Çocuklarda Donma Belirtileri ve İlk Yardım

0
Advertisement

Çocuklarda donma tehlikesini nasıl anlarsınız? Donma durumunda yapılacaklar, ilk yardım, belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi.

Çocuklarda Donma

Vücudun bir bölgesi aşırı soğuğa maruz kaldığı zaman buraya giden kan akımı durur ve deri donar. Tipik olarak deri önce kırmızıdır, sonra parlak bir görünüme bürünür, daha sonra da mat, grimsi bir renk alır. Bazen de deride kabarcıklar meydana gelebilir. Bu durum en fazla el ve ayak parmaklarıyla burunda meydana gelmektedir.

Ne kadar önemlidir? Bu önemli bir durumdur ve acil olarak tedavi edilmelidir ama, sizin hemen uygulamanız gereken ilk yardım önlemleri vardır. Durum çabuk tedavi edilirse iz bırakmaz ama ağır vakalarda kangren gelişebilir, donan kısım vücuttan ayrılabilir.

Muhtemel belirtiler

• Genellikle ellerde, ayak parmaklarında, burunda ve derinin sertleşmesi, kızarması, soğuması; önce parlak, daha sonra da mat ve grimsi bir renk alması.
• Donan bölgede küçük kabarcıkların meydana gelmesi.
• Donan bölgede uyuşma meydana gelmesi.

Advertisement

İlk olarak ne yapmalısınız?

1. Çocuğunuzu hemen sıcak bir yere alın. Mümkünse, başka birinden doktora ya da hastaneye haber vermesini isteyin. Eğer yalnızsanız, aşağıdaki ilk yardım önlemlerini almadan önce sakın yardım aramaya gitmeyin.

2. Donan kısmı ovuşturmayın ve buraya doğrudan sıcak uygulamayın. Eğer donan bölge el veya ayak parmaklarıysa, bunları ılık suya batırın ve zaman zaman sıcak su ilave ederek suyun sabit sıcaklıkta kalmasını sağlayın. Eğer sıcak su bulamazsanız, çocuğunuzun; ayağını veya elini kendi koltuk altınıza sıkıştırıp ısıtmaya çalışın veya çocuğun yüzünü kendi gövdenize bastırın.

3. Çocuğu battaniyelere sarın ve ona sıcak bir şeyler içirin. Eğer donan elleriyse, bunu ona kendiniz içirin. Çocuğun ayağı donmuşsa, üzerine basıp yürümesine izin vermeyin.

4. Donan bölge ısınıp pembeleşinci burayı gazlı bezle veya yumuşak bir kumaşla sarın ve çocuğunuzu en yakın hastanenin acil servisine götürün.

5. Hastaneye giderken, hastalıklı bölüntü çocuğun göğsü hizasında tutarak dolaşımını kolaylaştırın. Örneğin ayaklarını yükseltin veya kollarını göğsüne çaprazlayın.

Advertisement

Doktora başvurmalı mısınız?

Donan bölgedeki derinin rengi pembeleşir pembeleşmez çocuğunuzu en yakın hastanenin acil bölümüne götürün.

Doktor ne yapacaktır?

• Donan bölgede kan dolaşımının tekrardan başlayıp başlamadığını kontrol edecektir. Eğer bu henüz normale dönmemişse, kan dolaşımını artıracak ilaçlara ihtiyaç duyulabilir.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

• Soğuk havalarda çocuğunuzu çok iyi giydirin ve onun soğukla temasına engel olun.


Leave A Reply