Cemre Nedir? Ne Zaman Düşer? Cemrenin Hikayesi Nedir, Hakkında Bilgi

4
Advertisement

Cemre nedir? Cemre ne zaman düşer, nasıl düşer? Cemre nereye, nasıl ve kaç gün aralıklarla düşer? Cemre düşme tarihleri.

Cemre

Cemre; İlkbahara doğru önce havada sonra suda, nihayet toprakta yedişer gün aralıklarla meydana geldiği kabul edilen sıcaklık yükselişidir.

ilkbahar çiğdem

Kaynak : pixabay.com

Eski insanlar yılı Kasım ve Hızır günleri diye ikiye ayırmışlardı. Kasım 180, Hızır ise 185 gündür. Kasım, Kasım ayının 8. günü girer. Kasımın 46 sında 40 gün anlamına gelen “Erbain”, 86. sında da 50 gün anlamına gelen “Hamsin” girer. Böylece kışın en şiddetli zamanları sayılan 90 gün geçmiş olur. Kasımın 90 ı halk arasında “Kantar ağdı” (yani kantar yaza doğru yükseldi) deyimi ile anlatılır. Kasımın 100ü (Geldik yüze çıktık düze), 150 si de (Yüzelli yaz belli) sözü ile belirtilir. Kasımın 105’inde (19-20 Şubat) birinci cemre havaya, 112 sinde (26-27 Şubat) ikinci cemre suya, 119 unda (5-6 Mart) üçüncü cemre toprağa düşer. Böylece bu tarihlerde, önce havanın, sonra suyun, sonra da toprağın ısındığı kabul edilir. Halk, bilhassa kadınlar Cemreye Cemile Hanım derler. Cemrelerin düştüğü günler havanın iyi veya fena oluşuna göre tuttukları niyetle bir ilişki kurmaya çalışırlar.

Cemre yanmış kömür parçası, kor anlamına gelen Arapça bir kelimedir. Ufak çakıl taşı anlamına da gelir. Mina Vadisi’nde Arafat’tan gelen hacıların attığı taşlarla meydana gelen yığınlara da cemre denir.

Cemre düşmesi tabirine çeşitli rivayetler karışmaktadır. Bunlardan birine göre göçebe Araplar kasım ayında birbiri içine üç çadır kurar, veya iç içe üç ağıl yapar, dış çadır veya ağılda büyükbaş hayvanlarını, iç kısımda da kendilerini barındırırlarmış. Bu iç içe kısımlarda ayrı ayrı ateş yakar, ısınırlarmış. Hava ısındıkça önce dış kısımdaki ateşi, daha sonra ortadaki ateşi, en sonunda içerideki ateşi söndürür, buna cemre düşmesi derlermiş.

Türkiye ve Azerbaycan Türklerinin yaratılışla ilgili eski inançlarından kaynaklanan ve Nevruz Bayramından önce, yılın son Çarşamba gününde yapılan “boz ayın dört çarşambası”, uygulamasını ifade eden “Cemle” sözcüğü de “Cemre” ile aynı kelimedir. Buradaki “Cemle” de köken olarak “İmir, İmere, Emire” sözcükleriyle bağlantılıdır. Celal Beydili’ne göre; bazı sözlüklerde gösterildiği gibi, Arap dilinden geldiğini söylemek doğru değildir.

Advertisement

4 yorum

 1. hepsici tatlı cadı şuheda okan on

  cemre ısmıne bayiliyorum ya keşke benim adımda cemre olsaydi ne güzel olurdu benim adım şuheda,,,,,,

 2. cemreci şuheda on

  cemre seni cokkkkkk seviyorumm sen bir meleksin nar ciceğim benim cemrem aşkım birtanem

 3. cemre şüheda on

  cemre ben seni cok seviyorum sen benim bitanemsin sesin cok güzel kendinde güzelsin by

 4. hepsici şüheda on

  cemre abla seni cok seviyorum cok ta güzelsin eren ve cemreyi şimdi daha cok seviyorum by

Leave A Reply