Cumhuriyet İle İlgili Kompozisyon, Yazı Örneği (Cumhuriyetin Faziletleri)

86
Advertisement

Cumhuriyet kompozisyonu. Cumhuriyet ile ilgili, cumhuriyet hakkında güzel bir kompozisyon örneği. Cumhuriyetin faziletleri nelerdir? Cumhuriyetin demokrasiden farkı nedir?

Cumhuriyet İle İlgili Kompozisyon

Cumhuriyet dünya üzerinde ki ülkelerde uygulanabilen en insancıl en demokratik yönetim şekillerinden birisidir. Hatta en iyisidir denilebilir. Çünkü cumuhuriyette bir seçme özgürlüğü vardır. Ülkenin başına gelecek olan kişiyi, partiyi ve ya oluşumu halk seçebilme hürriyetine sahiptir. Aynı zamanda da ülkeyi yönetenleri bir şekilde denetleme ve gerektiğinde hukuken şikayetçi olma hakkı da cumhuriyet ilkeleri içerisinde yer almaktadır.

29 Ekim 1923 tarihine kadar Türklerin kurmuş olduğu hiçbir devlette cumhuriyet idaresi yer almazdı. Ancak o gün bir diktatör ve ya bir kral ya da padişah olma şansı olmasına rağmen Atatürk cumhuriyeti ilan ederek Türk toplumunun bugünkü müreffeh ve medeni yaşamı yaşamasına giden yoldaki en büyük kapıyı aralamıştır. Cumhuriyetin kuruluşu ülkemizde 19 Mayıs 1919 tarihinde ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ve Kurtuluş Savaşını başlatması ile başlar ve büyük mücadeleler sonunda 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilmiştir.

Cumhuriyet rejimi batı kökenlidir ve her türlü egemen gücün mutlak hakimiyeti önleme fikrinden çıkmıştır. Özellikle 18. yüzyıl Avrupasında ki Fransız devriminden sonra Cumhuriyet rejimi tüm dünyaya yayılmıştır. Kökeninde eşitlik mottosu olan cumhuriyete 1923 yılından bugüne kadar Türk halkı sahip çıkmıştır arada bu rejimin yıkılıp yerine oligarşik ve ya monarşik rejimlerin kurulmasını isteyenler çıkmış olsa dahi Türk halkı en iyi yönetim sistemi olan cumhuriyete dolayısı ile demokrasiye özgürlüğe her zaman sahip çıkmıştır.

Atatürk’ün bu ülkeyi emanet ettiği gençlerde hem cumhuriyeti hem de cumhuriyetin getirmiş olduğu özgürlükleri, medeniyeti daha da kestirme söylemek gerekirse insan gibi yaşamak için cumhuriyete her zaman her şekilde sahip çıkmalı ve savunmalıdır. Bu hususta feda edebileceği her şeyi de etmelidir.

Advertisement

Cumhuriyetin demokrasiden farkı nedir?

Cumhuriyet ve demokrasinin arasındaki en önemli fark, hükümetin sahip olduğu yasal sınırlardır. İki yönetimde de temsilciler yönetim biçimi içerisinde anılmakta, vatandaşlar ise kendileri yerine ifade sahibi olacak politikacıları seçme hakkına sahiptirler. Bu noktada cumhuriyetin farkı, bir takım hakların yasalarla birlikte anayasa güvencesi altına girmiş olmasıdır. Bu haklar çoğunluk tarafından seçilmiş olsa dahi hükümet kararıyla geri alınamaz. Demokrasi biçiminde halk daha öncelikli planda olurken, cumhuriyette ise bireyler daha ön plandadır. Bununla birlikte demokrasi özünde halkın egemenliği fikrini savunuyorken, cumhuriyet bu durumun yasalarla sınırlandırılıp koruma altına alınmış biçimidir.

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANMASI YASAKTIR!


86 yorum

 1. Bilal Altuntaş on

  Çok teşekkür ederim gayet güzel olmuş ödevime çok yardımcı oldunuz D: sağolun var olun

 2. Çok güzel tam istediğim gibi öğretmeninin artı aldın oda çok beğendi devamını dilerim

 3. Metecan KASAP on

  nfku zaten çok başarılı burada herşey var bundan sonra ödevlerimi buradan yapacağım teşekkürler nfku

 4. galatasaray aşkı on

  sınav çarşambaya Allah’ın izniyle 100 alcam inşallah yazanın eline sağlık

 5. Kompozisyon antisi on

  çok tşk ederim. Zaten kompozisyon yazmayı sevmem. Buradan da bi iki alıntı aldım ve kompozisyonumu tamamldım. 🙂

 6. Burdan sadece terihleri ve 2 3 alıntı aldım ama gerçekten mükemmel yazmışsınız ellerinize sağlık

Leave A Reply