Cevizin Yararları, Faydaları Nelerdir? İnsan Sağlığına Etkileri…

0

Ceviz nasıl bir meyvedir? Cevizin faydaları ya da yararları nelerdir? Sayılamayacak kadar çok faydası olan cevizin en bilinen yararları…

ceviz

Ceviz

Ceviz hakkında genel bilgi

Halk arasında hem tat olarak sevilen, özellikle çocuklara daha da çok sevdirmek için şeklinin insan beyni yapısına benzemesinden faydalanılan. Annelerin “ceviz yersen çok daha akıllı ve sağlıklı olursun” algısı yaratılmıştır. Bununla birlikte hem keklerde, hem çikolatalarda, hem kurabiyelerde, kahvaltı masalarında ve daha pek çok yiyeceğin içerisinde sıklıkla kullanılan kuruyemişlerden biri cevizdir.

Cevizle ilgili yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde. Kendi türünden olan kabuklu kuruyemişler arasında cevizin ciddi anlamda ayrıştığı pek çok noktası olduğu. Bu nedenle aralarındaki en faydalı kuruyemişin ceviz olduğu noktasına vurgu yapılmıştır.

Burada anlatılmak istenen diğerlerinin işe yaramaz olup cevizin en iyisi olduğu tabi ki değildir. Sadece diğer kuruyemişlerden daha fazla içerik ve daha fazla fayda sağladığı için sofralarda mutlaka yer alması gereken bir kuruyemiş olarak gösterilmektedir.

Cevizin insan sağlığı için maddelerce faydası bulunmaktadır. Özellikle düzenli bir şekilde ve yeteri miktarda ceviz tüketmeye özen gösteren kişilerin kalp damar sağlıklarının yerinde olduğu, kolesterol seviyelerinin yeteri derecede dengelendiği, kemiklerinin güçlendiği ve zihinsel açıdan daha berrak düşünce yapısına sahip oldukları gözlenmektedir.

Ceviz Ağacı

Ceviz Ağacı ve Meyvesi

Ayrıca cevizin içeriğinde bulunan faydalı içeriklerin vücutta kullanılması için sadece ağızdan tüketim yoluna başvurmak değil, aynı zamanda kullanılan ürünlere de eklenme durumu keşfedildikten sonra bir çok cilt bakım ürününe, kremlere, şampuanlara, maskelere ve daha pek çok ürüne ana madde olarak konulmuştur.

Cevizin içeriğinde bulunan mineraller ve vitaminler tabi ki sağlığımızın korunması açısından büyük önem teşkil etmektedir ancak özellikle yüksek miktarda barındırdığı Omega 3 yağ asitleri ve E vitamini çeşitlerinden biri olan gama tokoferol elementi sayesinde, bir yandan vücut sağlığına katkı yapılırken bir yandan da kalp organının çevresinin temizlenmesi açısından pek çok fayda sağlamaktadır.

Cevizin yararları nelerdir?

Cevizin faydaları ve yararları söz konusu olduğunda, söylenecek başlıca kıstaslar şunlardır;

Özellikle çocukların zeka gelişime katkı sağlayan ceviz ürünü, beyne sağladığı katkıların aynısını kalp sağlığı açısından da göstermektedir. Cevizin içeriğinde bulunan yağ asitleri bu yiyeceğin metabolizmamızdayken kalp hastalıklarının önüne geçerek, öte yandan erkeklerde ortaya çıkan prostat kanserini de engelleyebildiği söylenmektedir.

İçinde bulunan yüksek miktardaki Omega 3 yağ asitleri sayesinde, küçük yaştaki çocuklarda görülen hiperaktivite sorunlarını düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

Cevizde bulunan antioksidan maddeler, onun bu özelliğini hem kadınlarda hem erkeklerde aktive ederek ileriki dönemlerde Alzheimer hastalıklarına yakalanma risklerini büyük ölçüde aşağıya çekmektedir.

ceviz

Diyabet hastalığına sahip olan bireylerde, hatta özellikle tip 2 diyabet hastalığına sahip olan bireylerde karşılaşılan ana sorun olan kan şekerinin düşmesi. Ya da çıkması gibi sorunları kontrol altına alabilen cevizin içerdiği faydalı ürünler, bir yandan bu tip hastalıklara sahip olan kişilerin ekstradan damar tıkanıklığı problemleriyle uğraşmaması için faydalı olmaktadır çünkü ceviz içeriği damar tıkanıklığını ve damarlarla bağlantılı olarak kalp hastalıklarını engelleyebilmektedir.

