Dalaman Nerededir?

1

Dalaman nerededir? Dalaman hangi ilimize bağlıdır? Dalaman ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

DalamanDalaman; Muğla İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 16 köyü vardır. İlin güneydoğusunda, kuzeyden Ortaca, güneydoğudan Fethiye, güneyden Fethiye Körfezi ile çevrilidir.

Advertisement

Güneyi Fethiye Körfezi’ne bakan kesimi ovalık, doğu, kuzey ve batı kesimleri dağlık olan ilçenin en yüksek iki doruğu Gölgeli Dağlar (2.265 m) ve Boncuk Dağı’dır. Bu dağların etekleri yapraklı, yüksek kesimleri ise iğneyapraklı orman örtüsüne sahiptir. İlçenin başlıca akarsuyu Dalaman Çayı’ dır; suladığı Dalaman Ovası verimli bir tarım alanıdır. İklimi ılıman Akdeniz iklimidir. Ekonominin temeli tarıma (ayçiçeği yağı, pamuk, meyvecilik, orman ürünleri) ve 1971’de işletmeye açılan kâğıt fabrikasına dayanır. Son zamanlarda turizm de giderek artan bir ekonomik değere sahiptir. 1982’de işletmeye açılan Dalaman Havaalanı, ilçe ekonomisine büyük katkı sağlar. Dalaman Üretme Çiftliği’nde ilçe sınırları içinde bulunan yarı açık cezaevindeki hükümlüler de çalıştırılır.

Köyceğiz-Fethiye Karayolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine’ 94 km uzaklıktadır.

DALAMAN ÇAYI, Akdeniz Bölgesi’nin batı sınırına yakın ırmaktır. Uzunluğu 229 km. Fethiye’nin kuzeydoğusundaki Teke Dağları’ndan (Göktepe 2.407 m) Horzum Çayı adıyla doğar. Gökhisar Ovası’nda kuzey ve kuzeybatı yönlerinde akarak Acıpayam Ovası’ nın güneyinde güneybatıya döner. Bir süre Kirenis Çayı adıyla, derin vadilerde hızla akarak Köyceğiz de Akköprü’ye ulaşır. Dalaman Ovası’nı izleyen çay, Köyceğiz Gölü’nün güneyinde Akdeniz’e ulaşır. Denize dökülmeden önce Gökçay, Örençay, Cehennem derelerini alır. Yeraltı kaynaklarıyla da beslenen çaydan yer yer sulama işlerinde yararlanılır.

Advertisement


1 Yorum

  1. Hala gelişmesi gereken bir ilçe, Yerel halkı çok geri kafalı. Umarım Dalaman bir gün hak ettiği yere ulaşır.

Leave A Reply