Çocuklarda Ayak Tırnakları İle İlgili Sorunlar ve Tedavileri

0
Advertisement

Çocuklarda, bebeklerde ayak tırnaklarının kırılması, ayak tırnakları ile sık rastlanan sorunlar ve çözümleri, ayak tırnak bakımı hakkında bilgi.

bebek-ayagi Çocuklarda Ayak Tırnakları

Ayak tırnakları da, el tırnakları gibi keratinden yapılmışlardır (keratin derinin dış tabakasını ve saçları da oluşturan bir proteindir). Tırnaklar, dölyatağı içi yaşamın üçüncü ayına doğru, bir üst-deri kıvrımından gelişirler; üstderi kıvrımı da küçük bir deri parçasıyla kaplıdır. Bu bölgeye “tırnak kökü” adı verilir. Tırnak kökü ciddi biçimde zarara uğrarsa, çocuğunuz bütün tırnağını kaybeder; buna karşılık tırnak yatağının (yani tırnağın altında görülen bölümü) geri kalanı zarara uğrarsa, sonuçları o kadar ciddi olmaz.

Tırnakların büyümesi ve görünüşü, kişinin sağlığına göre değişir. Bebeğiniz ya da çocuğunuz hastaysa ya da herhangi bir biçimde kötü besleniyorsa, tırnaklan iyi büyümez. Özellikle demir eksikliği, tırnakları yumuşatır ve dışbükey olacak yerde, içbükey bir biçim almalarına yol açar.

SIK RASTLANAN SORUNLAR

Birçok çocukta ayak tırnağı kırılması olur. Bunun belirli bir nedeni yoktur; ama çocuğun ayak tırnaklarını düzenli olarak, kısa kesmek, tırnakların kırılmasını önleyebilir.

Advertisement

Tırnakların yanlarındaki deri, özellikle de çocuğunuz koparıp yoluyorsa, kolayca zedelenebilir. Bunun sonucunda da, derinin mikrop kapmasıyla tırnak çevresinde irin toplanarak, ağrıya yol açabilir. Enfeksiyon, tırnak ile tırnak yatağı arasında yerleşince küçük bir apse oluşabilir ve hemen tedavi edilmezse çevreye yayılıp, tırnağın o parçasının alınmasını gerektirebilir.

TEDAVİ

Tırnak yatağına zarar verebileceğiniz için, irini kendiniz boşaltmaya çalışmayın. Çocuğunuz ayak parmağında zonklayan bir ağrıdan şikâyet eder de derinin altında irin görürseniz, kendiliğinden boşalmasına yardımcı olmak i-çin, üstüne sıcak kompres uygulayın. Bu uygulama sonucunda, irin kendiliğinden boşalabilir. Boşalmazsa, çocuğunuzu bir çocuk doktoruna götürün; doktor yerel bir uyuşturucu kullanarak şişkinliği deler ve irini boşaltır. Sonra, parmakla tampon yapıp, plasterle tutturur. Ayrıca, enfeksiyon şiddetliyse, bir antibiyotik verebilir. Tırnaklarında ya da tırnakları ile tırnak yatağı arasında sık sık enfeksiyon oluşması durumunda, çocuğunuzu bir deri hastalıkları uzmanının görmesini isteyebilir. Deri hastalıkları uzmanı, çocuğunuzda bir mantar enfeksiyonu bulunup bulunmadığını araştıracaktır.

EZİKLER-VURUKLAR-ÇÜRÜKLER

Çocukların, ayak tırnakları altındaki deriyi, ayaklarına ağır bir şey düşürerek ezmelerine oldukça sık rastlanır: Ayaklar sinirler bakımından çok zengin olduklarından, bu durumda çocuğunuzun canı çok yanar. Tırnak altındaki deriyi kanatacak biçimde ayağını bir yere vurursa da, ezilen alan hareketsiz tırnağın altında şişeceği için, canı gene çok yanacaktır. Ayak parmağını hemen soğuk su akan musluğun altına on dakika kadar tutarak, acısını hafifletebilirsiniz: Akar su, küçük kan damarlarının kapanmasına, yaralı tırnağın altına olabildiğince az kan sızmasına yardımcı olur.

Bu uygulamaya karşın, tırnağın altında çok fazla kan toplanırsa ve çocuğunuz hâlâ sancı çekiyorsa, onu doktoruna ya da bir hastanenin acil servisine götürün. Doktor küçük bir delik açarak kanı boşaltır; böylece basıyı hafifletebilir. Yalnız, bu uygulama ancak, yaralanmadan sonra yaklaşık bir saat içinde yapılırsa, etkili olur.

Advertisement

AYAK TIRNAĞI BAKIMI

  • Bebeğinizin, ya da küçük çocuğunuzun ayak tırnaklarını kesmek için küçük, küt uçlu bebek makası kullanın.

  • Çocuğunuzun ayak tırnaklarını çok derin olmayacak biçimde ve her zaman dümdüz kesin

  • Çocuğunuzun tırnaklarını düzenli olarak kesin ve çok uzamalarına izin vermeyin. Haftada bir kez, banyodan önce kesmeyi alışkanlık haline getirmek, en kolayı ve yararlısıdır

  • Ayakkabılarının, çoraplarının daralmış olup olmadıklarını düzenli kontrol edin.

Leave A Reply