Çadır Seçerken Nelere Dİkkat Etmemiz Gerekiyor? Yaratıcı Çadırlar

0
Advertisement

Çadır seçimindeki en önemli kriter, çadırınızın en ucuzu veya en pahalısı olması değil kullanım amacınıza en uygunu olmasıdır.

Çadır seçiminin önemini, uzun ve zorlu bir tırmanış sonrası gece tir tir titrerken veya dünyanın en pahalı çadırının içinde güney sahillerinde ter dökerken anlamamak için, bu yazıyı okumakta fayda var.

Çadır

Çadırlar genel olarak ikiye ayrılırlar; tek katlı ve çift katlı. Eğer tek katlı çadır Gore-tex veya benzeri yani nefes alabilen ama su geçirmeyen bir kumaştan yapılmamışsa -ki bu tip çadırlar oldukça pahalıdır- içerideki su buharı dışarıya çıkamaz ve ıslanırsınız. Günümüzde genellikle nefes alabilen bir iç kumaş ve su geçirmeyen bir dış kumaştan oluşan çift katlı çadırlar kullanılmaktadır.

Çadırlar, ev tipi büyük çadırları sınıflama dışı tutmak şartıyla, şekillerine göre üçgen, tünel ve kubbe (dome) olarak üçe ayrılırlar. Üçgen çadırlar genellikle en ucuz çadır tipidir. Başlarında ve sonlarındaki iki çubuk yardımıyla kurulurlar ve üçgen profilleri vardır. Genelde kampçılık amaçlı kullanılan üçgen çadırların kış koşullarında kullanımları zordur, özellikle rüzgara karşı dayanıklılıkları fazla değildir ve iç hacimleri diğer çadır çeşitlerine göre daha dardır. Üçgen çadırlar kurulurken en az sekiz noktadan sabitlenmelidir. Tünel çadırlar iki uçlarındaki esnek alüminyum borularla tünel formu verilmiş çadırlardır ve rüzgara karşı dayanıklılık, iç hacim kullanımı olarak üçgen çadırlardan daha iyidir. Tünel çadırların kurulması daha zahmetlidir. Ancak dört noktadan sabitlenmesi yeterli olur. Kubbe çadırlar ise günümüzde doğa sporlarında en yaygın olarak kullanılan çadır tipidir. En az iki esnek borunun bir yarım küre oluşturmasıyla ortaya çıkar. İç hacimleri daha geniştir ve rüzgara karşı daha dayanıklı oldukları için kış kullanımına uygundurlar.

Çadır

Advertisement
Çadırın kalitesi ve fiyatı, şeklinden ziyade kullanılan malzeme kalitesiyle ilgilidir.

Çadırın tentesinin hafif, dayanıklı, su geçirmez ve az yer kaplayan kumaştan olmasına ve dikişlerinin bantlı yani dikişlerin üzerinin boydan boya su geçirmez şeritle kaplanmasına dikkat edilmelidir. Çadır çubukları (polleri) de çadır seçiminde önemli bir kriterdir. Poller içi boş alaşım çubuklardır ve birbirlerine lastikle bağlanmış birkaç parçadan oluşurlar. Maddeleri ise fiberglass veya alüminyum olabilir. Fiberglass poller daha hafif ve daha ucuz olmakla birlikte soğuk hava koşullarında esnekliklerini kaybedip kırılabilirler.

Çadırların genel özelliklerini kısaca sıraladıktan sonra farklı amaçlara ve mevsimlere göre çadır tiplerinden bahsetmek faydalı olacaktır. Üç mevsim çadırları ilkbahar, yaz ve sonbaharda kullanılmak üzere üretilmiş hafif, küçük ve ekonomik çadırlardır. Kötü hava şartlarında konforsuzdurlar. En yaygın kullanımı olan çadırlar dört mevsim çadırlarıdır. Her mevsim kullanılabilecekleri gibi kış tırmanışlarında da belli bir yere kadar verimlidirler. Beş mevsim çadırlar özellikle yüksek irtifa kış tırmanışları için üretilmiştir. Dolayısıyla yaz aylarında kullanmak bunaltıcı olabilir.

Alacağınız çadırda kaç kişinin kalabileceğini hesaplarken matları içeriye serip bakmakla sınırlı kalmayın, çünkü genelde uyurken insan ve uyku tulumu mattan taşacaktır. Aynı zamanda bir çadır en azından içerisinde rahatlıkla bağdaş kurup oturabileceğiniz kadar yüksek olmalıdır.

Çadır

Çadır ile ilgili birkaç küçük hatırlatmada bulunalım:
  • – Çadırı kuracağınız alanı çok iyi temizleyip taş ve dikenlerden arındırın. Bunu sağlayamıyorsanız çadırın altına fazla giysilerinizi serip çadırı öyle kurun.
  • – Çadır içinde ocak yakmak çok tehlikelidir, çünkü çadırların kumaşları tahmin ettiğinizden daha yanıcıdır. Zor şartlarda ocak için çadırın bagajını kullanın.
  • – Çadırı kurarken, çadırın arkasını rüzgar yönüne vermeniz, giriş çıkışınızı kolaylaştıracaktır.
  • – Kamp dönüşü çadırınızı mutlaka kurutun; bir çadırı yok etmenin en kolay yolu onu ıslak olarak sarılı bırakmak ve birkaç ay beklemektir. Çadırı temizleyip kurutmanın en iyi yolu ise onu kurmaktır.
  • – Çadırı kesinlikle deterjanla yıkamayın; su geçirmezliği azalacaktır. Sünger ve su yeterli olur.

Değişik çadırlar, yaratıcı çadır çeşitleri, kamp malzemeleri, örnekleri, modelleri.

FieldCandy şirketi çadır üretiminde profesyoneller arasında geliyor. Son üretimlerinden olan bu çadırlar, aynı şekle sahip olmakla birlikte esprili ve sıra dışı desenlerle dikkat çekiyor. Çadırların fiyatları ise 300 ile 600 sterlin arasında değişiyor.

Yaratıcı Çadırlar

Advertisement

Yaratıcı Çadırlar

Yaratıcı Çadırlar

Yaratıcı Çadırlar

Yaratıcı Çadırlar

Yaratıcı Çadırlar

Yaratıcı Çadırlar

Yaratıcı Çadırlar

Yaratıcı Çadırlar

Yaratıcı Çadırlar

Yaratıcı Çadırlar

Yaratıcı Çadırlar

Advertisement


Leave A Reply