Bozyazı Nerededir? Bozyazı Hangi İlimize Bağlıdır?

0
Advertisement

Bozyazı nerededir? Bozyazı hangi ilimize bağlıdır? Mersin ili Bozyazı ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Bozyazı - Mersin

Bozyazı – Mersin (Kaynak : wikipedia.org)

Bozyazı; Mersin İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 14 köyü vardır. İlin batısında; güneyden Akdeniz, batıdan Anamur, kuzeydoğudan Gülnar ilçeleriyle çevrilidir.

İlçede, kıyı düzlüğünün hemen ardından kuzey doğrultusunda yükselti 1.000 m’nin, daha içerilerde 1.500-1.600 m’nin üzerine çıkar. Yaz aylarında suları tümüyle kuruyan birkaç önemsiz akarsu dağlık alandan güneye doğru Akdeniz’e ulaşır. Akdeniz iklimi egemendir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılıman geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 19°C, yağış tutarı 900-1.000 mm’ dir. Kıyı kesiminde Akdeniz çalı türleri (maki) ve kızılçam ormanları, daha yükseklerde kızılçam, sedir, karaçam ve köknar ormanları görülür.Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, nohut ve fasulye; meyvelerden limon, portakal, üzüm ve muz yetiştirilir. Dağlık alanda koyun ve keçi beslenir. Dağlarda yaşayan köy halkının bir bölümü orman işçiliği yapar. Kıyıda balıkçılık ve turizm gelişmektedir.

Antalya-İçel Karayolu üzerinde, deniz düzeyinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 150 km uzaklıktadır. Daha önce Anamur ilçesi’ne bağlı 15 köy, 19 Haziran 1987’de birleştirilerek merkezi Bozyazı olmak üzere ilçe yapıldı.

Bozyazı’nın doğal zenginliklerine tarihi bir miras ekleniyor. Şehir, Antik Çağ’da , daha doğrusu MÖ 270 yılları arasında kurulmuştur. AD , Arsinoe II’nin ölüm tarihi ve MÖ 253 . AD , Lagidlerin Seleukos İmparatorluğu’na karşı yürüttüğü İkinci Suriye Savaşı’nın bitiş tarihi, Nagidos şehrinin topraklarında , şimdiki Zeysa Hotel by Ptolemy II Philadelphus ve Arsinoe adlıkız kardeşi ve karısı Arsinoé II’nin onuruna. Mersin Üniversitesi’nden bir arkeolog ekibi, burada çok çeşitli nesneler ortaya çıkararak önemli bir Helen uygarlığının varlığını kanıtladı.

Bozyazı’ya en yakın havaalanları batıda Antalya ve doğuda Adana’dır .

Advertisement

Bu iki şehrin “otogarında” neredeyse her saat Bozyazı’dan geçen otobüslere binmek mümkün. Araçla gelenler için Antalya’dan Alanya , Gazipaşa , Anamur’dan geçen bir sahil yolunu takip ederek yaklaşık 4 saat sürmektedir . Adana’dan Mersin, Silifke , Aydıncık’tan geçerek yaklaşık 5 saat sürmektedir.


Leave A Reply