Tramadol İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Tramadol ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Tramadolun yan etkileri, bağımlılık yapması ve kullanım şekli nasıldır? Tramadol neyi tedavi eder?

Tramadol

Tramadol

Kullanımları

Bu ilaç orta ila orta derecede şiddetli ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak için kullanılır. Tramadol, opioid (narkotik) analjeziklere benzer. Vücudunuzun acıyı nasıl hissettiğini ve tepki verdiğini değiştirmek için beyinde çalışır.

Tramadol HCL nasıl kullanılır?

Tramadol almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı doktorunuz tarafından belirtildiği şekilde, genellikle ağrıyı gidermek için gerektiğinde her 4 ila 6 saatte bir ağız yoluyla alın. Bu ilacı yiyecek olsun veya olmasın alabilirsin. Bulantı varsa, bu ilacı yiyecekle almaya yardımcı olabilir. Doktorunuza veya eczacınıza bulantıyı azaltmanın diğer yollarını sorun (mümkün olduğunca az kafa hareketiyle 1-2 saat uzanmak gibi).

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Yan etki riskinizi azaltmak için doktorunuz sizi bu ilacı düşük bir dozda başlatmaya ve yavaş yavaş dozunuzu artırmaya yönlendirebilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun. Önerilen maksimum doz günde 400 miligramdır. 75 yaşından büyükseniz, önerilen maksimum doz günde 300 miligramdır. Dozunuzu artırmayın, ilacı daha sık almayın veya reçetelenenden daha uzun süre kullanmayın. Yönlendirildiğinde ilacı uygun şekilde durdurun.

Ağrı ilaçları, ilk ağrı belirtileri ortaya çıktıkça kullanılırsa en iyi sonucu verir. Ağrı kötüleşene kadar beklerseniz, ilaç da işe yaramayabilir.

Devam eden ağrınız varsa (artrit nedeniyle), doktorunuz sizi uzun etkili opioid ilaçları almaya yönlendirebilir. Bu durumda, bu ilaç sadece gerektiğinde ani (atak) ağrı için kullanılabilir. Diğer ağrı kesiciler (asetaminofen, ibuprofen gibi) de reçete edilebilir. Doktorunuza veya eczacınıza tramadolü diğer ilaçlarla güvenle kullanmasını sorun.

Bu ilacı aniden durdurmak, özellikle uzun süre veya yüksek dozlarda kullandıysanız, yoksunluğa neden olabilir. Yoksunluğu önlemek için doktorunuz dozunuzu yavaşça düşürebilir. Huzursuzluk, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (anksiyete, uyku sorunu, intihar düşünceleri dahil), göz sulanması, burun akıntısı, bulantı, ishal, terleme, kas ağrıları veya ani gibi yoksunluk belirtileriniz varsa derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin. davranış değişiklikleri.

Bu ilaç uzun süre kullanıldığında, işe yaramayabilir. Bu ilaç iyi çalışmıyorsa doktorunuzla konuşun.

Birçok insana yardımcı olsa da, bu ilaç bazen bağımlılığa neden olabilir. Bir madde kullanım bozukluğunuz varsa (alkolün aşırı kullanımı veya bağımlılığı gibi) bu risk daha yüksek olabilir. Bağımlılık riskini azaltmak için bu ilacı tam olarak reçete edildiği gibi alın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Ağrınız düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza söyleyin.

Yan etkiler

Bulantı, kusma, kabızlık, baş dönmesi, uyuşukluk veya baş ağrısı oluşabilir. Bu ilacı bir süre kullandıktan sonra bu yan etkilerin bazıları azalabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Kabızlığı önlemek için diyet lifi yiyin, yeterince su için ve egzersiz yapın. Ayrıca müshil almanız gerekebilir. Eczacınıza hangi tür müshil türünün sizin için uygun olduğunu sorun.

Baş dönmesi riskini azaltmak için oturma veya yatma pozisyonundan yükselirken yavaşça kalkın.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin: uyku sırasında kesilmiş solunum (uyku apnesi), zihinsel / ruh hali değişiklikleri (ajitasyon, halüsinasyonlar), şiddetli mide / karın ağrısı, idrar zorluğu, böbreküstü bezlerinin belirtileri iyi çalışmıyor (iştah kaybı, olağandışı yorgunluk, kilo kaybı gibi).

Hızlı / düzensiz kalp atışı, şiddetli baş dönmesi, bayılma, nöbet gibi çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaç serotonini artırabilir ve nadiren serotonin sendromu / toksisitesi adı verilen çok ciddi bir duruma neden olabilir. Serotonini artıran başka ilaçlar da kullanıyorsanız risk artar, bu nedenle aldığınız tüm ilaçları doktorunuza veya eczacınıza bildirin. Aşağıdaki belirtilerden bazılarını geliştirirseniz hemen tıbbi yardım alın: hızlı kalp atışı, halüsinasyonlar, koordinasyon kaybı, şiddetli baş dönmesi, şiddetli bulantı / kusma / ishal, kas seğirmesi, açıklanamayan ateş, olağandışı ajitasyon / huzursuzluk.

