Cep Telefonlarının Faydaları ve Zararları Nelerdir? (Maddeler Halinde)

0
Advertisement

Cep telefonlarının avantajları ve dezavantajları nelerdir? İnsanlara başkalarıyla iletişim kurmanın en mükemmel yolunu gösteren cep telefonlarının fayda ve zararları.

Cep telefonlarının hayatımız üzerinde büyük etkisi vardır ve bizimle kalmak için çok uygundur. Cep telefonları bilgi aktarmanın daha hızlı ve daha etkili bir yoludur. Aslında kullanıcılarına büyük avantajlar sunan bir kaynaktır.

Bir şey çok faydalıysa (kullanım vb.) mutlaka kendi sorunları da olacaktır derler. Cep telefonları bu konuda bir istisna değildir.

Akıllı Telefonların Hastalığı Ajan Smith Virüsü Hakkında Merak Edilenler

Kaynak : Pixabay.com

Eskiden cep telefonu çılgınlık, paranın ve başarının simgesiydi, ancak bugün çocuklar bile onu hayatın bir gerekliliği olarak görüyor. Tipik bir cep telefonu hakkında birkaç hızlı, iyi ve kötü şeyi listelemek istiyorum. Liste herhangi bir telefon için tipik değildir, sadece bir genellemedir.

Cep Telefonlarının Avantajları (Yararları):

 1. Ne kadar çok konuşursanız, o kadar çok konuşabilirsiniz ve iletişim becerileriniz o kadar iyi olur. Bu, mantıklı bir insansanız ve telefondaki etkileşim alışkanlıklarınızı takip ediyorsanız geçerlidir. Bir iletişim eğitimi olabilir!
 2. Acil bir durumda cep telefonundan başka hiçbir şey çok yardımcı olmaz. Otoyolda ilerliyorsunuz ve araç ve cep telefonu trafik sıkışıklığı sizi kurtarıyor. Yalnız bir yerde sıkışıp kaldınız, yine birini arayın ve yol tarifi isteyin.
 3. Ebeveynler, çocuklarıyla sürekli iletişim halinde olarak çocukları hakkında biraz daha az endişe duyabilirler.
 4. Şebekeyi biliyorsanız, İnternet her zaman ve cep telefonu sağlayıcınızın sinyalinin ulaşabileceği her yerde elinizin altında olabilir.
 5. Şık, modern cep telefonları dikkat çekmek için yem olarak kullanılabilir. Moda ve stilin bir parçası olabilir.
 6. Ekonomi açısından, cep telefonu şirketleri (iletişim endüstrisi) milyarlarca dolarlık piyasa sermayesiyle gelişiyor. Bu, ekonominin düzgün ve sağlıklı olması için iyidir.
 7. Şirketler ürünlerinin reklamını yapmanın başka bir yolunu bulurlar. Yani tüketicilere ulaşmanın başka bir yolu.
 8. Günümüzde cep telefonları sadece telefon görüşmesi değildir; Mesajlaşma, videolar, şarkılar, oyunlar, çalar saat, notlar, takvim, hatırlatıcı vb. Yani bir takım, birçok kullanım!
 9. Araç kullanırken cep telefonu kullanımı tehlikeli olsa da bazen zaman kazandırabilir: Aynı anda hem araç kullanıyorsunuz hem de bazı acil konuları tartışıyorsunuz. Sadece araç kullanırken hassas ve acil kullanım bazen çok yardımcı olabilir.

kameralı telefon

Cep Telefonlarının Dezavantajları (Zararları):

