Cam Geri Dönüşümünün Faydaları Nelerdir? Camın Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?

0
Advertisement

Camın geri dönüşümü neden ve nasıl yapılır? Camın geri dönüşümünün faydaları ve önemi nedir, Camın geri dönüşümü hakkında bilgi.

Cam Geri Dönüşümünün Faydaları

Cam geri dönüşümü, çevremizi korumamıza faydalı bir katkıda bulunmanın basit bir yoludur. Cam geri dönüşümünün bazı faydalarına bir göz atalım.

Cam Geri Dönüşümü Çevreye Faydalıdır

Bir çöp sahasına gönderilen cam bir şişenin parçalanması bir milyon yıl kadar sürebilir. Buna karşılık, geri dönüştürülmüş bir cam şişenin mutfağınızın geri dönüşüm kutusundan çıkması ve yeni bir cam kap olarak mağaza rafında görünmesi 30 gün kadar kısa bir zaman alır.

Cam Geri Dönüşümü Sürdürülebilir

Cam kaplar yüzde 100 geri dönüştürülebilir, yani camda saflık veya kalite kaybı olmadan tekrar tekrar, tekrar tekrar geri dönüştürülebilirler.

Cam Geri Dönüşümü Verimlidir

Cam geri dönüşümünden geri kazanılmış cam, tüm yeni cam kapların ana bileşendir. Tipik bir cam kap, % 70 kadar geri dönüştürülmüş camdan yapılmıştır. Sektör tahminlerine göre, geri dönüştürülmüş camların yüzde 80’i, sonunda yeni cam kaplar haline geliyor.

Advertisement

Cam Geri Dönüşümü Doğal Kaynakları Koruyor

Geri dönüştürülen her bir ton cam, yeni cam oluşturmak için gereken bir tondan fazla ham maddeden tasarruf sağlar.

Cam Geri Dönüşümü Enerji Tasarrufu Sağlıyor

Yeni cam yapmak, kumları ve diğer maddeleri, çok fazla enerji gerektiren ve sera gazları da dahil olmak üzere çok sayıda endüstriyel kirlilik oluşturan 2,600 derece Fahrenheit sıcaklığına ısıtmak anlamına gelir. Cam geri dönüşümündeki ilk adımlardan biri camı ezmektir. Geri dönüşümlü cam ürünlerinden cam üretmek, hammaddeden yeni cam üretmekten % 40 daha az enerji gerektirir. Çünkü ezilmiş cam hammaddeden daha düşük sıcaklıkta erir.

Geri Dönüşümlü Cam Faydalıdır

Cam, kum ve kireçtaşı gibi doğal ve stabil malzemelerden yapıldığı için, cam kaplar içerikleriyle düşük kimyasal etkileşime sahiptir. Sonuç olarak, cam, örneğin tekrar doldurulabilir su şişeleri gibi güvenle yeniden kullanılabilir. Çit ve duvar yapmak için bile kullanılabilir. Yeni cam kaplarda ana bileşen olarak hizmet etmenin yanı sıra, geri dönüştürülmüş camın dekoratif karolar ve peyzaj malzemeleri oluşturmaktan aşınmış kumsalları yeniden inşa etmeye kadar birçok ticari kullanım alanı vardır.

Camın Geri Dönüşümü Basittir

Bu basit bir çevresel faydadır, çünkü cam geri dönüşümü en kolay malzemelerden biridir. Birincisi, geri dönüşüm kutuları ve belediye geri dönüşüm merkezleri tarafından cam kabul edilmektedir. Cam şişeleri ve kavanozları geri dönüştürmek için çoğu insanın yapması gereken, boş cam kaplarını geri dönüşüm kutularına, ya da yakındaki bir toplama noktasına bırakmak olabilir. Bazen farklı renkli camların ayrılması gerekir.


Leave A Reply