Brokoli Kanseri Önlüyor, Brokolinin Sağlığımız İçin 16 İnanılmaz Faydası

0
Advertisement

Brokolinin sağlığımız için faydaları nelerdir? Brokoli neye iyi gelir, vücuda yararları, hamilelikte ve kanseri önlemede kullanımı, 16 faydası.

brokoli

Kaynak: pixabay.com

Brokolinin Sağlığa Faydaları

1. Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Ulusal Kanser Enstitüsü, turpgil sebzeler (özellikle brokoli) ile kanser arasındaki bağlantı hakkında ayrıntılı bir şekilde konuşmuştur. Bu sebzeler glukozinolatlar, kükürtlü kimyasallar içerir. Yemek, çiğneme ve sindirim sırasında, bu glukosinolatlar biyolojik olarak aktif bileşikler oluşturmak üzere parçalanır; bunlardan biri güçlü antikanser özellikli bir bileşik olan indol-3-karbinol’dur.

Ve evet, brokoli ve diğer turpgil sebzelerin çeşitli kanser türlerini –özellikle prostat, akciğer, göğüs ve kolon kanserlerini – önlemeye yardımcı olabileceği araştırılıyor.

Brokolide, kanseri önleme özelliği gösteren başka bir bileşik sulofaphane veya doğal olarak bulunan organik kükürttür. Sulforaphane, normal hücre fonksiyonunu ve bölünmesini desteklemekte ve hatta kanser hücrelerinde apoptozu (programlanmış hücre ölümü) teşvik etmektedir. Araştırmalar, haftada sadece 3 porsiyon brokoli kanseri riskini yüzde 60 oranında azaltabileceğini söylüyor.

Brokoli, bağışıklığı güçlendiren ve kanser gibi hastalıklarla mücadele eden iyi miktarda lif içerir.

2. Vücudunuza Detoks Yapar

Genellikle dinamik trio olarak adlandırılan ve brokoli içinde bulunan glukoraphanin, glukonastürin ve glukokbrassisin vücudunuzdaki istenmeyen kimyasalları nötralize eder ve ortadan kaldırır.

Advertisement

Brokoli filizindeki sulofaphane, aerobik hücreleri, bir detoksifikasyon enzim ağı oluşturarak zarardan korur. Bir başka çalışmada, brokoli filizi çayı tüketen kişilerin detoksifikasyon düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Bu kişilerin kanlarındaki benzen ve akroleinin seviyeleri 8 haftalık deneyden sonra düşmüştür. Benzen ve akrolein, oldukça kirli alanlarda yaygın olarak bulunan kimyasal ürünlerdir. Basitçe ifade etmek gerekirse, brokoli günlük olarak bilmeden soluduğumuz kirleticileri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Dişçi

Kaynak: pixabay.com

 

3. Kemik ve Diş Sağlığını İyileştirir

K vitamini, kalsiyum, potasyum ve magnezyum için mükemmel bir kaynak olan brokoli, kemik mineral dansitesinin korunmasında rol oynar (çok fazla demir içerir).

Bazı uzmanlar, K vitamininin kemikler için kalsiyumdan daha yararlı olduğunu düşünüyorlar. Ve bir fincan brokoli, günde ihtiyacınız olan K vitamininin yüzde 270’ini içerir. Bu vitamin, kalsiyum ile birlikte dişlerinizin bakımını da sağlar.

Bu temelde brokolinin osteoporoz ile savaşmasına yardımcı olabileceği anlamına gelir.

4. Kalp Sağlığınızı Korur

Brokoli, kalp sağlığını geliştirmenin yollarından birisi olan kan damarlarını güçlü tutar. Sebzedeki sulforafan, kronik şeker sorununun neden olduğu damar duvarlarının hasarını önler ve hatta tersine çevirir.

Advertisement

Bir çalışma, brokoli alımının kalbin kan pompalama yeteneğini artırabileceğini bulmuştur. Oksijen yoksunluğu sırasında kalbe verilen hasarı da azaltır. Diğer pek çok çalışma, brokoli tüketimini koroner kalp hastalığı riski azalttığını göstermiştir.

Çalışmalar aynı zamanda brokoli içindeki aynı sulforafanın kan basıncı seviyelerini de geliştirebildiğini göstermiştir. Ve brokoli hiç kolestrol içermez. Üstelik, lif içerdiğinden, kolestrol seviyelerini düzenler ve kalp krizlerini önler.

5. Sindirim Sağlığını İyileştirir

Brokoli kolondaki iltihabı azaltır ve kolon kanserini önlemeye yardımcı olur. Sebze midede bazı bileşiklere ayrılır; bunlardan biri indolokarbazoldur. Bu madde de bağırsak sağlığı için önemlidir.

Brokoli aynı zamanda bağırsak bakterileri tarafından kullanılabilen ve bağırsak sağlığını iyileştiren diğer ayırıcı bileşikleri de içerir.

brokoli

Kaynak: pixabay.com

 

6. Karaciğer Sağlığını Geliştirir

Brokolinin karaciğer kanserini önlediği ve hatta tedavisinde yardımcı olduğu bulunmuştur.

Brokoli, detoksifikasyon enzim düzeylerini artırır ve karaciğerin zarar görmesini önler. Sebze aynı zamanda karaciğer yetmezliğini önler. Haftada 4 porsiyon brokoli yerseniz, karaciğer sağlığınız için harikalar yaratabilirsiniz.

Başka bir araştırma da brokolinin karaciğer yağlanmasını önlediği bulunmuştur.

