CRP Testi Nedir? Kanda CRP Yüksekliği Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

0
Advertisement

CRP nedir, kandaki CRP yükselmesi nedenleri nelerdir? CRP testi nasıl yapılır ve yüksekliği durumunda yapılacaklar nelerdir?

kan testi

Kaynak: pixabay.com

CRP Testi Nedir? Kanda CRP Yüksekliği

Bir c-reaktif protein testi, kanınızdaki c-reaktif protein (CRP) seviyesini ölçer. CRP, karaciğeriniz tarafından yapılan bir proteindir. Enflamasyona cevaben kan dolaşımınıza yollanır. Enflamasyon, vücudunuzda, eğer yaralandıysanız veya bir enfeksiyon varsa, dokularınızı korumanın yoludur. Yaralanan veya etkilenen bölgede ağrı, kızarıklık ve şişmeye neden olabilir. Bazı otoimmün hastalıklar ve kronik hastalıklar da iltihaplanmaya neden olabilir.

Normalde kanınızda düşük seviyelerde c-reaktif protein bulunur. Yüksek seviyeler ciddi bir enfeksiyon veya başka bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.

CRP Testi Neden Yapılır?

CRP testi, enflamasyona neden olan koşulları bulmak veya izlemek için kullanılabilir. Bunlar şunları içerir:

  • ***Sepsis gibi bakteriyel enfeksiyonlar, ağır ve bazen hayati tehlike arz eden bir durumdur.
  • ***Bir mantar enfeksiyonu
  • ***İnflamatuar barsak hastalığı, bağırsakta şişlik ve kanamaya neden olan bir hastalık
  • ***Lupus veya romatoid artrit gibi otoimmün bir hastalık
  • ***Kemikte osteomiyelit denilen bir enfeksiyon

Ciddi bir bakteriyel enfeksiyon belirtisi varsa bu teste ihtiyacınız olabilir. Belirtiler şunları içerir:

  • ***Ateş
  • ***Titreme
  • ***Hızlı nefes
  • ***Hızlı kalp atışı
  • ***Mide bulantısı ve kusma

Zaten bir enfeksiyon teşhisi konduysa veya kronik bir hastalığınız varsa, bu test tedavinizi izlemek için kullanılabilir. CRP seviyeleri, ne kadar iltihaplandığınıza bağlı olarak yükselir ve düşer. CRP seviyeleriniz düşerse, bu, iltihap tedavinizin işe yaradığını gösterir.

Advertisement

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Sonuçlarınız yüksek düzeyde CRP gösteriyorsa, bu muhtemelen vücudunuzda bir çeşit iltihaplanma olduğu anlamına gelir. Bir CRP testi, iltihabın nedenini veya yerini açıklamaz. Bu nedenle sonuçlarınız normal değilse, doktorunuz neden iltihap olduğunu anlamak için daha fazla test isteyebilir.

Normal CRP seviyesinden daha yüksek olması, mutlaka tedaviye ihtiyaç duyan bir tıbbi durumunuz olduğu anlamına gelmez. CRP seviyenizi yükseltebilecek başka faktörler de var. Bunlar sigara içmek, obezite ve egzersiz eksiklidir.

Sonuçlarınız hakkında sorularınız varsa, doktorunuzla konuşun.

CRP testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

CRP testi bazen yüksek hassasiyetli (hs) bir CRP testi ile karıştırılabilir. Her ikisi de CRP’yi ölçmelerine rağmen, farklı durumları teşhis etmek için kullanılır. Bir hs-CRP testi çok daha düşük CRP seviyelerini ölçer. Kalp hastalığı riskini kontrol etmek için kullanılır.

Advertisement


Leave A Reply