Ceviz kalori olarak yağlı ve dolayısıyla kalorili bir yiyecek olsa da aslında metabolizmada kilo verme sürecini daha kolay hale getirmektedir. Özellikle günde en fazla 3 ya da 4 adet ceviz tüketildiğinde bireyin tokluk hissi oluştuğu için daha az yemek yemekte ve böylelikle daha hızlı kilo verebilmektedir. Ayrıca ceviz tüketimine özen göstermek, öğün aralarında kalorili yiyeceklerin tüketimini de engellemektedir.

Kanseri önlemek için gönül rahatlığıyla tüketilebilen ceviz, bu etkisini içeriğinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde yapmaktadır. Çünkü ceviz, vücudumuzda zararlı radikallerin artmasından kaynaklı olan ve en tehlikeli hastalık olan kanserin oluşmasına fırsat çıkaran “kronik oksidatif stres” denen durumu engelleyebilmektedir. Bunun en basit çözümü düzenli olarak ceviz tüketmeye özen göstermektir.

Cevizin kansere olan etkisi araştırılırken sadece prostat kanseri ya da göğüs kanseri gibi kanser türlerinin üzerinde durulsa da. Aslında ceviz ciddi anlamda her çeşit kanser türüne karşı vücudu korur ve güçlendirir.

Cevizin zihne faydaları konusu gündeme getirildiğinde,

Konunun özünde yapılan araştırmalar yetersiz kalmaktadır ancak bugüne kadar ortaya çıkartılmış ve ortak görüş olarak kabul edilen durum cevizin ciddi anlamda güçlü bir hafızaya sahip olunmasına katkı sağladığı ve bilişsel kabiliyette daha açık ve anlaşılır algılama durumunu yarattığı savunulmuştur.

Genellikle daha yüksek oranda ileri yaşlardaki bireylerde görülen kemik zayıflıkları ve kemik yapısındaki mineral kayıpları durumlarının yaşanma sürecini yavaşlatan en önemli besin maddelerinden bir tanesi de cevizdir.

Cevizin vücut sağlığına pek çok katkısı olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda cilt yapısına ve saç yapısına oldukça yararlı bir yiyecek olduğu bilinmektedir. Bu yararlı yapısını içeriğinde bulunan çinko minerali, demir, E vitamini ve Omega yağ asitlerine borçludur. Aynı zamanda saç sağlığı için temel taşlardan biri olan biyotin de cevizin içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Saç ve tırnak bakımı için üretilmiş pek çok ürünün içerisinde ceviz özü bulundurulmasının sebebini de bu şekilde açıklayabilmek mümkündür.

İçeriğindeki bakır minerali ve manganez minerali, zenginlik açısından cevizi diğer besin öğelerinden bir hayli ayrı bir noktaya taşımaktadır. Çünkü yüz gram miktarındaki cevizin içerisinde günlük olarak ihtiyaç duyduğumuz manganez ve bakırın iki katı seviyesinde manganez ve bakır bulunmaktadır. Aynı miktardaki cevizin içerisinde aynı zamanda 3 miligram miktarında da demir bulunmaktadır.

pikan cevizi

Kaynak: pixabay.com

Demir minerali, metabolizmamızda kan üretilmesi için anahtar mineral olma özelliği taşımaktadır. Dolayısıyla cevizin içerisinde bulunan bu demir mineralini gönül rahatlığıyla kullanabilmek. Erkeklerin gündelik olarak ihtiyaç duydukları 8 miligram miktarındaki demir mineralinin. Kadınların ise gündelik olarak ihtiyaç duydukları 18 miligramlık demir mineralinin çok kolay bulunup kolayca tüketilebilecek bir besin öğesi olan cevizden alınması çok mantıklı bir hareket olmaktadır.


Leave A Reply