Çocuğun Televizyon İzlemesi Zararlı mıdır? Varsa Zararları Nelerdir?

0
Advertisement

Çocukların hayatında televizyonun yeri ne olmalıdır? Çocukların televizyon izlemesi sakıncalı mıdır? Bu alışkanlık ile başa çıkma.

ÇOCUK VE TELEVİZYON

Televizyon eğitici, öğretici ve eğlendirici bir araç olarak sınırsız olanak­lara sahiptir. Anne babalar televizyondan korkmamalı, ancak izlenecek süreyi ve programları seçmelidirler. TV, kitaptan daha etkilidir. TV çeşitli sanatları tanıtabilir, çocuklara beceriler kazandırabilir.

Okul öncesi dönemde çizgi filmler çocukların seyredebi­leceği programlardır. Kitaplar nasıl yaşlara göre ise çizgi filmler de öyledir. Küçük yaşlarda özellikle bir veya birkaç hayvan kah­ramanı işleyen filmler ilgi çeker. Bu programlar eğlendiriciliğin yanı sıra eğitici ve öğretici olmalıdır. Şu örnek oldukça olumlu­dur; Çizgi filmdeki tavşana annesi dişini fırçala demekte veya evdeki misafirlere hoş geldiniz demesini öğütlemektedir.

çocuk televizyon

Kaynak: pixabay.com

Düşsel ve kurgusal olan programlar hayal gücünü harekete geçireceği için zevkle seyredilir. Çocuklar TV dizilerinde gör­dükleri filmleri ve kahramanları oyunlarında canlandırırlar. Ruhsal sağlığı yerinde olan bir çocuk saldırganlık dürtüsünü oyunlarla sağaltır. Vurdulu ve kırdılı filmleri fazla seyreden bir çocukta şiddet eğilimi artabilir. Çocuklara çok fazla eziyet, iş­kence, öldürme, tecavüz, çok açık cinsel sahneler içeren filmler seyrettirilmemelidir. Ancak “hiç savaş filmi izlemesin” düşüncesi de yanlıştır. Yukarıda saydığımız bu tür sahneleri içeren prog­ramlar yabancı ülkelerde olduğu gibi geç saatlerde yayın­lanmalıdır.

Bir başka sorun da ödevle TV izleme saatinin ayarlanmasıdır. Anne baba TV’de çocuk programı olan saatleri bilmeli, çocuğu çizgi filmlerin gösterildiği saatlerde ödev yapmaya zorlamamalıdır.

TV yararlı bir araçtır. Ama onun esiri olmadan bu araçtan yararlanmak en sağlıklı yoldur. Artık pek çok kanal olması TV’yi daha seçici kullanmamızı gerektirmektedir. TV’ye tamamen bağımlı kalınması aile ilişkileri bakımından çok sakıncalıdır. Ailede söyleşi, dertleşme, konuşma, fikir alışverişinin ortadan kalkmaya başlaması büyük tehlikeler içerir.

Advertisement

televizyon çocuk

Okul Öncesi Dönemde Televizyon İzlemenin Zararları

1- Başkalarının çektikleri acı veya sıkıntılara duyarsızlaşıyor
2- Çevrelerine ve çeşitli olaylara karşı bir korku geliştiriyor
3- Başkalarına karşı saldırgan veya zarar verici davranışlar geliştirme eğilimi içine giriyor.
4- Sürekli televizyonun karşısında oturduğu için aşırı kilo problemi artıyor.

  • KONUŞMA BECERİSİ: 2 yaş altı çocukların televizyon izlemesi, konuşma becerisini zedeliyor.
  • İLETİŞİM: Ekran karşısında asosyalleşen çocukların iletişim kurma yeteneği zarar görürken, odaklanma süreleri de kısalıyor.
  • KELİME DAĞARCIĞI: 6 ila 30 aylık çocukların TV izlemesi, kelime dağarcığını da daraltıyor.
  • SİNAPTİK BAĞLANTI: Televizyon, beyin nöronlarını ve gürültüyü çeşitli sinyallerden ayırt etmeye yarayan sinaptik bağlantıları öldürüyor.

Küçük çocuklar, bir büyükle birlikte televizyon izledikleri zaman bu onlar için çok yararlı olur. Çocuk aklına takılan soruları size sorar


Leave A Reply