Çocuklarda ve Yetişkinlerde Yatak Islatma (Gece Enürezisi) Nedenleri

0
Advertisement

Çocuklarda ve Yetişkinlerde Yatak Islatma (Gece Enürezisi) neden olur? Yatak ıslatmanın tıbbi ve psikolojik nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi.

Yatak ıslatma, gece boyunca mesane kontrolünün kaybıdır. Yatak ıslatma için tıbbi terim gece enürezisidir. Yatak ıslatma rahatsız edici bir sorun olabilir, ancak çoğu durumda tamamen normaldir.

alt ıslatma

Yatak ıslatma, bazı çocuklar için standart bir gelişim aşamasıdır. Bununla birlikte, yetişkinlerde altta yatan hastalığın bir belirtisi olabilir. Yetişkinlerin yaklaşık yüzde 2’si, çeşitli nedenlere atfedilebilecek ve tedavi gerektirebilecek yatak ıslatma deneyimi yaşamaktadır.

Yatak ıslatma nedenleri

Fiziksel ve psikolojik koşullar bazı insanların yatak ıslatmalarına neden olabilir. Yatak ıslatması olan çocukların ve yetişkinlerin ortak nedenleri şunlardır:

 • küçük mesane boyutu
 • idrar yolu enfeksiyonu (İYE)
 • stres, korku veya güvensizlik
 • inme sonrası gibi nörolojik bozukluklar
 • prostat bezi büyümesi
 • uyku apnesi veya uyku sırasında solunumda anormal duraklamalar
 • kabızlık

Hormonal dengesizlikler bazı kişilerin yatak ıslatma deneyimine neden olabilir. Herkesin vücudu antidiüretik hormon (ADH) yapar. ADH, vücudunuza gece idrar üretimini yavaşlatmasını söyler. Daha düşük idrar hacmi, normal bir mesanenin gece boyunca idrarı tutmasına yardımcı olur.

Advertisement

Vücutları yeterli düzeyde ADH yapmayan kişiler, mesaneleri daha yüksek miktarda idrar tutamadıkları için gece enürezisi yaşayabilirler.

Diyabet, yatak ıslatmasına neden olabilecek başka bir bozukluktur. Diyabetiniz varsa, vücudunuz glikoz veya şekeri düzgün bir şekilde işlemez ve daha fazla miktarda idrar üretebilir. İdrar üretimindeki artış normalde gece boyunca kuru kalan çocukların ve yetişkinlerin yatağı ıslatmasına neden olabilir.

Yatak ıslatma için risk faktörleri

Cinsiyet ve genetik, çocuklukta yatak ıslatmanın gelişmesinde ana risk faktörleri arasındadır. Hem erkek hem de kız çocukları, erken çocukluk döneminde, genellikle 3 ile 5 yaşları arasında gece idrar kaçırma olayları yaşayabilirler. Ancak erkeklerin büyüdükçe yatağı ıslatmaya devam etme olasılıkları daha yüksektir.

Aile tarihi de rol oynar. Bir ebeveyn, kardeş veya başka bir aile üyesi aynı sorunu yaşıyorsa, çocuğun yatağı ıslatması daha olasıdır. Her iki ebeveynin de çocukken yatak ıslatma ihtimali yüzde 70’tir.

Yatak ıslatma, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanısı alan çocuklarda da daha yaygındır. Araştırmacılar henüz yatak ıslatma ve DEHB arasındaki ilişkiyi tam olarak anlamıyorlar.

Yatak ıslatmayı yönetmek için yaşam tarzı değişiklikleri

Bazı yaşam tarzı değişiklikleri yatak ıslatmanın sona ermesine yardımcı olabilir. Yetişkinler için, sıvı alımında limit belirlemek, yatak ıslatmanın kontrolünde büyük rol oynar. Kaza riskini azaltmak için yatmadan birkaç saat önce su veya diğer sıvıları içmemeye çalışın.

