Çığ Nedir? Anlamı, Çığ Nasıl Oluşur? Çığ Özellikleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Çığ ne anlama gelir? Çığ kelimesinin terimler sözlüklerindeki anlamı, çığ nasıl oluşur, tehlikeli midir, özellikleri, çığ hakkında bilgi.

Çığ

Kaynak: commons.wikimedia.org

ÇIĞ ANLAMI

“Çığ”
1. Dağın bir noktasından kopup yuvarlanan ve yuvarlandıkça büyüyen kar kümesi
2. Bölme veya paravana

“çığ düşmek “
1. dağdan aşağı çığ yuvarlanmak

“çığ gibi büyümek “
bir olay birdenbire ve etkileyici bir biçimde büyümek

Çığ Hakkında Bilgi

Çığ, karla bağlantılı doğal bir felakettir. Bir dağda çok fazla kar olduğunda, karın bir kısmı düşebilir ve yolundaki şeylere zarar verebilir. Buna çığ denir. Çığ kayakçılar ve kış sporları yapan insanlar için tehlikeli olabilir.

Büyük çığlar yanlarında taş, kayalar ve ağaçlar taşıyabilir. İnsanlar çığın altına gömebilirler. Eğer insanlar kurtarma ekipleri tarafından yeterince hızlı bulunmazlarsa boğulma (yeterince hava almama) ya da hipotermiden (soğuktan donma) öleceklerdir.

Advertisement

Çoğu çığ, kar yağışı ve / veya erozyon nedeniyle artan yük altındaki fırtınalar sırasında kendiliğinden gerçekleşir. Doğal çığların ikinci en büyük nedeni, güneş ışınlarından dolayı erime gibi kar paketindeki metamorfik değişikliklerdir. Diğer doğal nedenler yağmur, depremler, kaya düşmesi ve buzlanmayı içerir. Çığların yapay tetikleyicileri arasında kayakçılar, kar motosikletleri ve kontrollü patlayıcı işler bulunmaktadır. Popüler inanışın aksine, çığlar yüksek sesle tetiklenmez; sesin basıncı çığın tetiklenmesi için çok küçük kalır.

Çığ başlatma, başlangıçta sadece az miktarda karın hareket ettiği bir noktada başlayabilir; bu ıslak kar çığlarının veya kuru konsolide olmayan kardaki çığların tipik bir örneğidir. Ancak, kar zayıf bir tabakanın üzerinde sert bir levhaya sinterlenmişse, kırıklar çok hızlı bir şekilde yayılabilir, böylece binlerce metreküp olabilecek büyük bir kar hacmi neredeyse aynı anda hareket etmeye başlayabilir.

çığ

Kaynak: commons.wikimedia.org

Yük gücü aştığında çığ oluşabilir. Yük basittir; kar ağırlığıdır. Bununla birlikte, kar paketinin mukavemetini belirlemek çok daha zordur ve son derece heterojendir. Kar tanelerinin özellikleri, boyutu, yoğunluğu, morfolojisi, sıcaklığı, su içeriği ile ayrıntılı olarak değişir. Bu özelliklerin tümü, yerel nem, su buharı akısı, sıcaklık ve ısı akısına göre zamanla metamorfoz olabilir. Kar paketinin üstü de gelen radyasyon ve yerel hava akışından büyük ölçüde etkilenir. Çığ araştırmasının amaçlarından biri, mevsimsel kar paketinin zaman içindeki evrimini tanımlayabilen bilgisayar modelleri geliştirmek ve onaylamaktır. Karmaşık bir faktör, derinliklerin, kristal formların ve mevsimsel kar paketinin katmanlamasında önemli uzamsal ve zamansal değişkenliğe neden olan arazi ve havanın karmaşık etkileşimidir.

Çığdan Kurtulmak

Çığdan kurtulmak çok zordur, çünkü kar çok hızlı hareket eder ve saniyeler içinde her şeyi gömebilir. Bununla birlikte, bir çığdaki kar inerken sıvı gibi davranır. Böylece, en iyi yol aslında bir sırtüstü ‘yüzmek’tir. Bu, kişinin yüzünü yukarıda tutabileceği ve nefes alabileceği ve aynı zamanda karlara daldırılamayacağı için yardımcı olacaktır.

Başka bir yol, bir çığ oluştuktan hemen sonra bir şeye tutunmaktır. Öğe güçlü olmalı, böylece bir ağaç veya büyük ve ağır kaya gibi bir çığ tarafından sürüklenmemelidir.

Advertisement


Leave A Reply