Wright Kardeşler Kimdir? Neyi Buldu? Mucit Kardeşlerin Uçuş Macerası

0
Advertisement

Wright Kardeşler kimdir? Amerikalı iki kardeş mucit olan Wright Kardeşler ile ilgili genel bilgiler ve Wright Kardeşleri neyi buldu?


İlk uçağı yapan Amerikalı iki kardeştir.

Orville Wright (1871-1948) ve Wilbur Wright( 1867-1912) bir din adamının oğullarıydı. Wilbur, İndiana’nın New Castle yakınlarındaki bir çiftlikte, Orville de Dayton’da dünyaya geldi. İki kardeş küçük yaşlarda makînalara karşı büyük bir ilgi gösteriyordu.

Öğrenimleri sona erdikten sonra 1893’te bir bisiklet fabrikası kurdular. 1896’da bugünkü plânöre benziyen ilk uçaklar üzerinde çalışan Otto Lilienthal’in ölümü üzerine, Wright Kardeşler uçak yapımı ile îlgilenmeye başladılar. Uzun çalışmalardan sonra 15 dolar sarfederek bir uçak imal etmeyi başardılar.

Fakat bu uçağın hatalı birçok yerleri vardı. Kanatlarına, gövdesine yeni biçim verip, daha kolay denge bulabilen yeni bir uçak daha yaptılar. 1903 yılında da 1.000 dolâr sarfiyle inşa ettikleri motoru bu yeni uçaklarına taktılar. Uçaklarının kanat açıklığı 13 metre pilotla birlikte ağırlığı da 375 kg. kadardı.

Nihayet 1903 yılının 17 aralık günü yapılan deneme başarıyla sonuçlandı. Uçağı Orville kullanmış, 12 saniye müddetle 40 metre uçmuştu. Daha sonra yaptıkları denemelerde uçak 280 metre uçarak, bir dakika kadar havada kaldı.

Wright Kardeşler 1904 ve 1905 yıllarında denemelerine devam ettiler. 1905 ekiminde uçakları 40 km. kadar uçup 38 dakika havada kalmayı başardı. Bu buluşlarına ilk önemli teklif Avrupa’dan geldi. Öte yandan 1908’de de Amerikan hükümeti orduda kullanılmak üzere ilk savaş uçakları siparişini verdi Böylece Wright Kardeşler 1909’da «Wright Şirketi»ni kurdular.

Advertisement

Aradan üç yıl geçmeden uçak gelişmiş, gerek günlük hayatta, gerekse savaşta işe yarar bir ulaşım aracı haline gelmişti. O sıralarda Wilbur’un tifoya yakalanarak ölmesi üzerine, Orville çalışmalarına tek başına devam etmek zorunda kaldı.

Wright Kardeşler’in ilk uçakları bugün Washington’daki «Millî Hava Müzesi»nde bulunmaktadır.

Kaynak 2 – Wright Kardeşler Kimdir?

Wright Kardeşler

Wright Kardeşler

Wright Kardeşler ABD li mucit ve sanayici kardeşlerdir. Writght Wilbur (Melville/İndiana 1867-Dayton 1912), Wrigtht Orville (Dayton 1871-ay.y. 1948).

1892’de bir bisiklet yapım ve tamir atölyesi kurdular. Havacılıkta özellikle de planörlerle ilgilenerek yayınlar aracılığıyla kendilerini planörler ve uçuş teknolojisi konusunda yetiştirdiler. 1900’de Kuzey Carolina Eyaleti’ndeki Kitty Hawk’ta kurdukları kampta üç yıl boyunca bini aşkın uçuş denemesi yaparak havacılık tarihinin ilk motorlu uçuşunu gerçekleştirdiler. 1906’da uçağın patentini alarak seri üretime geçebilmek için ABD Savaş Bakanlığı’nın desteğini ve iznini istediler.

Yanıtın gecikmesi üzerine Fransa’ya giderek buradaki sanayicilerin desteğini aldılar. 1908’de seri üretime başlayarak kendi adlarını taşıyan şirketlerini kurdular. 1912’de Wilbur Wright’in tifodan ölmesi üzerine kardeşi şirket hisselerini satıp emekliye ayrıldı. Çalışmalarını planörler üzerine yoğunlaştıran Wright Kardeşler uygun teknikler geliştirmeye yöneldiler. Bunun yanında hafif bir motorun yapılmasını sağladılar. 1903’te kullandıkları Flyer-I’in motor ağırlığı 345 kg ve 12 BG gücündeydi. Sonraları geliştirdikleri uçaklarda motor gücünü arttırmaya ve aerodinamik sorunlarını aşarak ağırlık azaltmaya çalıştılar. Getirmiş oldukları yenilikler uçak endüstrisinin geliştirilmesine büyük katkılarda bulundular.

Advertisement


Leave A Reply