Çocuklarda Çıban Belirtileri ve Tedavisi

0
Advertisement

Çocuklarda çıban neden görülür, ne kadar önemlidir? Çocuklarda çıban belirtileri, yapılması gerekenler, tedavisi hakkında bilgi.

ciban-1Çocuklarda Çıban

Çıban, bir kıl yuvasının mikroplanması sonucu meydana gelen büyük, hassas, kırmızı renkte bir yumrudur. Cerahatle dolu olan bu yumru yavaş yavaş beyaz veya sarı bir baş verir ve iki-üç gün içerisinde patlar ya da patlamadan iyileşerek yavaş yavaş ortadan kaybolur. Kıl yuvaları birbirlerine çok yakın olduğundan bakteriler çok sayıda kıl yuvasını birden istila ederek birkaç çıbanın birlikte meydana gelmesine yol açabilir. Bu^ en fazla hastanın yüzünde görülen bir gelişmedir. Çıbanlar genellikle derinin yaka, kaba et gibi baskı altında kâlan, sürtünmeye uğrayan yerlerinde ortaya çıkmaktadır.

Ne kadar önemlidir?

Görünüşünün hiç de iç açıcı olmamasına rağmen çıban, ciddi bir rahatsızlık değildir. Bununla birlikte aşırı ağrı verebilir. Özellikle çene veya alın gibi kemikli bölgelerin üzerinde, derinin gergin olarak bulunduğu yerlerde gelişen çıbanlar fazlaca ağrı verir.

Muhtemel belirtiler

Advertisement

• Ağrılı, büyük, kırmızı renkte bir yumru.
• Yumrunun içerisinde cerahat biriktikçe fazlalaşan hassasiyet ve zonklama. Bir-iki gün sonra yumrunun merkezinde cerahatle dolu beyaz veya sarı renkte bir baş belirir. Çıban, daha sonra patlayabilir veya patlamaksızın da iyileşebilir.

İlk olarak ne yapmalısınız?

1. Eğer çocuğunuz zonklama tarzı bir ağrıdan şikâyetçiyse onun, çıbanın bulunduğu bölgeyi ellemesini, kaşımasını engelleyin.

2. Bölgeyi alkolle veya bir bardak ılık su içerisine bir çay kaşığı dolusu tuz atarak hazırlayacağınız sıvıyla silin ve enfeksiyonun yayılmasını önleyin. Daha sonra da çıbanın üzerine sterli bir gazlı bez örtün.

3. Çıbanı, baş vermiş olsa bile sıkmayın. Aksi takdirde enfeksiyonu çevreye de yayar ve durumu daha da kötüleştirirsiniz.

Doktora başvurmalı mısınız?

Advertisement

Eğer çıban beş gün içerisinde baş vermeyecek olursa veya kemikli bir bölge üzerinde ya da koltuk altı gibi sürtünme olan bir yerde bulunması yüzünden ağrı veriyorsa, doktora başvurun. Çıbanın merkezinden çevreye doğru yayılan kırmızı bantlar görürseniz, yine doktora başvurun, çünkü bunlar, enfeksiyonun yayılmakta olduğunu gösteren bir işaret olabilir.

Doktor ne yapacaktır?

• Doktor, çıbanı ve çevresindeki bölgeyi muayene edecek ve deri altında cerahat bulunduğunu hissederse küçük bir kesik yaparak bunu boşaltacak ve ağrının hemen azalmasını sağlayacaktır.

• Eğer bir enfeksiyon varsa ve çevreye yayılmışsa ya da çocuğunuzda daha önceki aylarda da çok sayıda çıban çıkmışsa doktor deriye sürmeniz için antiseptikli bir merhem veya enfeksiyonun içeriden yayılmasını önlemek için antibiyotik kapsülleri verecektir.

• Eğer çıbanlar çok sayıdaysa doktor, banyo küvetine koymanız için size özel bir antiseptik verecektir.

• Eğer çıbanlar sık sık tekrarlıyorsa çocuğunuzu, sebebinin ortaya çıkarılabilmesi için bir dermatoloğa gönderecektir.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

• Çıban patladıktan sonra bölgeyi temiz tutun ve birkaç gün için bir pansumanla kapatın. ‘

• Çocuğunuzun havlularını ailenizin diğer bireylerinin havlularından ayırın.

• Eğer çıbanlar giysilerin sürtündüğü bir yerdeyse, pansumanın üzerine kalınca bir destek koyarak sürtünmeyi önleyin.

• Eğer çocuğunuz hâlâ bebek bezi kullanıyorsa ve çıban da kalçadaysa, çocuğun altını sık sık değiştirin ve çıban çevresine antiseptik bir krem sürün.

Advertisement


Leave A Reply