Dang Hastalığı Nedir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Dang hastalığı nasıl bir hastalıktır? Dang hastalığının belirtileri, nedenleri, bulaşması ve tedavisi hakkında bilgi.

dang-hastaligiDang Hastalığı; Virüslü bir hastalıktır, sivrisineklerle bulaşır. Ateşle, halsizlikle birden başlar, üçüncü, dördüncü gün ateş düşer, 18-30 saat sonra yeniden alevlenir Ateşsiz zaman içinde, ya da ateşin yeniden yükselmesiyle deride bir dökme meydana gelir. Hastalık bir hafta içinde sona erer.

Dang hastalığı Aedes aegypti cinsi sivrisineklerin çok bulunduğu bölgelerde, virüsün sinekte yaşayabilmesine elverişli iklim şartlarında görülür. En çok tropik bölgelerde Taşlanmaktadır. Bununla birlikte ılımlı iklimlerde de olabilir. Mısır’ da, Avustralya’da, Doğu-Güney Amerika’da, Yunanistan’da ağır salgınlar olmuştur. Mikrobun kuluçka süresi 5-10 gün arasında değişir. Hastalığı bir kere geçirenler 5 yıl kadar bir bağışıklık kazanır. Bu sürenin uzadığı da olabilir.

Dang hastalığından korunma, yapılacak iyi bir sivrisinek savaşma bağlıdır. Özel bir ilâcı yoktur. Tedavi belirtilere göre yapılır. Ağrı, ateş, bulantı, kusma için gerekli ilâçlar verilir. Dinlenme şarttır. Hastaya bol sulu gıdalar verilmelidir.


Leave A Reply