CLA Nedir? CLA Nerelerde Bulunur ve Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

CLA nedir? CLA’nın açılımı nedir? CLA maddesi nerelerde bulunur ve CLA’nın yan etkileri nelerdir? CLA ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

CLA Nedir? CLA Nerelerde Bulunur ve Yan Etkileri Nelerdir?

CLA nedir?

İngilizce bir terim olan CLA, açılım olarak “Conjugated Linoleic Acid” demektir ve Türkçe olarak Omega-6 olarak linoleik asitlerinin bir çeşit varyasyonu (izomeri) olarak ifade edilmektedir. CLA, genel olarak otçul hayvanlardan elde edilen etlerde ve bu hayvanlardan sağlanan süt ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. Günümüz şartlarında çoğu hayvan suni yemlerle besletildiğinden dolayı doğal CLA içeriklerinin elde edilmesi çok zorlaşmıştır. Bu içeriğin hayvansal ürünlerde bulunmasından dolayı CLA takviyesi için sürekli hayvansal gıdalarla beslenmek doğru bir yöntem olmayabilir. Bunun sebebi hayvansal ürünlerin bu içerikten çok kilo yapıcı içeriklere sahip olmasıdır. Yani CLA almak için sürekli bu tip yiyeceklerle beslenmek size artı kalori ve kilo artışı olarak geri dönecektir. Bunun önüne geçmek için ek besin takviyesi olarak CLA kapsülleri üretilmektedir. Günlük olarak alacağınız CLA miktarı maksimum 3,4 gram seviyelerinde olmalıdır.

CLA vücutta hangi görevleri üstlenir?

CLA, her şeyden önce bünyede kanser oluşmasını engelleyici özelliklere sahiptir. Antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki zararlı maddelerden kolayca kurtulmamızı sağlar. Bunun dışında kas yıkımını engelleyici özellik dediğimiz anti katabolik özelliği sayesinde de sağlıklı bir kas yapısına sahip olmamıza destek olur. CLA, takviye olarak vücuda alındığında hücre zarlarından kolaylıkla geçerek hücrelerin içeriğinde bulunan trigliseritlere etki eder ve onları parçalara ayırır. Trigliseritler esasen yağ asitleridir ve CLA vücuttaki fazlalık olan kalori yapılarını trigliserit içeriğine dönüştürmektedir.

Trigliseritler bu hale dönüştükten sonra hem karaciğer hücrelerine hem de kas hücrelerine çok daha kolaylıkla etki edebilmektedir. Bunun sonucu olarak da metabolizma hızlanır ve kas yapınızın hareket enerjisi daha da yükselir. Böylelikle kilo verme sürecinde çok daha olumlu etkilere sahip olunabilmektedir. CLA’nın sporla ilgilenen kişilerce ve kilo verim sürecinde olan kişilerce tercih edilmesinin ana sebebi budur. CLA’nın lipofiz özelliği (yağ yakma ve metabolizmayı hızlandırma özelliği) sayesinde vücutta hem güç artar hem de iştah azaldığı için kolaylıkla kilo verilebilir. CLA’yla ilgili yapılan bir deneysel çalışmada, 53 farklı yetişkin yaştaki kişiden bir kısmına 365 gün boyunca her gün 3,4 miligram CLA içeriği verilmiş ve sonuç olarak bu kişilerde yüzde ikilik kas miktarı artışı ve yüzde dokuzluk yağ kaybı gözlemlenmiştir.

Diğer kısma da doz biraz arttırılarak günde 4,2 miligram oranında CLA içeriği verilmiş ve metabolizmaları normal bireylerle kıyaslandığında %3,8 daha fazla yağ yakabildikleri ispatlanmıştır. Bu kadar özelliğinin yanında CLA, bünyede bir yandan da metabolizmada bulunan “lipoprotein lipase enzimi” dediğimiz enzimlerin etkisini göstermesini engeller. Bu engelleyiş sonrasında kanın içerisinde bulunan yağ asitleri yağ hücrelerinde çok az depolanabilme şansı bulur.

Advertisement

Böylelikle bir önceki paragraftan beri bahsettiğimiz kilo verme işlemleri daha da hızlanır. Bunun dışında insülin direncinin metabolizmasına da etki edebilen CLA içeriği, vücudumuzun sabit insülin hassasiyetini arttırarak yağın ve glikozun direk kas hücrelerinin bileşiğine katılmasını sağlar ve böylece kas sistemizin çalışma kapasitesi arttırılmış olunur. CLA’nın kullanılma içeriğinde genelde L-karnitin içeriğiyle birlikte kullanılması önerilmektedir. Bunun sebebi vücutta CLA’nın serbest olarak gezinmelerine ortam sağladığı yağ asitlerinin L-karnitin’in müdahalesiyle birlikte daha kolay bir şekilde yakılabilmesidir.

CLA yararları nelerdir?

  1. Vücuttaki insülin direncinin düşürülmesinde büyük etkisi vardır.
  2. Metabolizma hızınıza olumlu katkılarda bulunarak daha aktif ve hızlı şekilde çalışmasını sağlar.
  3. Vücudun bağışıklık sistemini koruma altına alarak daha sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmamızı sağlar.
  4. Mevcut kaslarımızın giderek daha aktif ve sağlıklı bir yapıya kavuşmasını sağlar.
  5. Metabolizmada herhangi bir yiyecekten kaynaklanabilecek alerjik reaksiyonların yaşanmasını önler.
  6. Vücutta yer alan trigliserit miktarını ve kolesterol seviyesini alt seviyelere çeker.

CLA vücut ağırlığını nasıl azaltmaktadır?

Yapılan araştırmalar neticesinde, CLA içeriğinin metabolizmada ağırlık azaltmayı 4 farklı şekilde gerçekleştirdiğini ortaya koymuştur. Bu birbirinden farklı 4 çeşit şu şekildedir;

  1. Metabolizmadaki yağ hücrelerinin sayılarını gittikçe azaltmak
  2. Her yemek yedikten sonra depolandığı söylenen yağ miktarını en az seviyelerde tutmak
  3. Vücudun mevcut yağ metabolizmasının işlevlerliğini yükseltmek
  4. Yağ hücrelerinde meydana getirilen yağ parçalama işleminin oranını daha yüksek seviyelere çıkarmak

CLA yan etkileri nelerdir?

CLA’nın başlı başına normal kullanımlarında herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak kullanımına dikkat edilmesi gereken durumlar mevcuttur. Örneğin; metabolizmadaki insülin direncini arttırmasından dolayı diyabet hastalığına sahip olan hastaların kesinlikle kullanmaması gereken bir ürün olma özelliğini taşır. Bunun yanında aşırı doz kullanımlarında ve keyfe keder kullanımlarda ishale ve midede bulanmalarına yol açabilmektedir.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply