Jan Žižka Kimdir? Bohemyalı General ve Hussite Lideri Jan Žižka’nın Hayatı

0

Jan Žižka kimdir? Bohemyalı general ve Hussite lideri olan Jan Žižka’nın biyografisi, hayat hikayesi ve döneminde yaşananlar hakkında bilgiler.

Jan Žižka

Kaynak : wikipedia.org

Jan Žižka; Bohemyalı general ve Hussite lideri: b. Trocnov, Bohemya, c. 1358/ 1360; D. Pribyslav, 11 Ekim 1424. Zizka (Tek Göz) adı muhtemelen ona çocuklukta bir gözünü kaybettiğinde verildi. Çeşitli beylerin feodal çetelerinde görev yaptıktan sonra, Bohemya Kralı IV. Wenceslas’ın Cermen Şövalyeleri ile savaşmak için gönderdiği orduyla Polonya’ya gitti. Tannenberg’in (1410) zaferinde öne çıktı. Döndüğünde, Wenceslas’ın favorilerinden biri olarak sarayda kaldı ve diğerlerinin yanı sıra Jan Hus tarafından savunulan kilise reformunun bir taraftarı oldu.

Wenceslas’ın ölümünden (1419) sonra Çekler, Kutsal Roma imparatoru Sigismund’u Bohemya tahtının varisi olarak kabul etmeyi reddettiler. Ama Prag’daki atmosfer uzlaşmacıydı ve Zizka ve arkadaşları daha uzlaşmaz bir şehir olan Plzen’e (Pilsen) gittiler. Bir yıl içinde, o ve yaklaşık 400 savaşçı ve aileleri, Tabor adını verdikleri müstahkem tepeye yerleştiler ve Zizka, “Tanrı’nın yasasının” uygulanması gerektiğini savunan Taborluların silahlı kardeşliğinin devrimci askeri komutanı oldu. Düşmanlarına karşı kılıçla savunmuş ve buna göre “Tanrı’nın savaşçıları” adını almıştır. Zizka, becerikli ve yaratıcı bir askeri lider olduğunu bu dönemde kanıtladı. Üzerinde silahlar bulunan vagonları hareketli savunma güçlü noktaları olarak kullandı ve en az bir kez onları taktik saldırı araçları olarak kullandı.

1420’de Sigismund Prag’ı büyük bir orduyla kuşattığında, Zizka çok daha küçük bir kuvvetle Vitkov denilen tepeleri işgal etti ve onları o kadar başarılı bir şekilde savundu ki, Sigismund şehri ele geçirmeye kalkışmadan geri çekildi. O zamandan beri, yükseklikler Zizkov olarak biliniyor. Zizka, 1421’de Rabi kalesi kuşatmasında kalan gözünden yaralandıktan sonra neredeyse ya da tamamen kör olmasına rağmen sefere devam etti. Sigismund’u Plzen’de ve Ocak 1422’nin başlarında Kutna Hora ve Nemecky Brod’da yendi.

1423’te Zizka ve Taborlular arasında, hâlâ çeşitli şekillerde açıklanamayan nedenlerle bir kopuş meydana geldi ve o, doğu Bohemya’da Hradec Kralove çevresindeki, ancak dağ tahkimatından Horeb olarak bilinen başka bir radikal Husilik merkezinin komutasını aldı. Takip eden iç savaşlarda Zizka, özellikle Malesov’da (7 Haziran 1424) Prag güçlerine karşı birçok zafer kazandı. Pribyslav kalesinde hıyarcıklı vebadan öldü ve Hradec Kralove’de gömüldü. Ancak Yetimler adını alan kuvvetleri bu şehrin kontrolünü kaybedince, kalıntıları Caslav’a transfer edildi.


Leave A Reply