Tramadol vücudunuzda güçlü bir opioid ilacına dönüşür. Bazı insanlarda, bu değişiklik normalden daha hızlı ve tamamen gerçekleşir, bu da çok ciddi yan etki riskini artırır. Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: yavaş / sığ nefes alma, şiddetli uyuşukluk / uyanma zorluğu, karışıklık.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Tramadol almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: beyin bozuklukları (kafa travması, tümör, nöbetler gibi), solunum problemleri (astım, uyku apnesi, kronik obstrüktif akciğer hastalığı-KOAH), böbrek hastalığı , karaciğer hastalığı, zihinsel / ruh hali bozuklukları (karışıklık, depresyon, intihar düşünceleri gibi), bir madde kullanım bozukluğunun kişisel veya aile öyküsü (uyuşturucu / alkolün aşırı kullanımı veya bağımlılığı gibi), mide / bağırsak sorunları (tıkanma, kabızlık, enfeksiyona bağlı ishal, paralitik ileus), idrara çıkma zorluğu (genişlemiş prostat nedeniyle), safra kesesi hastalığı, pankreas hastalığı (pankreatit), obezite.

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Tramadol kalp ritmini etkileyen bir duruma neden olabilir (QT uzaması). QT uzaması nadiren ciddi (nadiren ölümcül) hızlı / düzensiz kalp atışına ve hemen tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan diğer semptomlara (şiddetli baş dönmesi, bayılma gibi) neden olabilir.

Belirli tıbbi durumlarınız varsa veya QT uzamasına neden olabilecek başka ilaçlar alıyorsanız QT uzaması riski artabilir. Tramadol kullanmadan önce, aldığınız tüm ilaçları ve aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza veya eczacınıza söyleyin: belirli kalp problemleri (kalp yetmezliği, yavaş kalp atışı, EKG’de QT uzaması), bazı kalp problemlerinin aile öyküsü (QT) EKG’de uzama, ani kardiyak ölüm).

Kandaki düşük potasyum veya magnezyum seviyeleri de QT uzaması riskinizi artırabilir.

Bazı ilaçlar (diüretikler / idrar söktürücüler gibi) kullanıyorsanız veya ciddi terleme, ishal veya kusma gibi durumlarınız varsa bu risk artabilir. Tramadolü güvenle kullanma hakkında doktorunuzla konuşun.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bazı çocuklar tramadolün aşırı uyku hali, konfüzyon veya yavaş / sığ / gürültülü solunum gibi çok ciddi yan etkilerine karşı daha duyarlı olabilir.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle kafa karışıklığı, baş dönmesi, uyuşukluk, yavaş / sığ solunum ve QT uzamasına daha duyarlı olabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde olağandışı uyku hali, beslenme güçlüğü veya solunum zorluğu gibi istenmeyen etkilere sahip olabilir. Bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: bazı ağrı kesici ilaçlar (pentazosin, nalbuphine, butorphanol gibi karışık opioid agonist-antagonistleri), naltrekson.

Bu ilaçla MAO inhibitörleri almak ciddi (muhtemelen ölümcül) bir ilaç etkileşimine neden olabilir. Bu ilaçla tedavi sırasında MAO inhibitörleri (izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi, moklobemid, fenelzin, prokarbazin, rasagilin, safinamid, selegilin, tranilsipromin) almaktan kaçının. Çoğu MAO inhibitörü, bu ilaçla tedaviden önce iki hafta boyunca alınmamalıdır. Bu ilacı ne zaman başlatacağınızı veya durduracağınızı doktorunuza sorun.

Serotonini artıran başka ilaçlar da kullanıyorsanız, serotonin sendromu / toksisite riski artar.

Örnekler arasında MDMA / “ecstasy”, St.John’s wort , bazı antidepresanlar (fluoksetin / paroksetin gibi SSRI’lar, duloksetin / venlafaksin gibi SNRI’lar dahil) yer alır. Bu ilaçların dozunu başlattığınızda veya artırdığınızda serotonin sendromu / toksisite riski daha olası olabilir.

Diğer ilaçlar tramadolün vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da tramadolun nasıl çalıştığını etkileyebilir. Örnekler arasında kinidin, azol antifungaller (itrakonazol gibi), HIV ilaçları (ritonavir gibi), makrolid antibiyotikler (eritromisin gibi), rifamisinler (rifampin gibi), nöbetleri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar (karbamazepin gibi) bulunur.

Bu ilaç uyuşukluğa veya solunum problemlerine neden olabilecek diğer ürünlerle birlikte alındığında ciddi yan etki riski (yavaş / sığ solunum, şiddetli uyuşukluk / baş dönmesi gibi) artabilir. Diğer opioid ağrıları veya öksürük gidericiler (kodein, hidrokodon gibi), alkol, uyku veya anksiyete gibi ilaçlar (alprazolam, lorazepam, zolpidem), kas gevşeticiler (karizoprodol, siklobenzaprin gibi) veya antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi). gibi diğer ürünleri alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine (amilaz / lipaz seviyeleri dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply