Crestor İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Crestor ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Crestorın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Crestor neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Crestor

Crestor

Kullanımları

Rosuvastatin, “kötü” kolesterol ve yağları (LDL, trigliseritler gibi) düşürmek ve kandaki “iyi” kolesterolü (HDL) yükseltmek için uygun bir diyetle birlikte kullanılır. “Statinler” olarak bilinen bir grup ilaca aittir. Karaciğer tarafından yapılan kolesterol miktarını azaltarak çalışır. “Kötü” kolesterol ve trigliseritleri düşürmek ve “iyi” kolesterolü yükseltmek kalp hastalığı riskini azaltır ve felç ve kalp krizlerini önlemeye yardımcı olur.

Uygun bir diyet yemeye ek olarak (düşük kolesterol / düşük yağlı diyet gibi), bu ilacın daha iyi çalışmasına yardımcı olabilecek diğer yaşam tarzı değişiklikleri egzersiz, aşırı kilolu ise kilo vermeyi ve sigarayı bırakmayı içerir. Daha fazla bilgi için doktorunuzla konuşun.

Crestor nasıl kullanılır?

Rosuvastatin kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde bir kez, doktorunuz tarafından belirtilen şekilde, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın.

Advertisement

Bu ilacın kapsül formunu alıyorsanız, kapsülleri bütün olarak yutun. Kapsülleri ezmeyin veya çiğnemeyin. Kapsülleri yutmakta güçlük çekiyorsanız, üreticinin Kullanım Talimatları broşürünü okuyun ve uygulayın. Kapsülü dikkatlice açabilir ve içindekileri 1 tatlı kaşığı elma püresine serpebilirsiniz. Tüm karışımı çiğnemeden hemen yutun.

Dozaj, tıbbi durumunuza, tedaviye yanıtınıza, yaşınıza, ırkınıza ve alabileceğiniz diğer ilaçlara dayanmaktadır. Kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) doktorunuza ve eczacınıza söylediğinizden emin olun. Asya kökenli iseniz, doktorunuz sizi daha düşük bir dozla başlamaya yönlendirebilir, çünkü etkilerine daha duyarlı olabilirsiniz.

Alüminyum veya magnezyum içeren antasitler, bu ilacın emilimini azaltabilir. Bu nedenle, bu tür bir antasit alırsanız, bu ilaçtan en az 2 saat sonra alın.

En fazla yararı elde etmek için bu ilacı düzenli olarak alın. Her gün aynı saatte almayı unutmayın. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı almaya devam etmek önemlidir. Yüksek kolesterol veya trigliseritli çoğu insan hasta hissettirmez.

Doktorunuzun diyet ve egzersiz hakkındaki tavsiyelerini takip etmeye devam etmek çok önemlidir. Bu ilacın tüm avantajlarından yararlanmanız 4 hafta kadar sürebilir.

Yan etkiler

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement

Rosuvastatin alan çok az sayıda insanda hafif hafıza problemleri veya karışıklık olabilir. Bu nadir etkiler ortaya çıkarsa, doktorunuzla konuşun.

Nadiren, statinler diyabete neden olabilir veya kötüleşebilir. Yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etki ortaya çıkarsa derhal doktorunuza bildirin: köpüklü idrar.

Bu ilaç nadiren kas problemlerine neden olabilir (nadiren rabdomiyoliz ve otoimmün miyopati adı verilen çok ciddi durumlara yol açabilir). Tedavi sırasında bu semptomlardan herhangi birini geliştirirseniz ve doktorunuz bu ilacı durdurduktan sonra bu semptomlar devam ederse derhal doktorunuza söyleyin: kas ağrısı / hassasiyet / halsizlik (özellikle ateş veya olağandışı yorgunluk ile), böbrek problemleri belirtileri (örn. idrar miktarı değişiklikleri).

Bu ilaç nadiren karaciğer sorunlarına neden olabilir. Aşağıdaki nadir fakat ciddi yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza söyleyin: sararma gözleri / cilt, koyu idrar, şiddetli mide / karın ağrısı, sürekli bulantı / kusma.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Rosuvastatin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle de karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, alkol kullanımı.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Alkollü içecekleri sınırlayın. Günlük alkol kullanımı, özellikle rosuvastatin ile kombine edildiğinde karaciğer problemleri riskinizi artırabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Advertisement

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle kas problemlerine daha duyarlı olabilir.

Bu ilaç hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Rosuvastatin doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle, bu ilacı alırken hamileliği önlemek önemlidir. Daha fazla ayrıntı için doktorunuza danışın ve bu ilacı kullanırken güvenilir doğum kontrol formlarının (prezervatif, doğum kontrol hapları gibi) kullanımını tartışın. Hamile kalırsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Bebek için olası risk nedeniyle, bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: “kan incelticiler” (varfarin gibi), daptomisin, gemfibrozil.

Diğer ilaçlar rosuvastatinin vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da rosuvastatinin nasıl çalışmasını etkileyebilir. Örnekler arasında fostamatinib, ledipasvir, sofosbuvir / velpatasvir / voxilaprevir bulunur.

Rosuvastatin alırken herhangi bir kırmızı maya pirinç ürünü almayın, çünkü bazı kırmızı maya pirinç ürünleri lovastatin adı verilen bir statin içerebilir. Rosuvastatin ve kırmızı maya pirinç ürünlerini birlikte almak ciddi kas ve karaciğer problemleri riskinizi artırabilir.


Leave A Reply