Dan Brown Kimdir? Da Vinci’nin Şifresi’nin Yazarının Hayatı ve Kitapları

0
Advertisement

Dan Brown kimdir ve ne yapmıştır? Da Vinci’nin Şifresi’nin yazarı Dan Brown’un hayatı, biyografisi, kitapları ve kariyeri hakkında bilgi.

Dan Brown (1964 – )

En çok satan romanı The Da Vinci Code (Da Vinci’nin Şifresi) ile tüm dünyada tanınan Dan Brown, 22 Haziran 1964’te doğdu.

Dan Brown

Kaynak: wikimedia.org

New Hampshire, Exeter’deki üç çocuğun en büyüğüydü. Eğitimini son derece seçkin bir okul olarak kabul edilen Phillips Exeter Academy’den gördü. Babası aynı okulda matematik öğretmeniydi. Öte yandan annesi bir müzik profesörüydü; esasen çok saygı duyulan müzik pratiği yapmakla ilgileniyordu. Dan Brown, dokuzuncu sınıfa girene kadar açık kayıt okullarına devam etmesine rağmen, yine de ailesiyle birlikte yaşadı ve aynı zamanda Hıristiyan normlarından ve geleneklerinden büyük ölçüde etkilenen üniversiteyle ilgili Kilise’de ilahiler söylemek ve Üniversite Kampına gitmek gibi faaliyetlere proaktif bir şekilde katıldı.

Müzik Kariyeri

Brown, okuldan mezun olduktan sonra İngilizce ve İspanyolca diploması almak için Amherst College’a gitti. 1986 yılında mezun oldu ve daha sonra şarkıcı, söz yazarı ve piyanist olarak çalışmak için sayısız yıl geçirdi, ancak ne yazık ki çok az bir başarı ile karşılandı.

Bununla birlikte, bu girişimler, istikrarlı bir gelir elde etmek için, Beverley Hills Hazırlık Okulu’nda İspanyolca öğretmenliği mesleğini üstlendiği Los Angeles’a taşınmasına olanak verdi. Ayrıca orada Ulusal Söz Yazarları Akademisi’nin Sanat Yönetmeni olarak görev yapan bayan aşkı Blythe Newlon ile tanıştı. Newlon, ilişkilerinin gelişmesiyle birlikte, Dan’in kariyerini ilerletmek için pozisyonunun gücünü kullandı. Ancak, Brown’ın yeteneğine rağmen, dört müzik CD’si üretildi ve destekçiler ondan bir sonraki Barry Manilow olarak bahsetmeye başladı. Ancak biraz münzevi doğası nedeniyle, yeteneği için yeterli beğeni toplayamadı ve müzik kariyerini ilerletemedi. Bu nedenle 1993 yılında İngiltere’ye geri dönmeye karar verdi ve Phillips Exeter Academy’de İngilizce öğretmenliği yapmayı başardı. Newlon da ona eşlik etti.

Dan Brown

Kaynak: wikimedia.org

Yazarlık Kariyeri

1997’de Dan Brown, ilk gerilim filmi Digital Fortress (Dijital Kale) ile çıktı. Angels and Demons (Melekler ve Şeytanlar) and Deception Point’i (İhanet Noktası) yazmaya devam etti. Başyapıtı Da Vinci’nin Şifresi Mart 2003’te yayınlandı ve ilk gününde yaklaşık 6000 kopya sattı ve ilk haftasında New York Times’ın En Çok Satanlar Listesi’ne ulaştı.

Advertisement

Brown, masonları merkez alan The Lost Symbol (Kayıp Sembol) (2009) ve bir vebanın salgılanmasını durdurmak için Langdon’ın Dante’nin şiiri The Divine Comedy – İlahi Komedya ile ilgili ipuçlarını takip ettiğini gören Inferno’da (Cehennem) (2013) tüvitli kahramanın maceralarına devam etti. İkinci kitap da 2016’da beyaz perdeye uyarlandı ve Tom Hanks, Da Vinci Şifresi’nde ve diğerlerinde olduğu gibi Langdon’ı canlandırdı. Brown’ın serideki beşinci taksimi Origin (Başlangıç), ertesi yıl yayınlandı.


Leave A Reply