Çamuka Balığı Nasıl Bir Balıktır? Nerede Yetişir? Özellikleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Gümüş balıklarından olan Çamuka Balığı nedir, nasıl bir balıktır? Nerede yetişir, özellikleri nelerdir, avlanma ve ekonomik değeri hakkında bilgi.

Çamuka Balığı

Kaynak: commons.wikimedia.org

Çamuka Balığı

Çamuka balığı, gümüş balıklarının bir çeşididir. Cüssesi gümüş balığından daha küçük, lezzeti de daha aşağıdır. Bununla beraber, bazı balıkçılar çamukayı, «gümüş balığının küçüğü» diye satarlar.

Çamukalar gümüş balıkları ile birlikte avlanır. Üreme ve başka özellikleri gümüş balıkları gibidir.

Fiziksel Özellikleri

Vücut oldukça uzun, ince ve orta derecede basıktır. Ağız çıkıntılıdır, küçük dişlerle yukarı doğru yönlendirilir; baş ve vücut pulludur. Alt çene, ağız içinde bir üst genişlemeye sahiptir (yüksek diş kemiği).

İki ayrı sırt yüzgeci, birinci sırt yüzgecinin tüm ışınları ve ikinci sırt yüzgecinin 1-2 ön ışınları, kalan ışınlar parçalı olarak bölünmez. Anal yüzgeç ikinci sırt yüzgecine benzer, kuyruk yüzgeci ise çatallıdır. Gövde gümüşi beyaz, arkası daha koyu, kuyruğa kadar uzanan açık mavi yatay şeritlidir.

Maksimum boyut 20 cm uzunluğa kadardır. Etçil bir tür olarak oldukça küçük olmasına rağmen, pelajik kopepodlar ve bentik kabuklularla beslenir. Akdeniz’de, Aralık’tan Mayıs’a kadar yumurtlar. Fazla derin olmayan kıyıların sıcak ve ılıman bölgelerinde yaşarlar. Kumlu ya da çakıllı bölgelerde sürü halinde dolaşırlar. Yavru balıklar, kabuklular ve yumuşakçalarla beslenirler. Eti çoğunlukla kızgın yağda kızartılır ve bazen karışık balık yahnisi veya çorbasının bir parçası olarak hazırlanan daha büyük örnekler bulunur. Lezzetli beyaz eti nedeniyle ekonomik değeri yüksek bir balıktır.

Advertisement
çamuka balığı

Kaynak: commons.wikimedia.org

Yetişme ortamı

Madeira ve Kanarya Adaları da dahil olmak üzere İspanya ve Fas’ın doğu Atlantik kıyılarında yaygın olan pelajik-neritik, acı su / deniz balığıdır. Batı Akdeniz, Adriyatik ve Karadeniz’de de bulunur. Suyun oksijen değeri ile tuzluluk oranına adapte olabilen bir türdür. Uzunluğu 10-12, en fazla 16–18 cm kadardır. Bulundukları suların sıcaklıklarına göre Nisan ile Eylül ayları arasında ürerler.

Avlanma

Bu türden yararlanan başlıca küçük ölçekli av araçları, çeşitli kıyı sahili ağları, küçük göz boyutu (10 mm) solungaç ağları ve kaldırma ağlarıdır. Nadiren küçük balık parçalarıyla yemlenen çok küçük bir kancaya takılabilir. Canlı Akdeniz kum kokusu, bu sürü halinde yaşayan balıklarla beslenen birçok yırtıcı tür için mükemmel bir yemdir.


Leave A Reply