Corona Virüsü İle Dünya Gündemine Oturan Wuhan Kenti Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Corona Virüsü ile dünya gündemine bomba gibi oturmuş olan Çin’İn en büyük şehirlerinden Wuhan hakkında genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Wuhan, Çin Halk Cumhuriyeti, Hubei eyaletinin başkentidir. Hubei’nin en büyük şehri ve Orta Çin’deki en kalabalık şehirdir. 11 milyondan fazla nüfusu, dokuzuncu en kalabalık Çin şehri ve Çin’in dokuz Ulusal Merkez Kentinden biridir.

Wuhan Panoromik Görünüm

Wuhan Panoromik Görünüm

“Wuhan” adı, “Wuhan’ın Üç Kasabası” (武汉三镇) olarak bilinen Wuchang, Hankou ve Hanyang topluluğundan şehrin tarihi kökeninden geldiği bildirilmiştir. Doğu Jianghan Ovası’nda, Yangtze Nehri ve en büyük kolu olan Han Nehri’nin kesiştiği yerde bulunur ve “Çin’in Ana Yolları” (九 省 通衢) olarak bilinir.

Wuhan’da gerçekleşen tarihi olaylar arasında Qing hanedanının çöküşüne ve Çin Cumhuriyeti’nin kurulmasına yol açan Wuchang İsyanı yer alıyor. Wuhan, Wang Jingwei liderliğindeki Kuomintang (KMT) hükümetinin sol kanadı altında 1927’de Çin’in başkentiydi. Şehir daha sonra İkinci Çin-Japon Savaşı sırasında on ay boyunca 1937’de Çin’in savaş zamanı başkenti olarak hizmet etti.

Wuhan Panoromik Görünüm

Wuhan Panoromik Görünüm

Wuhan bugün Orta Çin’in siyasi, ekonomik, finansal, ticari, kültürel ve eğitim merkezi olarak kabul edilmektedir. Şehrin içinden geçen ve diğer büyük şehirlere bağlanan düzinelerce demiryolunun, karayolunun ve otoyolun bulunduğu büyük bir ulaşım merkezidir. Yurtiçi taşımacılıktaki kilit rolü nedeniyle Wuhan bazen yabancı kaynaklardan “Çin’in Şikago’su” olarak anılmaktadır. Yangtze Nehri’nin ve en büyük kolu olan Han Nehri’nin “Altın Su Yolu”, kentsel alanı geçiyor ve Wuhan’ı Wuchang, Hankou ve Hanyang’ın üç bölgesine böler. Wuhan şehri kurulu kapasite bakımından dünyanın en büyük elektrik santrali olan Three Gorges Barajı yakında bulunmaktadır.

Wuhan onlarca yıldır geleneksel bir üretim merkezi olmasına rağmen, aynı zamanda Çin’de modern endüstriyel alanlarından biridir. Wuhan, üç ulusal kalkınma bölgesi, dört bilimsel ve teknolojik gelişim parkı, 350’den fazla araştırma enstitüsü, 1.656 yüksek teknoloji ürünü işletme, çok sayıda işletme inkübatörü ve 230 Fortune Global 500 firmasından yatırımlar almış ciddi ekonomik potansiyeli olan br şehirdir. 2018’de 224 milyar dolarlık GSYİH üretti. Bir otomobil üreticisi olan Dongfeng Motor Corporation’ın merkezi Wuhan’da bulunmaktadır. Wuhan, 2017 yılında ülke çapında üçüncü sırada yer alan Wuhan Üniversitesi ve Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi de dahil olmak üzere çok sayıda yükseköğretim kurumuna ev sahipliği yapmaktadır.

Advertisement
1930'lu Yıllarda Wuhan Kenti

1930’lu Yıllarda Wuhan Kenti

Wuhan

Tarihsel olarak, Wuhan sel riskine maruz kalmış bir bölgede yer almaktadır. Hükümeti ekolojik olarak önlemleralarak sel riskine karşı durumu hafifletmeye çalışmaları yapmaktadır.

Wuhan, 2017 yılında tasarım alanında UNESCO tarafından bir Yaratıcı Şehir olarak tanımlanmıştır. Wuhan, Küreselleşme ve Dünya Kentleri Araştırma Ağı tarafından bir Beta dünya kenti olarak sınıflandırılmıştır.

