Charlie’nin Büyük Cam Asansörü Kitap Özeti Konusu Karakterler, Roald Dahl

0
Advertisement

Roald Dahl’ın Charlie’nin Büyük Cam Asansörü kitabının konusu ve özeti nedir? Charlie’nin Büyük Cam Asansörü karakterler, özet

Charlie’nin Büyük Cam Asansörü

Charlie ve Büyük Cam Asansör, çocuk edebiyatının en ünlü ve en sevilen eserlerinden biri olan Charlie ve Çikolata Fabrikası’nın devamı niteliğindedir. Orijinalinden sekiz yıl sonra, 1972’de yayınlandı. Kitap, Charlie Bucket ve Willy Wonka’nın hikayesine devam ediyor. Bu hikaye aynı zamanda Charlie’nin ailesine oynayacakları çok daha büyük bir rol veriyor.

Charlie'nin Büyük Cam Asansörü

Kitabın Özeti

Hikaye, Charlie ve Çikolata Fabrikası‘nın bitiminden hemen sonra başlıyor. Çikolata Fabrikasında, Wonka ve Charlie dev bir cam asansörün içinde, gökyüzünde hızla ilerliyorlardır. Wonka fabrikasını Charlie’ye teklif etmiştir. Haberleri ailesine anlatmak için Charlie’nin evine gitmeye karar verirler. Doğrudan Charlie’nin evinin çatısına çarparak ebeveynlerini ve büyükanne ve büyükbabasını şok ederler. Wonka durumu açıklar ve aileden kendisiyle gelmesini ister. Büyükbaba Joe dışında büyükanne ve büyükbabalar yataktan kalkmayı reddederler ve Wonka’nın onları yatakla birlikte asansöre yerleştirmekten başka seçeneği kalmaz.

Şimdi Büyük Cam Asansördedirler. Wonka, aşağı inmeden önce yukarı çıkmaları gerektiğini, yani fabrikanın çatısına ulaşmak için yeterli ivme kazanmaları gerektiğini açıklar. Son anda, Büyükanne Josephine panik atak geçirir ve Wonka asansörün kontrolünü kaybeder. Bu, Asansörün çok fazla hız kazanmasına ve yörüngeden çıkıp, grubu uzayda mahsur kalmasına sebep olur.

Asansör, Wonka onu Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından yaptırılan yeni bir cazibe merkezi olan Uzay Otel’e bağlamaya karar verene kadar Dünya’nın etrafında döner. Tamamlanan binaya ayak basacak olan ilk insanlar onlar olacaktır.

Advertisement

Tüm bunlar gerçekleşirken, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin üyeleri, Asansörün otele yanaşmasını izliyordur. Orada teröristler veya uzaylılar olmasından endişelenirler. Wonka’ya telsizle ulaşırlar ve Wonka saçma sözler söyleyerek onların kafalarını karıştırır. Hükümet yetkilileri şimdi Wonka’nın Mars’tan bir uzaylı olduğunu düşünür ve onu Beyaz Saray’a davet eder.

Bunlar olurken, otelin asansörleri açılır ve beş büyük, korkunç uzaylı yaratık ortaya çıkar. Wonka paniğe kapılır ve herkesin Cam Asansöre geri dönmesini söyler. Grup olabildiğince hızlı bir şekilde Otelden uzaklaştırır. Wonka canavarların Vermicious Knids olduklarını ve tüm insanları yok etmek istediklerini söyler. Daha önce de Dünya’yı yok etmeye çalışmışlardır ancak atmosferi geçip Dünyaya ulaşamamışlardır.

Uzaylılar

Charlie'nin Büyük Cam Asansörü

Wonka’nın grubu ayrıldıktan sonra, Oteldeki bir grup işçi Banliyö Kapsülüne gelir. Uzaylıların bunların çoğunu yer, ancak bazıları – üç ünlü astronot, Shuckworth, Shanks ve Showler dahil – kaçmayı başarır

Uzaylılar, Kapsülü uzaya kadar takip eder ve onu bombalamaya başlarlar. Bir uzaylı aynı şeyi Asansöre de yapmaya çalışır, ama Asansör neyse ki Knidlere karşı korumalıdır. Charlie, Wonka’ya kapsüldekileri kurtarmayı önerir. Wonka, Asansörü mekiğe yaklaştırır ve Büyükbaba Joe, ikisini çelik bir halatla birleştirir. Uzaylılar kendilerini gemiye bağlar. Wonka Asansörü Dünya’ya geri bırakır, bu da insanları kurtarır ama atmosfere giremedikleri için tüm uzaylıları yok eder. Asansör daha sonra Çikolata Fabrikasına geri döner.

