Buddenbrooklar, Bir Ailenin Çöküşü Kitap Özeti, Thomas Mann

0
Advertisement

Thomas Mann’ın Buddenbrooklar: Bir Ailenin Çöküşü isimli kitabının konusu, kitabın analizi ve kısaca özeti. Buddenbrooklar: Bir Ailenin Çöküşü hakkında bilgi.

Buddenbrooklar: Bir Ailenin Çöküşü

Buddenbrooklar: Bir Ailenin Çöküşü Kitap Özeti

Başlığın işaret ettiği ve herkesin bildiği gibi, Lübeck’li bir aile konu ediliyor. Dört nesil boyunca yirmiden fazla kişi karşımıza çıkıyor.

JOHANN BUDDENBROOK, aile şirketini yönetiyor, oğlu JEAN da orada çalışıyor. Rakipleri ise oraya sonradan taşınmış yeni zenginler olan Hagenström’ler ve hepsi de biraz karanlık insanlar. JOHANN öldüğünde işleri JEAN devralıyor ve kısa süre sonra onun oğlu THOMAS da çırak olarak işe başlıyor.

JEAN, kızı TONY’yi, bir başkasını sevmesine rağmen Hamburg’lu bir tüccarla evlenmeye zorluyor. Fakat bu iyi kısmetin hiç de iyi olmadığı kısa süre sonra anlaşılıyor; koca iflas ediyor ve firmanın iyiliği için TONY’nin ondan boşanmasına izin veriliyor. Daha sonra bir başkasıyla evleniyor, ama onu da aldatıldığı için terk ediyor.

BUDDENBROOK ailesinde böyle bir curcunadır gidiyor, ta ki şirketin şefi JEAN birden ve hiç beklenmedik bir şekilde ölene kadar. THOMAS henüz 29 yaşındayken yönetimi devralıyor. Ticaret konusunda pek de yetenekli değil, kardeşi CHRISTIAN’m tavrı da işleri zorlaştırıyor. CHRISTIAN hiçbir yerde, dikiş tutturamayan biri ve sonunda şirketten de ayrılmak zorunda kalıyor.

Advertisement

THOMAS, GERDA ile evleniyor ve bir oğulları oluyor; HANNO, hassas bir hayalperest. THOMAS günün birinde HANNO’nun şirketi devralacağını umuyor. Kendisi daha 40’larınm ortasında olmasına rağmen tamamen tükenmiş durumda. HAGENSTRÖM-LER Lübeck’te giderek güçlenirken, BUDDENBROOKLAR yokuş aşağı gidiyor.
THOMAS, 50. doğum gününü göremeden ölüyor. Vasiyetinde şirketin satılmasını istiyor; HANNO’nun işleri hiçbir zaman devralmayacağını anlamış galiba. Gerçekten de HANNO, 16 yaşındayken tifodan ölüyor.

Kitap Hakkında

Romanda elbette bundan çok daha fazla şey olup bitiyor. Aile bireylerinin yaşamı yıllar boyunca izleniyor; bazıları Kuzey Almanya ağzıyla konuşuyor, bazıları da farklı farklı şivelerle Fransızca, Lehçe ve Almanca konuşuyor. Yine de bu, Thomas Mann’m en kolay romanı. Buna rağmen, başlangıç için novellaları VENEDİK’TE ÖLÜM ya da TONIO KROGER daha uygun olabilir.

Lübeck şehrinin adı, romanın hiçbir yerinde geçmiyor. Yine de BUDDENBROOKLAR ailesinin bu Hansa şehrinde yaşadıkları belli oluyor. Kitabın yayınlanmasının ardından önce büyük bir öfke oluştu; şehirde yaşayanlardan pek çoğu, romandaki figürlerin kendileri olduğunu söyledi. Hatta kitapçılar hangi Lübeck’li şahsiyetin hangi roman figürüne karşılık geldiğini gösteren listeler bile dağıttı.

Fakat BUDDENBROOKLAR başlangıçta hiç de iyi satmadı, çünkü fazla pahalıydı! İki ciltlik baskının fiyatı 12 mark’tı; bu, aşağı yukarı 70 avroya karşılık geliyor. Satışlar ancak iki yıl sonra, (yaklaşık 30 avroluk) tek ciltlik bir baskı piyasaya çıkınca arttı.


Leave A Reply