Advertisement

Günlük sıvı gereksinimlerinizin çoğunu akşam yemeğinden önce alın, ancak toplam sıvı alımınızı sınırlamayın. Bu, yatmadan önce mesanenizin nispeten boş olmasını sağlayacaktır. Çocuklar için, yatmadan önce sıvıları sınırlamanın yatak ıslatmayı güvenilir bir şekilde azalttığını göstermemiştir.

Ayrıca akşamları kafeinli veya alkollü içecekleri kesmeye çalışın. Kafein ve alkol mesane tahriş edici ve diüretiktir. Daha fazla idrara çıkmanıza neden olurlar.

Uyumadan önce mesanenizi tamamen boşaltmak için yatmadan hemen önce banyoyu kullanmak da yardımcı olabilir.

alt ıslatma

Çocuklarda

Genç bir insanın hayatındaki stresli bir olay bazen yatak ıslatmasına neden olabilir. Evde veya okulda çatışma, çocuğunuzun gece kazalarına neden olabilir. Çocuklara stresli olabilen ve yatak ıslatma olaylarını tetikleyebilecek durumlara diğer örnekler:

 • bir kardeşin doğumu
 • yeni bir eve taşınmak
 • rutinde başka bir değişiklik

Çocuğunuzla nasıl hissettikleri hakkında konuşun. Anlamak ve merhamet, çocuğunuzun durumu hakkında daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir, bu da birçok durumda yatak ıslatmasına son verebilir.

6 aydan uzun bir süredir gece kuru olan bir çocukta, yatak ıslatmanın meydana gelmesi tıbbi bir soruna işaret edebilir. Çocuğunuzun doktoruyla, yatak ıslatma hakkında konuşun.

Yatak ıslatma olayları için çocuğunuzu cezalandırmayın. Yatak ıslatma konusunda onlarla açık ve dürüst konuşmalar yapmak önemlidir. Sonunda duracaklarına dair güvence vermek yardımcı olabilir.

Ayrıca, çocuğunuzun yaşına uygun olduğu kadar sorumluluk almasına izin vermek ve teşvik etmek de iyidir. Örneğin, kuru bir havluyu yatağa sermeyi ve ıslak uyanırlarsa pijama ve iç çamaşırını değiştirmelerini sağlayın. Birlikte çalışmak çocuğunuz için besleyici ve destekleyici bir ortam yaratılmasına yardımcı olur.

Küçük çocuklarda yatak ıslatma normal olabilirken, çocuğunuz 5 yaşın üzerindeyse ve hala haftada birkaç kez yatak ıslatıyorsa çocuk doktorunuzla konuşun. Çocuğunuz ergenliğe ulaştığında durum kendi kendine durabilir.

Yatak ıslatma için tıbbi tedavi

Tıbbi bir durumdan kaynaklanan yatak ıslatma, sadece yaşam tarzı ayarlamalarının ötesinde tedavi gerektirir. İlaçlar, yatak ıslatmanın bir semptom olduğu çeşitli durumları tedavi edebilir. Örneğin:

Advertisement
 • Antibiyotikler İYE’leri ortadan kaldırabilir.
 • Antikolinerjik ilaçlar tahriş olmuş bir mesaneyi sakinleştirebilir.
 • Desmopressin asetat, gece idrar üretimini yavaşlatmak için ADH seviyelerini arttırır.
 • Dihidrotestosteronu (DHT) bloke eden ilaçlar prostat bezinin şişmesini azaltabilir.
 • Diyabet ve uyku apnesi gibi kronik durumları kontrol etmek de önemlidir. Altta yatan tıbbi sorunlarla ilişkili yatak ıslatma, muhtemelen uygun yönetim ile çözülecektir.

Özetle

Çoğu çocukta 6 yaşından sonra mesane kontrolü daha güçlü ve daha gelişmiştir. Yaşam tarzı değişiklikleri, tıbbi tedavi ve ailenizden ve arkadaşlarınızdan destek almak çocukların ve yetişkinlerin yatak ıslatmasını aşmasına yardımcı olabilir.

Yatak ıslatma yaşam tarzı değişiklikleri ile aşılabilirken, altta yatan olası tıbbi nedenleri ekarte etmek için bir doktora görünmelisiniz.


Leave A Reply