Çocuklarda İncinme Belirtileri ve Tedavisi

0
Advertisement

Çocuklarda incinme, burkulma belirtileri nelerdir, ne kadar önemlidir? İncinme, burkulmada yapılacaklar, tedavisi hakkında bilgi.

incinmeÇocuklarda İncinme

Bir eklemi destekleyen ve onun hareketlerini sınırlayan bağların yırtılmasıdır. Ya bu bağların aşırı gerilmesi, ya da burulma tarzı bir hareket yapmak durumunda kalması sonucu meydana gelir. Yırtılma sonucu eklemde kanama meydana gelir ve şişliğe, ağrıya ve çürüğe neden olur. İncinme en fazla ayak bileğinde, dizde ve el bileğinde meydana gelir. Bu eklemlerdeki bağlar yüzeye yakın olduğundan ve bağların hemen altında sert kemikler bulunduğundan şişlik hızla belirir ve çocuğunuz, incinen ekleminin üzerine ağırlığını veremez. Küçük çocukların eklemleri yumuşak olduğundan, bunlarda incinme nadiren meydana gelir. Buna karşılık 6-12 yaş grubu, incinme olaylarının en fazla görüldüğü gruptur.

Ne kadar önemlidir?

İncinme ağrılıdır ama, önemli bir sorun oluşturmaz. Ancak incinmeyi çıkık veya kırıklardan ayırt etmek, film çekmeksizin pek kolay değildir.

Muhtemel belirtiler

Advertisement

• Şişme ve hassasiyet
• Hasta eklemin üzerine ağırlık bindiğinde ağrı
• Çürük

İlk olarak ne yapmalısınız?

1. Eğer incinĞn eklem veya uzuvda şekil bozukluğu meydana gelmemişse (bu, kırık veya çıkığa işarettir), çocuğunuzu yatırın ve incinen kısmı yükseğe kaldırın.

2. Şişliği azaltmak için soğuk kompres uygulayın

3. Kalınca bir pamuk üzerinden sıkı bir bandaj koyarak ekleme destek sağlayın. Ancak daha sonra sık sık kontrol edin ve şişliğin fazlalaşıp bandajı sıklaştırmasına izin vermeyin.

4. Çocuğunuzu en az 24 saat istirahat ettirin.

Advertisement

Doktora başvurmalı mısınız?

Şiddetli ağrı ve şekil bozukluğu varsa, hemen doktora başvurun; çünkü bir kırık veya çıkık mevcut olabilir. 48 saat içerisinde şişlik inmezse, çocuk şiddetli ağrıdan şikâyetçiyse ve bu ekleme ağırlık yükleyemiyorsa, doktora başvurmanız gerekir.

Doktor ne yapacaktır?

• Eğer doktor bir kırık veya çıkıktan şüpheleniyorsa, çocuğunuzu bir hastanenin acil servisine gönderecektir.

• Eğer olay yalnızca incinmeden ibaretse doktor, zarar gören eklemi sıkı bir şekilde saracaktır.


Leave A Reply