Canlılık Özellikleri Nelerdir? Maddeler Halinde Canlılık Özellikleri

0
Advertisement

Canlılık özellikleri, belirtileri nelerdir? Canlılığın özelliklerinden düzen, enerji kullanımı, homeostasi, üreme vb. hakkında bilgi.

Heterotrof Ne Demek? Heterotrof Canlı Grupların Özellikleri ve Formları

(a) Düzen.

Canlılığın bütün özellikleri, bu yakın çekim ayçiçeğinde görüldüğü gibi, organizmanın sahip olduğu üst düzeydeki yapısal düzenden kaynaklanır.

(b) Üreme.

Organizmalar kendi benzeri olan bir canlı oluşturmak üzere çoğalırlar. Canlılar sadece canlılardan türer.

(c) Büyüme ve gelişme.

DNA şeklindeki kalıtsal programlar, bir organizmanın ait olduğu türe özgü özellikleri oluşturarak, onun büyüme ve gelişme şeklini yönetir.

(d) Enerji kullanımı.

Organizmalar enerjiyi dışarıdan alır ve onu çok değişik işler yapmak üzere dönüştürürler. Bu yarasa saguaro kaktüsünün nektarını yakıt olarak almaktadır. Yarasa uçmak ve diğer işlerini yapmak için gerekli gücü, besindeki moleküllerde depolanmış olan enerjiden sağlar.

Advertisement

(e) Evrimsel uyum.

Evrim, organizmalar ile onların çevreleri arasındaki etkileşimin bir sonucudur. Evrimin sonuçlarından birisi, organizmaların çevrelerine uyum sağlamalarıdır. Kışlık tüylerine bürünmüş beyaz-kuyruklu orman tavuğunun beyaz tüyleri, onu karla kaplı çevrede hemen hemen görünmez kılmaktadır.

canlilik-özellikleri

(f) Çevresel uyarılara tepki verme.

Biraz sonra sindirilecek olan bu cırcır böceği, Venüs sinekkapanın kapan oluşturacak şekilde değişikliğe uğramış yapraklarının yüzeyindeki tüy hücrelerini uyardığında, “kapana düşmüştür”. Bitki bu çevresel uyarana, hızla kapanı kapatarak cevap vermiştir.

(g) Homeostasi.

Dış ortamdaki değişkenliğe karşılık, organizmanın iç ortamını belirli sınırlar içinde değişmez tutan düzenleyici mekanizmalar vardır. Bu düzenleme homeostasi olarak adlandırılır. Bu örnekte görülen siyah kuyruklu tavşanın geniş kulaklarındaki kan damarlarında akan kan miktarının düzenlenmesi, ısı kaybını sürekli olarak denetler. Hayvanın vücut sıcaklığının homeostasisine bu şekilde bir katkı sağlanır.


Leave A Reply