Colchicine (Kolşisin) İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Colchicine ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Colchicine yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Colchicine neyi tedavi eder?

Colchicine

Bu ilaç neden reçete ediliyor?

Colchicine, yetişkinlerde gut ataklarını (kanda ürik asit adı verilen anormal derecede yüksek bir maddenin neden olduğu bir veya daha fazla eklemde ani, şiddetli ağrı) önlemek için kullanılır. Colchicine (Colcrys), gut atakları meydana geldiğinde ağrıyı gidermek için de kullanılır. Colchicine (Colcrys), yetişkinlerde ve 4 yaş ve üzeri çocuklarda ailevi Akdeniz ateşini (FMF; ateş, ağrı ve mide bölgesi, akciğerler ve eklemlerin şişmesine neden olan doğuştan gelen bir durum) tedavi etmek için de kullanılır. Colchicine bir ağrı kesici değildir ve gut veya FMF’den kaynaklanmayan ağrıları tedavi etmek için kullanılamaz. Colchicine, gut önleyici maddeler adı verilen bir ilaç sınıfındadır. Şişmeye ve diğer gut ve FMF semptomlarına neden olan doğal süreçleri durdurarak çalışır.

Bu ilaç nasıl kullanılmalıdır?

Colchicine, yiyecekle birlikte veya yemeksiz ağızdan almak için bir tablet ve çözelti (sıvı; Gloperba) olarak gelir. Colchicine gut ataklarını önlemek veya FMF’yi tedavi etmek için kullanıldığında, genellikle günde bir veya iki kez alınır. Colchicine gut atağının ağrısını gidermek için kullanıldığında, genellikle ağrının ilk belirtisinde bir doz alınır ve genellikle bir saat sonra ikinci, daha küçük bir doz alınır. Tedaviden sonraki birkaç gün içinde rahatlama hissetmezseniz veya başka bir atak geçirirseniz, ek dozlarda ilaç almadan önce doktorunuzla konuşun. Reçete etiketinizdeki talimatları dikkatlice izleyin ve anlamadığınız herhangi bir kısmı doktorunuzdan veya eczacınızdan açıklamasını isteyin. Colchicini aynen anlatıldığı gibi alın. Daha fazla veya daha az almayın veya doktorunuzun önerdiğinden daha sık almayın.

Her doz için doğru sıvı miktarını doğru bir şekilde ölçmek için bir oral şırınga (ölçüm cihazı) kullanmak önemlidir; ev kaşığı kullanmayın.

FMF tedavisi için Colchicine (Colcrys) alıyorsanız, doktorunuz size düşük bir dozla başlayabilir ve dozunuzu kademeli olarak artırabilir. Yan etkiler yaşarsanız doktorunuz dozunuzu azaltabilir.

Advertisement

Gut ataklarını önlemek için Colchicine alıyorsanız, tedaviniz sırasında gut atağı yaşarsanız hemen doktorunuzu arayın. Doktorunuz size fazladan bir doz Colchicine almanızı, ardından bir saat sonra daha küçük bir doz almanızı söyleyebilir. Gut atağını tedavi etmek için fazladan Colchicine dozları alırsanız, ekstra dozları almanızın üzerinden en az 12 saat geçene kadar bir sonraki programlanmış Colchicine dozunuzu almamalısınız.

Colchicine, sadece ilacı aldığınız sürece gut ataklarını önleyebilir ve FMF’yi kontrol edebilir. Kendinizi iyi hissetseniz bile Colchicine almaya devam edin. Doktorunuzla konuşmadan Colchicine almayı kesmeyin.

Bu ilacın diğer kullanımları

Bu ilaç başka kullanımlar için reçete edilebilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hangi özel diyet talimatlarını takip etmeliyim?

Colchicine tedavisi sırasında greyfurt yemeyin veya greyfurt suyu içmeyin.

Bir dozu unutursam ne yapmalıyım?

Unuttuğunuz dozu hatırladığınız anda alınız. Düzenli olarak Colchicine alıyorsanız ve bir sonraki dozun zamanı yaklaşıyorsa, kaçırdığınız dozu atlayın ve düzenli doz programınıza devam edin. Kaçırılanı telafi etmek için çift doz almayın.

