Çocuklarda Deride Mantar Belirtileri ve Tedavisi

0
Advertisement

Çocuklarda deride, ciltte mantar neden olur, belirtileri nelerdir? Deride mantar ne kadar önemlidir, nasıl tedavi edilir?

deride-mantar

Çocuklarda Deride Mantar

Kendini deride yuvarlak, kırmızımsı veya gri renkte, pul pul plaklar, saçlı deride ise yer yer saçsız adalar şeklinde gösteren bu hastalık yayıldıkça, halkanın kenarı pul pul olmayı sürdürürken ortası daha normal bir görünüm alır. Mantar hastalığı genellikle evdeki hayvanlardan veya diğer insanlardan bulaşmaktadır.

Ne kadar önemlidir?

Önemli bir hastalık olmamasına rağmen görünümün çirkin olması ve kaşıntıya yol açması, ayrıca da bulaşıcı karakter taşıması, derideki mantar hastalığının çabucak tedavisini gerektirir.

Advertisement

Muhtemel belirtiler

• Vücudun herhangi bir bölümünde, özellikle nemli ve ılık yerlerinde kırmızı veya gri renkte pul pul halkalar, saçlı deride saçların adacıklar halinde dökülmesi.
• Kaşıntı.

İlk olarak ne yapmalısınız?

1. Çocuğunuzda kaşıntı varsa, bütün vücudunu kontrol ederek mantar hastalığı bulunup bulunmadığına bakın.

2. Bulursanız, çocuğu kendi başınıza tedavi etmeye kalkışmayın ve hemen ellerinizi yıkayın. Çocuktan, hastalığın olduğu yerlere dokunmamasını isteyin.

3. Çocuğunuzu, doktor görene kadar okula göndermeyin.

Advertisement

Doktora başvurmalı mısınız?

Mantar sari olmanın yanında, çocuğunuzu da rahatsız eder. ilk fırsatta doktora başvurmalısınız.

Doktor ne yapacaktır?

• Deriye sürmeniz için krem, saçlı derideki hastalık için ise tablet şeklinde ilaçlar verecektir. Bu tabletlerin en az dört hafta süreyle alınması gerekir.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

• Çocuğunuzun hastayken kullanmış olabileceği tarak, fırça gibi öteberiyi atın. Çünkü bunları dezenfekte etmeniz, mantarları öldüremeyebilir.

• Çocuğunuzun yüz ve el havlularını diğer aile bireylerine ait olanlardan ayırın ve mantarın onlara da bulaşmasını önleyin.

• Eğer mantar evdeki bir hayvandan kaynaklanıyorsa, onu da en kısa zamanda veterinere götürün.

• Derideki mantar hastalığı çabuk geçer ama, saçlı deridekinin iyileşmesi haftalar alabilir.

• Hastalıklı bölgelere dokunmadan önce ve dokunduktan sonra hem sizin hem de çocuğunuzun ellerini iyice yıkaması gerekir.

Advertisement


Leave A Reply