Şubat 2020 itibariyle, 2019-2020 yeni corona virüs salgını sonucunda şehir karantina altına alınmıştır ve bu yazı hazırlandığında hala karantina altınd idi. Salgının, Jianghan Bölgesi’ndeki Huanan Deniz Ürünleri Toptancı Pazarı’ndan ortaya çıktığı ve o zamandan beri kapatıldığı tahmin ediliyor. Sosyal medyada çıkan haberlere göre yarasa çorbası ya da pangolin hayvanı tüketilmesi sebebi ile virüsün hayvanlardan insanlara çıktığı tahmin edilmektedir. Karantina başlamadan önce yaklaşık beş milyon kişi kenti terk ederek hükümeti dünya nezdinde zor bir durumda bırakmıştır.

Wuhan 13 bölgeye ayrılmıştır Jiang’an , Jianghan , Qiaokou , Hanyang’ı , Vuçang’da , Qingshan , Hongshan , Dongxihu , Hannan , Caidian , Jiangxia , Huangpi , Xinzhou .

Yüksek Binalar

Şu anda, Wuhan’da 150 metreden daha yüksek bir yüksekliğe sahip yaklaşık 200 gökdelen kaydedilmektedir.

Grönland Center , yapım aşamasında, 125 kat, 636 m yükseklik
Wuhan Merkezi , 2017, 88, 438 m
Dünya Ticaret Merkezi, yapım aşamasında, 86, 438 m
Riverview Plaza A1 , yapım aşamasında, 72, 435 m
Hang Lung Plaza , yapım aşamasında, 60, 339 m
Minsheng Banka Binası , 2007, 68, 331 m
Yuexiu Servet Merkez Kulesi 1 , 2016, 63, 330 m
Changjiang Ulusal Denizcilik Merkezi , yapım aşamasında, 50, 330 m
Ayrıca 1 kilometre yüksekliğindeki Phoenix Kuleleri inşa etme planları da var .

Advertisement
Wuhan Kent Görünümü

Wuhan Kent Görünümü

Yükseköğretim Kurumları

Ulusal
Wuhan Üniversitesi (93 大学 | 武汉 大学) (1893 yılında kuruldu)
Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (中 科技 大学 | 华中 科技 大学) (1953 yılında kuruldu)
Çin Yer Bilimleri Üniversitesi (中国 地质 大学 | 中国 地质 大学 – 武汉) (1952 yılında kuruldu)
Wuhan Teknoloji Üniversitesi (武汉 理工 大学 | 武汉 理工 大学) (1945 yılında kuruldu)
Huazhong Tarım Üniversitesi (98 农业 大学 | 华中 农业 大学) (1898 yılında kuruldu)
Orta Çin Pedagoji Üniversitesi (中 师范大学 | 华中师范 大学)
Zhongnan Ekonomi, Politika ve Hukuk Üniversitesi (中南 财经 政法 大学 | 中南 财经 政法 大学) (1948 yılında kuruldu)
Güney Ulusal Uyruklar Üniversitesi (中南 民族 大学 | 中南 民族 大学)

Genel
Hubea Üniversitesi (湖北 大学 | 湖北 大学)
Jianghan Üniversitesi (江汉 大学 | 江汉 大学) (1981 yılında kuruldu)
Hubej Teknoloji Üniversitesi (湖北 工业 大学 | 湖北 工业 大学) (1958 yılında kuruldu)
Hubean Ekonomi Enstitüsü (湖北 经济 学院 | 湖北 经济 学院)
Hubej Polis Enstitüsü (湖北 警官 学院 | 湖北 警官 学院)
Hubejski Güzel Sanatlar Enstitüsü (湖北 美术 学院 | 湖北 美术 学院)
Wuhan Teknoloji Enstitüsü (武汉 工程 大学 | 武汉 工程 大学) (1972’de kuruldu)
Hubej Geleneksel Çin Tıbbı Enstitüsü (湖北 中 医学院 | 湖北 中 医学院) (1954 yılında kuruldu)
Wuhan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (武汉 科技 大学 | 武汉 科技 大学)
Wuhan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (武汉 科技 学院 | 武汉 科技 学院)
Wuhan Politeknik Üniversitesi (武汉 工业 学院 | 武汉 工业 学院)
Wuhan Beden Eğitimi Enstitüsü (武汉 体育 学院 | 武汉 体育 学院)
Wuhan Müzik Konservatuarı (武汉 音乐 学院 | 武汉 音乐 学院)


Leave A Reply