Dama Nedir? Nasıl Oynanır?

0

Dama nedir? Dama nasıl bir oyundur, nasıl oynanır? Dama kuralları nelerdir, Dama oyununun tarihçesi, ne zaman ortaya çıktı hakkında bilgi.

damaDama; İki kişi arasında oynanan bir oyun çeşitidir. Altmış dört kareye bölünmüş bir dörtköşe tahta üzerinde, kemikten, ya da tahtadan yapılmış yuvarlaklarla oynanır.

Dama tahtasının üzerindeki altmış dört karenin yarısı beyaz, yarısı başka bir renk, çoğunlukla siyah olur. Oyuncular oyuna on altışar yuvarlak dama taşıyla başlar. Bu dama taşlarının da renkleri, karelerin rengine uyacak şekilde, siyah, beyaz olmak üzere iki türlüdür. Oyuncular seçtikleri renkteki on altışar dama taşını önlerine gelen ikinci ve üçüncü sıralardaki siyah renkli karelere yerleştirirler. Bu durumda dama tahtasının ortadaki iki sırası, boş kalır. Oyunda yapılacak iş, dama taşlarını oyunun gereğine göre hareket ettirerek diğer oyuncunun taşlarını esir almaktır.

Dama Nasıl Oynanır

Oynayanlardan biri dama taşlarını bir ilerideki siyah renkli kareye yerleştirilecek şekilde hareket ettirir. Aynı şeyi karşıdaki oyuncu da yapar. Böylece, taşlar birbirine yaklaşır. Karşı tarafın taşlarından birinin gerisine rastlayan siyah kare boşsa, oyuncu taşını ötekinin taşı üzerinden atlatarak o boş kareye koyar, böylece üstünden atladığı taşı esir alır. Bazen bir kerede birden fazla atlama yaparak birkaç taş esir almak mümkün olur. Oyuncular taşlarını ileri doğru yürüterek karşı tarafın oyun alanına yaklaşırlar. Bir yandan da esir aldıkları taşları oyun alanından çıkardıklarından ilerlemeleri kolaylaşır. Bir oyuncu taşını ilerleterek ötekinin alanındaki en son sıraya vardırmayı başarırsa taşı “dama” olur. Bu taşın “dama” olduğu, üzerine konan diğer bir taşla belirtilir. “Dama” olan bu taş hem ileri, hem geri hareket ettirilmeye hak kazanır. Fakat taşların hiçbiri oyuna başlarken yerleştirildiği renkteki kareden başka renkteki karelere geçirilemez. Bir tarafın taşları tamamıyla esir edildiği zaman, ya da bir tarafın kalan taşları öteki tarafa esir vermeden hareket edemeyecek durumda kaldığı zaman karşı taraf oyunu kazanmış olur.

Dama, çok eski çağlardan beri oynanan bir oyundur. İlk olarak, bugünkü durumundan daha değişik, daha kaba bir şekilde, M. Ö. 1600 yıllarında Mısırlılar arasında oynandığı anlaşılmıştır. Dama bugünkü şekliyle ilk defa 1500 yılında Avrupa’da oynanmaya başlanmıştır.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply