Çocuklarda Lösemi Neden Görülür, Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Lösemi, kan kanseri nasıl bir hastalıktır? Çocuklarda lösemi neden görülür, belirtileri nelerdir ve bu hastalara neler yapılabilir?

losemi

Çocuklarda Lösemi (Kan Kanseri)

İlkel (primitif) akyuvarların milyonlarca çoğalması şeklinde olan ender bir kanser çeşididir. Bu kanserli hücreler alyuvarların normal gelişmesini önleyerek kansızlığa, olgun akyuvarların gelişmesini engelleyerek bağışıklığın ve enfeksiyon karşısındaki direncin azalmasına, trombositlerin gelişmesine engel olarak da kanamalara yol açarlar. Çocuktaki kansızlık ve enfeksiyon hastalıklarının kolay kolay iyileşmemesi çok zaman, löseminin ilk belirtileridir.

Muhtemel belirtiler

 • Kansızlık (renk solukluğu, yorgunluk, soluk daralması).
 • Enfeksiyonlara kolayca yakalanma.
 • Kollarda, bacaklarda ağrı, bacaktaki ağrı kendini topallama şeklinde hissettirebilir.
 • Purpura (üzerine bastırıldığında kaybolmayan, morumsu – kırmızı lekeler).
 • Kolayca çürük meydana gelmesi.
 • Tekrarlayan burun kanamaları.

Ne yapılabilir?

Bir zamanlar lösemili çocukların geleceği çok karanlıktı ama son o dönemde kaydedilen aşamalar, çocukluk çağında en sık rastlanan lösemi çeşidi vakalarında tamamen iyileşme sağlanabilmektedir.

Bütün lösemili çocuklar, bu konuda gerekli tecrübeye sahip bir çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından tedavi edilmelidir. Çocuğun aynı anda kimi ağızdan, kimi enjeksiyon yoluyla çok sayıda ilaç kullanması gerekebilir. Çocukluk çağında en sık rastlanan lösemi tipinde, beyindeki kanser hücrelerinin öldürülmesi için ışın ve ilaç tedavisi kullanılabilir. Tedavi başlangıcında çocuğu kan verilebilir.

Eğer normal akyuvar sayısı çok fazla azalmışsa, çocuk enfeksiyon tehlikesine karşı tecrit edilebilir ve ziyaretçilerin maske takıp önlük giymeleri istenebilir. Haftalar sonra, çocuğun evine dönüp mümkün olduğunca normal bir hayat yaşamasına izin verilebilir. Bundan sonra da durumun izlenmesi için, düzenli aralıklarla kontroller uygulanmalıdır.

Advertisement

Ana-babalara düşen en önemli görev, uzun ve sıkıcı olabilen tedavi dönemi boyunca çocuğa moral vermek ve ona destek olmaktır. Lösemili çocuklar eğer gereken şekilde aşılanmamışsa, suçiçeği gibi bildiğimiz basit rahatsızlıklara bile yakalanmamalıdır. Bu nedenle çocuğun oyun arkadaşları da yakından kontrol edilmelidir.

Lösemili Çocuklar Haftası

Ülkemizde her yıl Kasım ayının ilk haftası 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası olarak lösemiye dair farkındalık yaratmak amacıyla anılmaktadır. Bu süre içinde lösemili çocuklarımızın hastalık süreçlerine empati ile yaklaşmayı sağlayacak farkındalık çalışmaları yapılması, sürecin anlam ve öneminin yoğunluk kazanması amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda; 2- 8 Kasım tarihlerinde ülke genelinde “LÖSEV’de Her Çocuk Bir Kahramandır” sloganımız ile bizlere destek olmanız bizleri güçlendirecektir. 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda;

 • Turuncu renkli maske ile derse girebilir, online derslerinizde turuncu maske ile farkındalık çalışması yapabilir,
 • Boyadığınız maskeler ile yazdığınız destek mesajlarınızı bize iletebilir,
 • Ders takviminize LÖSEV seminerleri ekleyebilir,
 • Resmi birer gönüllüsü olarak aramıza katılabilir,
 • İyi dileklerinizin, moral ve motivasyon mesajlarınızın yer aldığı video ya da fotoğraf çekebilirsiniz.


Leave A Reply