Cebelitarık Boğazı Nerededir? Cebelitarık Hangi Ülkeler Arasında ve Neden Önemlidir?

0
Advertisement

Cebelitarık boğazı nerededir? Cebelitarık ismi nereden gelmekte ve hangi ülkeleri birbirinden ayırmaktadır? Cebelitarık boğazı hakkında kısa bilgiler.

Cebelitarık

Cebelitarık Boğazı

Cebelitarık Boğazı, Avrupa ile Afrika kıtalarını ayıran boğazdır. Afrika kıtasında Fas, Avrupa kıtasında İspanya arasındadır. Adını Tarık Bin Ziyad’dan alan boğaz, Arapça’da “cebel” dağ demektir. Cebel-i Târık, “Tarık’ın dağı” anlamına gelmektedir. Siyasi olarak egemenliği Fas, İspanya ve İngiltere’ye aittir.

Eski tarihlerde “Calpe” adı ile anılan boğaz, daha sonra Arap ordu komutanı Tarık Bin Ziyad ile anılmıştır. Cebelitarık 1462’de Araplardan, İspanyollara geçmiş 1502’de resmen İspanyol topraklarına katılmıştır. 24 temmuz 1704’te Birleşik Krallık-Hollanda deniz kuvvetleri tarafından ele geçirilmiştir, 1713 tarihindeki Utrecht Antlaşması’yla İspanya kaleyi İngiltere’ye iade etmeyi kabul etmiştir.

Cebelitarık Boğazı’nın toplam uzunluğu 60 km’dir. Boğazın en geniş noktası Trafalgar Burnu ile Spartel Burnu arasında 44 km, en dar noktası ise Cires Burnu ile Tarija Burnunun doğusunda 14,2 km’dir. Boğaz’ın ortası, en sığ noktası olup derinliği 324 metre’dir.

Cebelitarık Boğazı İngiltere ile İspanya arasında büyük sorun teşkil etmektedir. 1969 yılında yapılan referandum ile bölge halkı İngiltere’ye bağlı özerk bir yönetim olmayı kabul etmiştir. Son dönemlerde İspanya ile Fas arasında Perejil (Leyla) Adası için siyasi kriz sürmektedir. İspanya kıyılarına 8 km, Fas kıyılarına ise 300 metre mesafede bulunan kayalık ada için iki ülke asker bile çıkarmışlardı.

Advertisement

Leave A Reply