Çocuklarda Baş Dönmesi Nedenleri Belirtileri Nelerdir? Tehlikeli Midir?

0
Advertisement

Çocuklarda baş dönmesi neden olur ve ne kadar önemlidir? Baş dönmesi durumunda yapılması gerekenler, belirtileri hakkında bilgi.

Çocuklarda Baş Dönmesi

Baş dönmesi, hareketlerde bir dengesizlik ve kararsızlık hali ve dış dünyayı dönüyormuş gibi hissetmektir. Çocuk nefessiz kalınca beyne yeterince oksijen gitmediği için başı dönebilir. Baş dönmesi kansızlıktan şikâyetçi çocuklarda da karşılaşılan bir durumdur Başa bir şey vurulmasından sonra kendinden geçmeyi takiben de baş dönmesi hissi duyulabilir. Normal haller de bu his birkaç dakika içinde düzelir.

Ne Kadar Önemlidir?

Bir anlık baş dönmeleri önemli değildir. Ancak 12 saatlik bir süreye rağmen geçmeyen baş dönmeleri bir kansızlık belirtisi olabilir. Bu hallerde baş dönmesinin gerçek nedenini doktor bulacaktır.

İlk olarak ne yapmalısınız?

 1. Çocuğunuzu bir iskemleye oturtun başını öne eğdirin ve derin nefes almasını söyleyin. Beyne gidecek oksijenin artmasıyla baş dönmesi geçirebilir.
 2. Çocuğunuzu sakin bırakın.
 3. Baş dönmesi halinin ne kadar devam ettiğini not edin.

Doktora başvurmalı mısınız?

Başka herhangi bir belirti olmamasına karşın çocuğunuzun baş dönmesi 12 saati aşkın bir süredir devam ediyorsa doktora başvurun. Hareketli bir süreden sonra çocuğunuz devamlı baş dönmesinden yakınıyorsa bunun nedeni kansızlık olabilir.

Ani Baş Dönmesi

Ani bir baş dönmesi nöbeti rahatsız edici olabilir. Baş dönmesi, dengesizlik veya dönme (vertigo) hissi hissedebilirsiniz. Ayrıca bazen mide bulantısı veya kusma yaşayabilirsiniz.

Advertisement

Ancak, özellikle mide bulantısı veya kusma eşlik ettiğinde, ani, yoğun baş dönmesi nöbetlerine hangi koşullar neden olabilir? Aniden baş dönmesi hissetmenizin birçok nedeni vardır. Çoğu zaman, ani baş dönmesi, dengeyi korumaktan sorumlu olan iç kulağınızdaki problemlerden kaynaklanır.

Bulantı veya kusmanın eşlik ettiği ani yoğun baş dönmesi, belirli durumların en belirgin belirtisidir ve şunlardan kaynaklanabilir:

 • düşük kan şekeri
 • ısı bitkinliği
 • anksiyete veya panik bozuklukları
 • ilaç yan etkileri

Mide bulantısı olmadan ani baş dönmesi nedenleri

Baş dönmesine genellikle dengeyi düzenleyen iç kulakla ilgili sorunlar neden olur. Beyniniz, iç kulağınızdan duyularınızın bildirdiği bilgilerle uyuşmayan sinyaller aldığında, baş dönmesi ve baş dönmesi ile sonuçlanabilir.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörler ani baş dönmesine neden olabilir:

 • anemi
 • dehidrasyon
 • ilaç yan etkileri
 • kan basıncında ani düşüşler veya geçici iskemik atak (TIA) veya felç gibi beyninize yetersiz kan akışı gibi dolaşım sorunları

Advertisement


Leave A Reply