Bununla birlikte, gut ataklarını önlemek için Colchicine alırken meydana gelen bir gut atağını tedavi etmek için Colchicine alıyorsanız ve ikinci dozu almayı unutursanız, hatırladığınız anda unuttuğunuz dozu alın. Ardından, bir sonraki programlanmış Colchicine dozunuzu almadan önce en az 12 saat bekleyin.

Advertisement

Bu ilaç hangi yan etkilere neden olabilir?

Colchicine yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri şiddetliyse veya geçmiyorsa doktorunuza söyleyiniz:

 • mide bulantısı
 • kusma
 • ishal
 • mide krampları veya ağrı

Bazı yan etkiler ciddi olabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, Colchicine almayı bırakın ve derhal doktorunuzu arayın:

 • kas ağrısı veya zayıflığı
 • parmaklarda veya ayak parmaklarında uyuşma veya karıncalanma
 • olağandışı morarma veya kanama
 • boğaz ağrısı, ateş, titreme ve diğer enfeksiyon belirtileri
 • zayıflık veya yorgunluk
 • dudakların, dilin veya avuç içlerinin solgunluğu veya griliği

Colchicine erkeklerde doğurganlığı azaltabilir. Colchicine almanın riskleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Bu ilacın saklanması ve atılması hakkında ne bilmeliyim?

Bu ilacı geldiği kapta, sıkıca kapalı ve çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın. Oda sıcaklığında ve aşırı ısı ve nemden uzakta (banyoda değil) saklayın.

Pek çok kap (haftalık hap hatırlatıcılar ve göz damlaları, kremler, yamalar ve inhalerler gibi) çocuklara dirençli olmadığından ve küçük çocuklar bunları kolayca açabileceğinden, tüm ilaçları çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği bir yerde tutmak önemlidir. Küçük çocukları zehirlenmekten korumak için, her zaman emniyet kapaklarını kilitleyin ve ilacı derhal güvenli bir yere koyun – yukarıda ve uzakta, onların görüş ve erişemeyeceği bir yerde.

Gereksiz ilaçlar evcil hayvanların, çocukların ve diğer kişilerin tüketmemesi için özel yöntemlerle imha edilmelidir. Ancak, bu ilacı tuvalete atmamalısınız. Bunun yerine, ilacınızı atmanın en iyi yolu bir ilaç geri alma programıdır. Topluluğunuzdaki geri alma programları hakkında bilgi edinmek için eczacınızla konuşun veya yerel çöp/geri dönüşüm departmanınızla iletişime geçin.

Acil/aşırı doz durumunda

Doz aşımı durumunda derhal en yakın hastanenin acil servisine gidin. Çok fazla kolşisin almak ölüme neden olabilir.

Doz aşımı belirtileri şunları içerebilir:

 • karın ağrısı
 • mide bulantısı
 • kusma
 • ishal
 • olağandışı morarma veya kanama
 • boğaz ağrısı, ateş, titreme ve diğer enfeksiyon belirtileri
 • dudakların, dilin veya avuç içlerinin solgunluğu veya griliği
 • yavaş nefes alma
 • yavaşlamış veya durmuş kalp atışı

Başka hangi bilgileri bilmeliyim?

Tüm randevularınızı doktorunuz ve laboratuvarınızla birlikte saklayın. Doktorunuz, Colchicine cevabınızı kontrol etmek için bazı laboratuvar testleri isteyebilir.

İlaçlarınızı başkasının almasına izin vermeyin. Reçetenizi tekrar doldurmakla ilgili sorularınızı eczacınıza sorunuz.

Aldığınız tüm reçeteli ve reçetesiz (reçetesiz) ilaçların yanı sıra vitaminler, mineraller veya diğer diyet takviyeleri gibi ürünlerin yazılı bir listesini tutmanız önemlidir. Bu listeyi her doktora gittiğinizde veya hastaneye kabul ettiğinizde yanınızda getirmelisiniz. Acil durumlarda yanınızda bulundurmanız da önemli bilgilerdir.

Advertisement


Leave A Reply