Estonya Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi, Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi Estonya – Estonya ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

estonya byrağı

Kaynak: pixabay.com

ESTONYA;

  • Yüzölçümü: 45.227 km2.
  • Başkenti: Tallinn.
  • Dil: Estçe (resmi).
  • Din: Protestan (Luterci).
  • Para birimi: 1 kroon=100 senti.
  • Başlıca kentleri: Tartu, Narva, Kohta-Jârve, Pârnu.

Kuzeydoğu Avrupa’da, Baltık Denizi kıyısında devlet. Batıdan Baltık Denizi, kuzeyden Finlandiya Körfezi, doğudan Rusya Federasyonu, Peipus ve Pskov gölleri, güneyden Letonya ile çevrilidir. Karadaki yüzölçümün yanı sıra 800 kadar ada ve adacık ülke toprakları içinde yer alır.

Yüzey Şekilleri;

Ülke toprakları, birinci zamanın kalker ve kumtaşlarından oluşan alçak bir yaylan oluşur. Kuzey kenarı Finlandiya Körfezi kıyılarına doğru dik yalıyarlar biçiminde inen yayla, batıda B altık Denizi’ndeki Hiiumaa ve Saaremaa adlı iki büyük ada üzerinde uzanır. Hemen hemen bütünüyle Dördüncü Zaman buzul hareketinden etkilenen ülkede, güneydoğudaki Munamâgi Tepesi (318 m, ülkenin en yüksek noktası) ile birkaç tepe dışında yükselti 300 m’nin altındadır. Çok sayıda ırmak Finlandiye Körfezi’ ne dökülür. Göller yüzölçümün % 5’ini oluşturur.

estonya

Kaynak: pixabay.com

İklim;

İklim soğuk olmasına karşın yumuşaktır. Kışlar soğuk (ocak ortalaması -3-7°C), yazlar serin (temmuz ortalaması 15-16°C) geçer. Yıllık yağış tutarı 550-750 mm arasında değişir.

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar;

Ülke topraklarının % 22’si ormanlar (iğne yapraklı, yaprak döken), % 5’i bataklık ve turbalıklarla kaplıdır. Göknar, çam, huşağacı ve kavak ağaçları orman örtüsünü oluşturur. Doğal hayvan varlığı oldukça zengindir. Geyik, yabandomuzu, ayı ve vaşak başta olmak üzere birçok memeli ile çeşitli kuş türleri ülkede yaşar. Baltık Denizi, fokun yanı sıra çeşitli balık türleri açısından zengindir.

estonya

Kaynak: pixabay.com

Ekonomi;

Tarım ve Hayvancılık: Devrim öncesinde 697 bin hektar olan etkili-dikili alanlar, günümüzde yaklaşık 1 milyon hektara yükselmiştir. 142 kolektif tarım, 8 kolektif balık üretme çiftliğiyle, 152 devlet çiftliğinde tarım büyük ölçüde makineleşmişti, kolektif çiftliklerin % 70’inde, devlet çiftliklerinin % 97′ sinde elektrik enerjisi kullanılır. Bu çiftliklerde tarım ve hayvancılık 875 bin baş sığır, 136 bin koyun ve keçi, 1.100 bin domuz, 5.800 bin kümes hayvanı yapılır.

Advertisement

Bir Avrupa Birliği üyesi olarak Estonya, dünyanın en büyük ekonomik bölgelerinden biri üzerinde yer almaktadır. 1999 yılı, 1998 Rusya Ekonomik Krizi etkisiyle, 1991’de bağımsızlığını ilan ettiğinden beri Estonya’nın geçirdiği en ağır ekonomik kriz dönemidir. Estonya Kasım 1999’da Dünya Ticaret Örgütüne üye olmuştur ve bu dönemde Avrupa Birliği ile müzakerelere başlamıştır.

Estonya’da enerji üretimi ve dağıtımı, telekomünikasyon, demiryolları ve diğer kamu kuruluşlarının özelleştirilmesi hâlen devam etmektedir.

Estonya 2002 yılında Avrupa Birliği ile yaptığı müzakereleri tamamlamış ve birliğe üye olmuştur. Bu dönemde Estonya, birliğin genişleme sürecinde, yeni üye ülkeler arasında ekonomisi zamanında Kıbrıs Cumhuriyeti’nden sonra en güçlü olan ülke olarak belirlenmiştir.


Leave A Reply