Brigitte Bardot Kimdir? Fransız Sinemasının Sembol İsminin Hayatı

0
Advertisement

Brigitte Bardot kimdir? Fransız sinemasının simge isimlerinden Brigitte Bardot hayatı, biyografisi, filmleri ve sinema kariyeri hakkında bilgi.

Brigitte Bardot

Brigitte Bardot (d. 28 Eylül 1934, Paris), II. Dünya Savaşı sonrası sinemasının cinsellik simgelerinden Fransız oyuncu. Bir sanayicinin kızıydı. Küçük yaşta bale dersleri aldı. On beş yaşındayken Elle dergisinde çıkan kapak fotoğrafıyla dikkati çekti. 1952’de yönetmen Roger Vadim’le evlendi ve aynı yıl sinema oyunculuğuna başladı. Ama asıl ününü, sonradan ayrılacağı Vadim’in Et Dieu crea la femme (1956; Ve Allah Kadım Yarattı) adlı filmiyle yaptı. Bu filmdeki, cinselliğinden sakınmayan uçarı kadın tipiyle sinemada yepyeni bir simge oluşturdu.

Sonraki filmlerinde, çocuksulukla cinsel çekiciliği birleştiren kadın rollerini sürdüren Bardot, 1960’larda oyunculuk yeteneğini gösterebildiği nitelikli yapımlarda oynadı. Bunlar arasında Henri-Georges Clouzot’ nun La verite (1960; Gerçek), Louis Maile’ in Vieprivee (1962; Özel Yaşam), Vadim’in Le repos du guerrier (1962; Sensiz Yaşayamam), Jean-Luc Godard’ın Alberto Moravia uyarlaması Le mepris (1963; Nefret) ve Malle’in Viva Maria! (1965; Viva Maria!) filmleri sayılabilir. Sonraları gene hafif filmlere yönelen Bardot, özel yaşamı nedeniyle sürekli gündemde kaldı. Son filmlerinden Si Don Juan etait une femme (1973; Don Juan Kadın Olsaydı), bir bakıma gerçek yaşamdaki Bardot’nun perdeye yansımasıydı. Bu tarihten sonra sinemadan uzaklaşarak kendini çevre koruma çalışmalarına verdi.


Kaynak – 2

Brigitte Bardot; Fransız sinema oyuncusudur (Paris 1934).

Kısa bir süre dans ve oyunculuk eğitimi gördükten sonra modelliğe başladı. İlk filmi Futures Vedettedi (Geleceğin Yıldızlan) 1954’te çevirdi. Ününü, ilk eşi Roger Vadim yönetiminde çevirdiği Et Dieu Créa la Femme (Ve Allah Kadını Yarattı) 1956 filmiyle yaptı. Çağdaş kadın cinselliğinin en büyük iki simgesinden biri olarak (öteki Marilyn Monroe), sinema dünyasında olay yarattı. 1970’lerde sinemadan uzaklaştıktan sonra, çevre koruma, özellikle soyu tükenmekte olan hayvanların korunması çalışmalarıyla dünya kamuoyunun dikkatini çekti. Fransız sinemasına yaptığı hizmetlerden dolayı Nisan 1985’te Légion d’Honere nişanı ile ödüllendirildi.

Advertisement

Başlıca filmleri; Une Parisienne (Parisli Kız) 1957; En Cas de Malheur (Tehlike Anında) 1957; la Femme et le Pantin (Kadın ve Kuklası); la Vérité (Hakikat); La Vie Priée (Özel Yaşam) 1962; Le Mépris (Nefret) 1963; Viva Maria (1965); Shalako (1968); les Pétroleuses (Petrolcüler) 1971; Ou Si Don Juan Etait Une Femme (Don Juan Kadm Olsaydı) 1973.


Leave A Reply