Çankaya Köşkü Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Son yıllara kadar Cumhurbaşkanlarının kullanmış olduğu Çankaya Köşkü ile ilgili bilgiler. Çankaya Köşkünün tarihçesi.

Çankaya Köşkü
ÇANKAYA KÖŞKÜ Türkiye Cumhurbaşkanlığı köşküdür. Ankara’da Çankaya’dadır. Son yıllara kadar da Cumhurbaşkanlığı köşkü olarak kullanılmış Beştepe’de yeni yapılan yapı sonrası Cumhurbaşkanları tarafından kullanımı bırakılmıştır.

Atatürk 27 Aralık 1919’da Ankara’ya ilk geldiğinde, çalışabileceği bir yer aramıştı. Bir ara Ziraat Mektebi’ne gitmiş, oradan İstasyon binasına geçmiş, fakat sakin bir yer bulamamıştı. Sık sık Çankaya’ya yaptığı gezintiler sonunda burada oturmaya karar verdi. Ev «Ordu Köşkü» adı ile Ankaralılar tarafından Millî Müdafaa’ya hediye edilip Atatürk’e verildi.

Burası o zamaniar büyük bir bağ eviydi. Hiçbir konforu yoktu; o kadar ki Atatürk’ün yanındakilerden bazıları yer bulamadıklarından dışarıdaki çadırlarda, yatmak zorunda kalıyorlardı. Evin ışığı eski bir kamyondan sökülmüş bir motorla sağlanırdı.

Atatürk Lâtife Hanım’la evlenirken, Mimar Vedat Bey tarafından yapılan değişikliklerle köşk bugünkü halini aldı. 1950’den sonra da Atatürk’ün tarihi evi müze haline getirildi, Cumhurbaşkanlığı için yeni bir köşk yapıldı.

Advertisement

Leave A Reply