Bugün İle İlgili Cümleler

0
Advertisement

Bugün ile ilgili cümleler. Bugün kelimesi içeren “Bugün” kelimesinin kullanılmış olduğu örnek Türkçe cümlelerin yer aldığı sayfamız.

Bugün İle İlgili Cümleler

 1. *** Bugünkü adını 1957’de aldı.
 2. *** Bugün müze olan Büyük Saray ile küçük köşkler, saraylar, bahçeler ve 1802’de Mihail Kozlovski tarafından yapılan Aslanın Ağzını Yırtan Samson heykelinin bulunduğu alan, 1.000 hektarlık Petrodvorets Kenti Saray-Müze ve Parkları’nın bir bölümünü oluşturur.
 3. *** 1919’da, “Bir Mayıs” anlamına gelen bugünkü adı olan Pervomavsk ismini aldı.
 4. *** Persler, bugünkü İran’ın güneybatısını kapsayan eski Persis ülkesine adını veren halka verilen isimdir.
 5. *** Bugün ulusal bir anıt haline getirilen McHenry Kalesi’nin 1812 Savaşı sırasındaki savunması (13-14 Eylül 1814), Francis Scott Key’e Amerikan ulusal marşı “Star-Spangled Banner” için esin kaynağı oldu.
 6. *** Sunağın kabartmalarının büyük bir bölümü bugün Berlin’deki Pergamon Müzesi’nde bulunmaktadır.
 7. *** Bugün için internet kullanımı, hem hitap ettiği kitle bakımından, hem de sağladığı olanaklar açısından kendi sınırlarını aştığını belirtmeliyiz.
 8. *** 1445-46 yıllarında Siyam (bugün Tayland) işgalini kıran Malakka önderlerinden biriydi.
 9. *** Yüzeyinin bugünkü Titicaca’nın yüzeyinden en az 100 metre yüksekte olduğu sanılır.
 10. *** XIV. Louis döneminin gözde bir virtüözü olan Balon, 1691’de Paris Akademisi’ne (bugün Paris Operası) girerek Marie Subligny ve Françoise Prevost’nun partneri oldu.
 11. *** Irmağın 240 km yukarısında 14. yüzyılda kurulmuş Perm Velikaya (bugün Çerdin) adlı bir kent bulunmasına karşın, Yegoşiha’ya 1780’de Perm adı verildi.
 12. *** Şeker üretimi eyaletin başlıca sanayi dalı olma özelliğini bugün de korumaktadır.
 13. *** Başlangıçta bugünkü Venezuela‘nın kıyı bölgeleri dışında İspanya denetimindeki bütün Güney Amerika topraklarını kapsıyordu.
 14. *** 1739’da Nueva Granada Genel Valiliği’nin kurulmasıyla bugünkü Kolombiya, Ekvador, Panama ve Venezuela, 1776’da da Rio de la Plata Genel Valiliği’nin kurulmasıyla bugünkü Arjantin, Uruguay, Paraguay ve Bolivya’nın büyük bölümü üzerindeki egemenliğini yitirdi.
 15. *** Bugün iki yapı birlikte ünlü sanat müzesi Ermitaj’ı barındırmaktadır.


Leave A Reply