Tüm bunlar boyunca George, Georgina ve Josephine, çok yaşlı olduklarına inanarak yataklarından çıkmayı reddetmişlerdir. Wonka, onları gençleştirecek bir iksir olan Wonka-Vite’ı önerir. Ancak çok fazla alırlar: George ve Josephine bebek olur ve Georgina -2 yaşında olur. Wonka ve Charlie, negatif yaştaki insanlarla dolu Minusland’e gider. İlk hapları tersine çevirmek için ona Georgina’ya Vita-Wonk püskürttüler ve Georgina 358 yaşına gelir. .

Advertisement

Sonra, dikkatle hesaplanmış bir Wonka-Vite dozuyla, onu George ve Josephine ile birlikte orijinal yaşına döndürürler.

Başkan, Wonka’yı mekiği kurtardığı için teşekkür olarak Beyaz Saray’a davet eder. Çok önemli bir yemeğe davet edilirler. Bu haberi aldıktan sonra Charlie’nin tüm ailesi yataktan fırlar ve onları Beyaz Saray’a götürecek olan helikoptere biner.

Charlie'nin Büyük Cam Asansörü

Karakterler

Charlie Bucket

Charlie, Charlie ve Büyük Cam Asansör’ün ana karakteri ve kahramanıdır. Çok nazik ve cesur ama maalesef aşırı derecede fakirdir. Annesi, babası ve yatalak dört büyükanne ve büyükbabasıyla yaşıyor. Charlie cömert ve özverilidir. Fabrikayı yönetebilecek tek kişi odur. Önceki hikayenin sonunda Wonka, iyi kalbi için bir ödül olarak fabrikayı Charlie’ye miras bıraktı. Tüm ailesinin onunla gelmesine izin verilir. Şimdi, Charlie’nin şansı değişti: Çok zengin ve iyi durumda ve işletmesi gereken bir çikolata fabrikası var. Charlie, ailesinin geri kalanı ve Wonka ile birlikte Büyük Cam Asansörde uzaya fırlatılır. Charlie, başkalarının incindiğini görmektense kendini tehlikeye atmayı tercih eder.

Willy Wonka

Willy Wonka, Büyük Cam Asansörü ve Wonka’nın Çikolata Fabrikasının sahibidir. Çikolata işi onu çok zengin yaptı ama parayı umursamıyor. Wonka, birçok tuhaf niteliğe sahip, aşırı derecede eksantriktir. Wonka, onunla tanışan insanların çoğunun kafasını karıştırır, ancak Charlie ondan etkilenir. Wonka saçmalıkları ve yaramazlıkları sever ama çirkinliğe tahammül edemez. Wonka hayat dolu olarak tanımlanıyor. Kitapta Wonka’nın keçi sakalı ve parlak, yaramaz gözleri var. Wonka’nın Asansörü Bucketları uzaya gönderir ve yörüngede sıkışıp kalırlar. Ayrıca Vermicious Knids’i tanıyarak ve diğerlerinin onlara yaklaşmasını önleyerek hayatlarını kurtarır. Wonka mükemmel bir doğaçlamacı ve az bilinen konular hakkında çok bilgili.

Vermicious Knids

Vermicious Knids, Vermes gezegeninden bir etobur uzaylı türüdür. Knidler, 184,270,000,000 mil uzaklıktaki bir gezegenden. Uzayda çok hızlı hareket edebilirler. Knidler devasa, karanlık, yumurta şeklindeki yırtıcı hayvanlardır. Kurbanlarını bütün olarak yutarlar. Knidler, aynı renk ve dokuda kalmalarına rağmen, vücutlarını istedikleri herhangi bir şekli oluşturacak şekilde kullanma yeteneğine sahiptir. Saldırmak üzere oldukları zaman, vücutlarını değiştirip bildikleri tek İngilizce kelime olan SCRAM’i heceliyorlar. Knidler, Asansörü yok ederek neredeyse tüm karakterleri yiyor ama Charlie’nin hızlı düşünmesi hepsini kurtarıyor. Knidler, Dünya’nın atmosferinde öldürülür. “Vermicious”, “solucan benzeri” anlamına gelir. “Knid” muhtemelen birçok suda yaşayan omurgasızları içeren filum Cnidaria’nın bir türevidir.


Leave A Reply