Cilt Lekelerini Gidermek İçin Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır? Faydaları

0
Advertisement

Cilt lekeleri için elma sirkesinin kullanım şekli nedir? Elma sirkesi ile hazırlanan, cilt lekelerine etkili tarif, elma sirkesinin yararları.

İnsan metabolizmasının sağlığı için çok fazla konuda fayda ve sağlık unsuru sağlayan elma sirkesi, son zamanlarda bu faydalarının daha iyi fark edilmesi sebebiyle artık sadece ağırlıklı olarak yemeklerin içerisine ya da salatalara ilave edilerek değil, bir çok karışım halinde ya da saf haliyle cilde uygulanarak da kullanılabilmektedir. Cilde uygulanan elma sirkesi, cilt üzerindeki istenmeyen pek çok lekeye, güneş lekelerine, yaşın ilerlemesi sonucunda oluşan lekelere, sivilce ve siyah noktalara müdahale sonrasında oluşan lekelere ve çil lekelerine müdahale edebilme özelliği taşımaktadır. Bunun dışında uygulandığı bölgede cilt renginin daha dengeli bir renk skalasında olabilmesine imkan yaratmaktadır.

elma sirkesi

Kaynak: pixabay.com

Elma sirkesi tüm bu imkanlarını içeriğindeki asit dengesine borçludur. İçeriğindeki bu asidik yapı sayesinde ciltteki sorunların giderilmesi konusunda doğal bir yardımcı olma özelliğini taşımaktadır. Ancak tabi ki bu içeriğin cildimize zararlı yapıda olmaması için satın aldığımız elma sirkesinin kabının üzerinde yazan asit oranına mutlaka dikkat etmemiz gerekmektedir. Bunun dışında cildimiz üzerinde kullanacağımız elma sirkesinin fermantasyon içerikte olup olmadığı da çok önemlidir.

Lekelerimiz üzerine uygulayacağımız sirkenin hiç bir biçimde pastörize edilmemiş olması ve herhangi bir filtreleme işleminden de geçirilmemiş olmasına dikkat etmemiz önemli bir noktadır. Alacağımız elma sirkesi ürününün organik elma sirkesi olması cilt üzerinde çok daha olumlu etkiler yaratmaktadır. Yazımızın başında saydığımız cilt lekeleri çeşitlerinin görüntü itibariyle hafifletilmesi ve uygulamanın düzenli ve uzun süreli yapılması dahilinde lekelerin yok olma noktasına gelmesi elma sirkesinin en önemli faydalarındandır. Aldığımız elma sirkesi ne kadar doğal bir ürün olursa olsun mutlaka cilde uygulama noktasında suyla beraber karıştırılıp o şekilde kullanılması gerekmektedir. Ciltte oluşan cilt lekeleri kişinin kendi ten rengine ve yapısına göre büyüklü küçüklü ve renk olarak değişik renklerde görülebilmektedir. Elma sirkesi uygulandığında bu lekelerin rengi asit içeriği sayesinde soyulabilme etkisiyle yok edilebilmektedir.

sirke

Kaynak: pixabay.com

Elma sirkesi nasıl kullanılır?

Elma sirkesini cildinize uygulamadan önce, ilk dikkat etmeniz gereken kural sirkeyle aynı oranda suyu birbirine karıştırmanız gerekliliğidir. Bu karışımı sağladıktan sonra bir makyaj temizleme pamuğu yardımıyla hazırladığınız ürünü cildinizdeki lekeli noktalara uygulayabilirsiniz. Karışımın uygulanması adına belirli bir süre belirlenmediği için lekelerinizin görünümü renk olarak çokça hafifleyene kadar ya da tamamen ortadan kaldırana kadar elma sirkesiyle su karışımını istediğiniz kadar cildinize sürmeniz mümkündür. Eğer ki cilt yapınız hassas bir yapıya sahipse karışımı her gün değil, birer gün ara verin. Bu şekilde iki günde bir sürmeniz daha sağlıklı bir hareket olacaktır. Ve uygulamanız esnasında cildinizden herhangi bir alerjik reaksiyon almanız halinde hemen uygulamayı kesip cildinizi bol su ile temizleyin. Sonra bu karışımı bir daha cildinize sürmemeniz daha doğru bir karar olmaktadır.

Elma sirkesinden alacağınız en fazla verim, gece yatmadan önce cildinize sürmeniz halinde yakalanacaktır. Bunun nedeni, bu sayede gün içerisindeki saatlerde cildinize uyguladığınız karışımın güneş ışığına maruz kalması halinde güneş sayesinde bir tepkimeye girip cilt dengesini bozması tehlikesinin ortadan kaldırılmış olabilmesidir. İstenirse bir pamuk yardımıyla, istenirse de buhar banyosu şeklinde uygulanarak cilde temas ettirilebilir. Elma sirkesi, buhar şeklinde kullanmak isteyen bireyler için ilk olarak bir litre miktarındaki suyu kaynatıp ardından yarım çar bardağı miktarındaki sirke suyunu da bu kaynamış suya ilave edebilirler. Yüzünüzü bu karışıma maruz bırakmak şeklinde olacaktır. Bu tip bir uygulama, lekelerin daha çabuk geçmesi adına daha etkili bir yöntemdir. Özellikle yazın cildin güneşle teması sonrasında iyice belirginleşen çillerin de elma sirkesiyle yok edilebilmesi ihtimali vardır. Bunun için kullanılan güneşten koruma faktörlü kremlerin yanı sıra daha ucuz ve daha doğal olan bir yöntem kuşkusuz ki elma sirkesi uygulamasıdır.

Advertisement

Cilt için elma sirkesi tarifi

Malzemeler
  • Tercihe göre bir kahve fincanı miktarında su ya da bir kahve fincanı miktarında doğal maden suyu
  • Bir kahve fincanı miktarında elma sirkesi (doğal elma sirkesi tercih etmeniz gerekmektedir)
Hazırlanışı

Elinizdeki malzemelerden tercihen sodayı ya da suyu kullandıysanız bu malzemeyi elma sirkesiyle iyice karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı genel olarak sabah evden çıkmadan ve gece uyku modunuza geçmeden önce günde 2 defa olacak şekilde cildinize bir pamuk yardımıyla uygulayın. İsterseniz buhar banyosu şeklinde de uygulayabileceğiniz bu karışımı 30 dakikalık bir süreçle cildinize temas ettirin. 30 dakika sona erdiğinde cildinizi bol bol ılık suyla durulayın. Alerjik bir reaksiyon görmediğiniz sürece lekelerinizden kurtulana kadar bu tarifi cildinize uygulayın.


Leave A Reply