Çocuklar İçin Evde Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri

0
Advertisement

Çocuklar ve bebekler için güvenli bir ev nasıl oluşturulur? Evde çocuklar için alınması gereken güvenlik önlemleri.

Çocuklar İçin Güvenli bir ev

Çocukların geçirdiği kazaların çok büyük bir bölümü evde meydana gelir ve bu kazalara uğrayan çocukların yaşı da genellikle 5’ten küçüktür. Kazaların birçoğu önlenebilir cinstendir. Bu nedenle evde çevrenizi şöyle bir kontrol etmeniz ve hem evdeki eşyalarla öteberinin yerinde gerekli değişiklikleri yaparak, hem de çocuğunuzu eğiterek kaza ihtimalini azaltmanız kesinlikle gereklidir. Çocuğunuza tehlikeleri öğreterek, onun küçük yaştan itibaren kendi kendini korumasını sağlayın. Bu amaçla söylediklerinizi ilk başta tam olarak anlamayacak ve anladıklarını da bir süre sonra büyük bir ihtimalle unutacaktır ama, tekrarlamaktan sıkılmazsanız istediğinizi kısa sürede elde edersiniz. Çocuğunuz büyüdükçe sizin bunları kendisine niçin söylediğinizi daha iyi anlayacak ve bunlara uymaya başlayacaktır.

Bununla birlikte çocuğunuz henüz çok küçükken ve söylenenleri kavrayamazken almanız ve her zaman uymanız gereken bazı belirli güvenlik önlemleri vardır. Elektrik prizlerine hiç dokunulmaması ve keskin sivri cisimlerle hiç oynanmaması; almanız gereken bu gibi önlemlerdendir.

Genel güvenlik önlemleri

• Çocuğunuzu hiçbir zaman uzun süre yalnız bırakmayın; ne kadar işiniz olursa olsun, onun nerede olduğunu ve neler yaptığını daima kontrol edin. Özellikle akşama doğru dikkatli olun; çünkü çocuk bu saatlerde yorulmuştur ve aile bireylerinin akşam evde bir araya gelmesi dikkatinizi dağıtabilir.

Advertisement

• Bütün elektrik kordonlarını kontrol edin. Üzerindeki koruyucu tabaka sıyrılmış ve çatlamış olanlar son derece tehlikelidir ve hemen değiştirilmelidir.

• Sobaların ve radyatörlerin dokunulmayacak kadar sıcak olduğunu çocuğunuza öğretin. Gerektiğinde bunların önüne koruyucu kafesler yerleştirin.

• Evinizde silah varsa hiçbir zaman dolu olarak bırakmayın. Silahı ve mermileri ayrı ayrı dolaplara, çekmecelere kilitleyin.

• Çocuğunuza her ilaç verişinizde etiketini kontrol edin ve dozu doğru verdiğinize kesinlikle kanaat getirin.

• Pencereleri daima emniyete alın.Bunların önünde iskemle veya başka bir eşya bırakmayın; çocuğunuz bunların üzerine çıkarak pencereyi açabilir ve aşağıya sarkabilir.

• Yer döşemeleriniz marley veya parke ise bunları fazla kayganlık vermeyen bir cila ile cilalayın. Çocuğunuzun döşeme üzerinde çoraplarıyla yürümesine, koşmasına izin vermeyin.

Advertisement

• Evin her tarafındaki kullanılmayan elektrik prizlerini iptal edin veya bunlara koruyucular takın.

• Acil telefon numaralarını hemen bulabileceğiniz bir yerde kayıtlı tutun; özellikle çocuğunuza bir başkası bakacağı zaman bulunduğunuz yerin telefonunu ve acil telefonları bu diğer kişiye bırakmayı unutmayın.

• Yaşlı akrabalarınızı veya çocuğu olmayan arkadaşlarınızı ziyarete gittiğiniz zaman çevreyi kontrol edin. Kırılabilecek şeyler ve keskin/sivri cisimler çocuğunuzun kolayca ulaşabileceği bir yerde duruyor olabilir. Aldırmazlık etmeyin ve çocuğunuzun gayret ettiği takdirde zararlı bir şeyi eline mutlaka geçirebileceği varsayın.


Leave A Reply