7. Alerjiyi Tedavi Eder

Araştırmalar, 3 gün süreyle brokoli tüketerek nazal hücrelerde antioksidan üreten protein üretiminde % 200’lük bir artış sağlayabileceğini buldu. Ve bu da alerjik tedavilere yardımcı olabilir.

Bir başka çalışmaya göre, brokoli burnun alerjik tepkisini zayıflatıyor. Ayrıca, partikül kirliliğinin alerjik hastalık ve astım üzerindeki etkilerini de azaltır.

8. Zayıflamaya Yardımcıdır

Brokoli düşük kaloridir ve dolayısıyla kilo vermek isteyenlerin menüsünde olmalıdır. Ve evet, brokoli iyi bir lif kaynağıdır – sizi uzun süre tok tutar.

Advertisement

9. Göz Sağlığını Geliştirir

Uzun süre sizi rahatsız eden herhangi bir göz sorununuz varsa brokoliye tüketmeye başlamalısınız. Çalışmalar, brokolinin körlüğü önleyebileceğini gösteriyor. Brokolide bulunan sulforaphane, gözleri mor ötesi radyasyondan korur. Araştırmalar göz hücrelerinin ne kadar çok sulforaphane alınırsa, o kadar çok korunduğunu söylüyor.

Yeşil ve sarı meyve ve sebzeler, insan gözleri için çok önemli antioksidanlar olan lutein ve zeaxanthin açısından zengindir. Bu süper antioksidanlar katarakt ve maküla dejenerasyonu gibi diğer ciddi göz hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. 100 gram haşlanmış brokoli 1.080 mcg lutein ve zeaksantin içerir.

Brokoli de C vitamini açısından zengindir bu da daha iyi görme için gerekli başka bir besin öğesidir.

10. Diyabet Tedavisinde Yardımcı Olabilir mi?

Brokolideki lif denklemin bir parçasını oluşturursa, sulforaphane diğerini oluşturur. İkincisi diyabetin neden olduğu kan damarlarındaki hasarı önler. Sulforaphane, bu tür zararı sınırlayan belirli enzimleri aktive eder.

Laboratuvar deneylerinde, sulforafanın şekeri düşürdüğü ve şekerin zararlı etkilerini azalttığı da bulundu.

Ancak dikkat etmeniz gereken brokoli hakkında bir şey var – bu da beslenme şekliniz genellikle protein alımı üzerine ise, brokoli alımını azaltmanız gerekebilir. Bu konuda doktorunuza danışmalısınız.

Brokoli yemekten sonra kan basıncında yavaşlamaya yardımcı olabilir (lif içeriği sebebiyle).

beyin

Kaynak: pixabay.com

 

11. Beyin Sağlığını İyileştirir

Brokolide beyin sağlığını geliştiren iki önemli besin, K vitamini ve kolin, bulunur. Birincisi bilişsel becerileri geliştirirken, ikincisi belleği geliştirir. Ve daha da önemlisi, brokoli Alzheimer ve depresyonu önlemeye yardımcı olan folik asitten iyi miktarda içerir.

Diğer çalışmalar, brokoli tüketiminin nöroinflamasyonu bir dereceye kadar iyileştirebileceğini belirtmektedir. Ve brokolideki sulforafanın, özellikle travmatik bir yaralanmadan sonra mekansal hafızayı iyileştirdiğini göstermiştir.

12. Metabolizmayı İyileştirir

Brokolide bulunan kalsiyum ve C vitamini birlikte metabolizmayı hızlandırır.

Advertisement

Brokoli lifi aynı zamanda sağlıklı metabolizma ve ana vücut fonksiyonlarının idame ettirilmesinden sorumludur.

13. Bağışıklığı Artırır

Brokolinin bağışıklık sistemi için faydalarının bir numaralı nedeni, C vitamini içeriğidir. Sebzedeki sulforafane, vücudun genel antioksidan tepkisini düzenleyen bir protein olan Nrf2 ile etkileşime girer. Bu protein yüzlerce antioksidan ve canlandırıcı enzim ve geni değiştirebilir.

Araştırmalar, çiğ brokoli yemenin bağışıklık artırıcı etkileri en üst düzeye çıkarabileceğini söylüyor. Ve bu etkiler de yara iyileşmesini desteklediğini gösteriyor.

hamile

Kaynak: pixabay.com

 

14. Gebelik sırasında harikadır

Doğru beslenme, bir kadının yaşamındaki hamilelikte, herhangi bir dönemden daha önemlidir. Ve brokoli de bunu sunabilir.

Brokolideki kalsiyum, hamile kadınlarda osteoporozu önlemeye yardımcı olurken (bu safhada hastalığa daha yatkın oldukları için, kemikleri daha savunmasız oldukları için), folik asit sağlıklı bir gebelik sağlar – bebekteki nörolojik defekti ortadan kaldırır.

Ve brokolideki lif, hamile kadınların daha sıklıkla eğilimli olduğu gestasyonel şeker hastalığını önlemeye yardımcı olur. Brokoli takviyesi, Kanadadaki bir araştırmaya göre yenidoğanda beyin hasarını önler.

15. Erkeklerin Cinsel Sağlıklarını Geliştirir

Erkekler bu konuda folik asite teşekkür etmelidirler. Bir İspanyol araştırmasına göre, folik asit alımının artması sperm üretimini artırır. Ve bu sebzedeki A vitamini, sperm sayısını artırır.

Brokolinin erkeklerde kadınlardan üç kat daha fazla görülen mesane kanserini önlediği bulunmuştur.

16. Vücudun pH Düzeyini Dengeler

Çoğu sebze (ve meyveler gibi) brokoli, alkali bir besindir ve vücudun pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olur.


Leave A Reply