendir. Yıllık ortalama sıcaklık 10-11°C, yağış tutarı 500-550 mm’dir. Meşe, çam, köknar ve kayın ormanları doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım, hayvancılık ve son yıllarda gelişen endüstriye dayanır. Buğday, arpa, mısır, nohut, fiğ, fasulye, şekerpancarı ve ayçiçeği; meyvelerden elma ve erik yetiştirilen başlıca tarımsal ürünlerdir. Seramik, kereste, mozaik, kiremit ve tuğla gelişmekte olan endüstri dalları arasındadır.

Bilecik-Eskişehir Karayolu ve Demiryolu üzerinde, deniz düzeyinden 745 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 35 km uzaklıktadır. 30 Nisan 1926’da ilçe yapıldı.


Leave A Reply