 1. Bazı insanlar (özellikle gençler) konuşma, video, mesajlaşma, oyunlar vb. için cep telefonlarına o kadar bağımlı hale gelirler ki, telefonun gerçek amacını unuturlar ve zamanlarının çoğunu cep telefonlarıyla gereksiz etkileşimlerle harcarlar.
 2. Sınıfta bir öğrencinin telefonu çaldığında öğretmen için başka hiçbir şey dikkat dağıtıcı olamaz. Cep telefonları okul saatlerinde giderek artan bir şekilde okullar için bir sorun haline geliyor ve sınavlar ve diğer yetenek testleri sırasında kopya çekmenin bir aracı haline geliyor. Bütün bunlar gerçekten kötüdür ve sorumlu olduğunun farkında olmayan öğrencinin geleceğini zedeler.
 3. Cep telefonu kulelerinin yakınında yaşayanların sağlığı giderek artan bir endişe haline geliyor. Kuleler, site çevresindeki doğal özelliklerin (bitki örtüsü vb.) tahribatı ile birlikte betonarme bir alan oluşmasına neden olur. Kuleler ayrıca, yakınlarda yaşayan ve yaşamları boyunca sürekli olarak güçlü radyasyona maruz kalan insanların sağlığı için tehlikeli olabilecek güçlü elektromanyetik sinyaller de yayar.
 4. İletişimde kalmak iyidir, ancak bazen sürekli gelen telefon görüşmeleriyle uğraşmak can sıkıcıdır. Tatildesiniz ve patronunuz arıyor, kulağa nasıl geliyor!
 5. Aylık cep telefonu faturaları genellikle bir sabit hat faturasından daha fazladır. Bazen bir cep telefonuna ihtiyacımız olmayabilir ama yine de bir tane alırız ve aylık faturaları ödemeye başlarız; bu yüzden aylık / yinelenen giderlerimizi artırır.
 6. Eller serbest (kablolu / mavi diş) kullanımı bazen yüksek sesleri kulaklarımıza iletebilir ve bu da kulak zarlarını zayıflatabilir. Günümüzde birçok şarkı indirilebiliyor, bu nedenle eller serbest özelliğini uzun saatler boyunca kulaklarınızın içinde tutmak, yaşam boyunca kulakların hassasiyetini gerçekten etkileyebilir.
 7. Pilin aşırı ısınması nedeniyle cep telefonu patlamaları vakaları olmuştur. Bu ölümcül bir sorun olabilir; nadir de olsa
 8. Şaka değil, bir cep telefonunun yüzeyinde milyonlarca bakteri ve virüs bulunur ve bu, yüzdeki ani cilt sorununun başlıca nedeni olabilir veya mikropların ağızdan veya başka yollarla vücuda girdiği diğer iç enfeksiyonlara yol açabilir. açıklıklar.
 9. Bazıları klavyeyi aşırı kullanır; Boyut kısıtlamaları nedeniyle, cep telefonundaki düğmeler ve tuş takımı insan eli için doğal değildir; aşırı ve uzun süreli yazma, parmaklar ve parmak eklemleri için sorun olabilir.
 10. Cep telefonumuzdan gelen sürekli sinyale maruz kalma bir kanser sorunu olabilir, ancak çok küçük miktarlarda araştırmalar halen devam etmektedir. Bununla birlikte, cep telefonu endüstrisi, cep telefonlarından gelen radyasyonun beyindeki elektriksel aktiviteyi etkilediğini kabul ederken, kanserle bağlantılı herhangi bir öneriye uzun süre direndi.
 11. Bir cep telefonunun pil parçaları ve diğer elektronik parçaları, onaylı yollarla uygun şekilde atılmazsa çevre için tehlikeli olabilir.
 12. Cep telefonu, araç kullanırken ve acil sorunlarda konuşurken faydalı olabilir, ancak sürücünün dikkatini başka yöne çektiği için giderek artan bir şekilde kazalara neden oluyor; insan beyni bir seferde yalnızca bir şey yapabilir (süre ne kadar kısa olursa olsun).
 13. Kütüphaneler, sinemalar, restoranlar gibi sessiz ve sessiz yerlerde büyük bir dikkat dağıtıcı ve can sıkıcı olabilir. Bazı cep telefonu kullanıcıları, telefonda ne zaman ve nerede konuşabileceklerine ve nerede konuşamayacaklarına, çevrelerindeki yaşıtlarını en ufak bir şekilde düşünmeden karar verme hissini kaybederler.
 14. Mesaj yoluyla cep telefonu reklamları, cep telefonu kullanıcıları için bir sıkıntı haline geliyor.
 15. SIM’iniz bir izleme cihazı olarak kullanılabilir ve önemli bir kişiyseniz bu sizin için büyük bir endişe kaynağı olabilir.

Advertisement

Leave A Reply