Çocuklar İçin Coğrafya, Okyanusların İsimleri Nelerdir, Kaç tane okyanus var?

0
Advertisement

Dünyada kaç adet okyanus vardır. Bu okyanusların isimleri nelerdir? Dünya üzerindeki okyanuslar hakkında genel bilgiler. Okyanusların isimleri nelerdir?

Çocuklar İçin Okyanuslar

Dünya’nın yaklaşık yüzde 71’i tuzlu su ile kaplıdır. Bu büyük su kütlesine Okyanus deriz. Okyanus 5 ana okyanusa bölünmüştür, fakat aslında hepsi birbirine bağlıdır. Çoğunlukla dünyanın yedi kıtası tarafından ayrılırlar. Okyanus yaşam alanı hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya gidin. İşte her birinin açıklamasıyla birlikte Dünya üzerinde 5 okyanusun isimleri :

1 – Pasifik Okyanusu

Pasifik Kıyıları

Pasifik Kıyılarından Bir Görünüm

Pasifik Okyanusu, Dünya yüzeyinin yaklaşık üçte birini kaplayan okyanusların en büyüğüdür. Asya ve Avustralya’yı Kuzey ve Güney Amerika’dan ayırır. Pasifik Okyanusu adını kaşif Ferdinand Magellan’dan aldı. Portekizce’ye “huzurlu deniz” anlamına gelen Mar Pacifico adını verdi.

Mariana Çukuru, Pasifik Okyanusu’nun içinde yer almaktadır. Okyanusun altındaki 35.797 feet’te dünyanın en derin yeri. Pasifik Okyanusu’ndaki en büyük ada, Güney Pasifik’teki Yeni Gine adasıdır. Diğer önemli özellikler arasında Hawaii Adaları ve Avustralya kıyılarındaki Büyük Bariyer Resifi bulunmaktadır.

2 – Atlantik Okyanusu

Atlas Okyanusu

Atlas (Atlantik) Okyanusu

Atlantik Okyanusu, dünyanın ikinci en büyük okyanusu. Avrupa ve Afrika’yı Kuzey ve Güney Amerika’dan ayırır. Gulf Stream, Florida’nın ucundan Atlantik’te, ABD kıyılarında ve ardından Avrupa’ya akan güçlü bir ılık akımdır. Gulf Stream akıntısının doğu ABD ve Batı Avrupa’nın iklimi üzerinde büyük etkisi var.

Yıllar önce, bazı insanlar Dünya’nın düz olduğunu ve gemilerin Atlantik Okyanusu’ndaki herhangi bir yere ulaşamadan Dünya’dan düşeceğini düşünüyordu. Kristof Kolomb, Atlantik’te yelken açıp Amerika’ya ulaşarak bu inancın yanlış olduğunu kanıtladı ancak kendisi asla Amerika kıtasına ulaştığını bilemedi. Atlantik Okyanusu adını  Yunanlılardan alır.

Advertisement

3 – Hint Okyanusu

Hint Okyanusu

Hint Okyanusu

Hint Okyanusu, dünyanın üçüncü büyük okyanusu. Asya’nın ve Hindistan’ın güneyinde yer alır ve Doğu Afrika’yı Avustralya’dan ayırır. Dünyadaki en sıcak okyanustur. Hint Okyanusu, Kızıldeniz ve Basra Körfezi’ni içerir. Önemli adalar arasında Madagaskar, Seyşeller ve Sri Lanka vardır.

4 – Kuzey Buz Denizi

Kuzey Buz Denizi

Kuzey Buz Denizi

Arktik Okyanusu, dünyanın kuzey kesiminde, esasen Kuzey Kutbu çevresindedir. Dünya okyanuslarının en küçüğü ve en sığıdır. Kuzey Kutbu’na buzun erimesinden çok fazla tatlı su giriyor. Yılın büyük bir bölümünde Kuzey Kutbu’nun çoğu buzla kaplıdır.

5 – Güney Okyanusu

Güney Okyanusu dördüncü en büyük veya okyanusların en küçüğüdür. Güney Kutbu’na ve Dünyanın güney kısmına oturur.


Okyanuslar Hakkında İlginç ve Eğlenceli Gerçekler
  • Dünya okyanuslarının ortalama derinliği 12.200 feet.
  • Hawaii’deki dağ Mauna Kea, tabanından 33.474 fit yükseliyor. Eğer ki bu dağın tabanı okyanus içerisinde olmasaydı dünyanın en büyük dağı olacaktı.
  • Gezegenlerin yaklaşık yüzde 97’si okyanuslarla kaplıdır.
  • Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 80’i okyanus kıyısının 60 mil yakınlarında yaşıyor.
  • Dünyanın en uzun dağ silsilesi aslında okyanusun altında bulunur ve Orta Atlantik Sırtı olarak adlandırılır.


Leave A Reply