Çamiçi Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0

Çamiçi Yaylası nerededir? Tokat, Niksar Çamiçi Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

Advertisement

ÇAMİÇİ YAYLASI

Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde yer alan Niksar, 350 metrelik rakımıyla kendine has bir iklime sahip. Kuzeyinde Canik, güneyinde ise Dönek Dağının bulunduğu yerleşim düz ve verimli bir ovaya konumlanmış. Topraklarının her türlü sebze ve meyvenin yetişmesine elverişli yapısı nedeniyle Niksar “Kuzeyin Çukurova’sı” unvanıyla anılıyor. Yeşilırmak’ın önemli kollarından biri olan Kelkit Irmağının suladığı ve yeşerttiği bu bereketli topraklar, antik dönemden beri insanoğlunun yaşam alanı olarak seçtiği bir coğrafya aynı zamanda.

Kimler gelip geçmemiş ki Niksar’ın zümrüt yeşili düzlüklerinden… Antikçağda Caberia ve Neocaesarea olarak anılan bu tarihi yerleşim Pontus, Roma, Bizans, Danişment, Selçuklu ve Osmanlı izlerini günümüze kadar taşımış. Danişment Beyliğine 32 yıl boyunca başkentlik yapan Niksar ilçesinin hemen her köşesinde tarihin izleriyle karşılaşabilirsiniz. Kale, Yağbasan Medresesi, Çöreğibüyük, Çilhane, Ulucami, Cin Camisi ve Halil Efendi Camileri, türbeleri, çeşmeleri, birer ustalık eseri olan Talazan, Leylekli, Seğmenli ve Kayapaşa tarihi taş kemer köprüleri bunlardan sadece bazıları.

Yoğun tarihi doku arasında gezmekten yorulduysanız, ilçe merkezinin kuzeyindeki dağlara yönelin. Tokat’ın Karadeniz’e açılan dağları üzerinde bulunan Çamiçi Yaylası yazın insanların mesire ve tatil bölgesidir. Sadece Niksar’ın değil Tokat ve Orduluların da yaz aylarında sık sık ziyaret ettikleri Çamiçi Yaylası, ilçenin en önemli turistik alanı aynı zamanda. 1350 metre yükseklikteki yayla, sıcak yaz günlerinde şehir kaçkınlarının tercih ettiği çam kokulu bir mesire yeri. Burada otel, pansiyon ve dağ evi gibi konaklama olanakları mevcut. Dileyenler kamp kurabilir ya da günübirlik doğa gezilerine katılabilir. Her yıl Çamiçi Yayla Şenlikleri düzenleniyor. Yaylada Türkiye Oryantiring Kupası yarışmalarının yapıldığını da hatırlatalım.

Advertisement


Leave A Reply