Çocuklarda Fıtık Belirtileri ve Tedavisi

0

Çocuklarda fıtık olduğu nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir? Fıtık durumunda yapılması gerekenler, tedavisi hakkında bilgi.

fitik

Advertisement

Çocuklarda Fıtık

Fıtık, karın adaleleri arasından yumuşak bir dokunun dışarı fırlaması İle oluşur. Deri üzerinde hafif bir çıkıntı görünümünde olup öksürme ve zorlanma halinde daha belirgin hale gelir. Çocuklarda en sık rastlanan tipi göbek fıtıklarıdır. Bu tür fıtık göbek bağının etrafında ve doğum sırasında karın duvarında görülen zayıflıktan oluşur. Kasık fıtığı ise daha çok erkek çocuklarda ve testislerin hayalara düşmesi döneminde kasıkların alt tarafında oluşan bir fıtık türüdür. Göbek fıtığı çok nadir durumlarda özel bir tedavi gerektirir. Genellikle kendi kendine kaybolduğu haller de vardır. Ancak iç organların bir parçası fıtığın içine sıkışmışsa ufak bir cerrahi müdahale gerekli hale gelebilir.

Ne kadar önemlidir?

Bir iç organı arasına sıkıştırmadığı sürece fıtık ciddi bir sorun değildir.

Advertisement

Muhtemel belirtiler

• Çocuğun göbek yada kasıklarında acı vermeyen ve öksürme ile zorlanma hallerinde daha belirginleşen bir şişlik vardır.
• Bağırsak fıtık arasına sıkışmışsa ani karın ağrıları ve kusma haline rastlanır.

İlk olarak ne yapmalısınız?

Fıtığı hafifçe içeriye doğru itmeye çalışın. Çoğu halde bu hareket sonucu karın adaleleri arasına girerek kaybolacaktır.

Doktora başvurmalı mısınız?

Çocuğunuz 6 aylık olmadan önce karnında bir çıkıntı görürseniz doktora danışmansınız.

Advertisement

Fıtığın sertleşmesi, itildiğinde içeri girmemesi, karın ağrıları ve kusmaya neden olması hallerinde derhal bir doktora danışmalısınız.

Doktor ne yapacaktır?

Fıtık sertleşmişse ve içeri itilemiyorsa bir cerrahi müdahale gerekebilir. Bu basit bir müdahaledir. Altı aydan ufak çocuklarda rastlanılan kasık fıtığında bağırsağın fıtık içine sıkışmasını önlemek için böyle bir müdahale tavsiye edilebilir.

Sîz nasıl yardımcı olursunuz?

• Karın fıtığı durumunda, fıtığın büyüyüp büyümediğini, sertleşip sertleşmediğini, itilince yerine girip girmediğini belirli aralıklarla kontrol etmelisiniz.

• Bir ameliyat gerekiyor mu, yoksa durum kendi halinde bırakılmalı mı konusunda doktora danışmalısınız.

• Belirli fasılalarla fıtığın gelişmesini kontrol etmelisiniz.


Leave A Reply