Daptomisin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Daptomisin ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Daptomisinin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Daptomisin neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Daptomisin

Daptomisin

Kullanımları

Bu ilaç, ciddi bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan bir antibiyotiktir. Bakterilerin büyümesini durdurarak çalışır.

Bu ilacın olası ciddi yan etki riski nedeniyle 12 aydan küçük çocuklarda kullanılması önerilmez.

Daptomisin Flakonu nasıl kullanılır?

Bu ilaç, genellikle günde bir kez doktorunuz tarafından yönlendirildiği gibi bir damara enjeksiyon yoluyla verilir. Dozaj kilonuza, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Çocuklarda dozaj ayrıca yaş ve kiloya dayanır.

Bu ilacı evde kullanıyorsanız, sağlık uzmanınızdan tüm hazırlık ve kullanım talimatlarını öğrenin. Kullanmadan önce bu ürünü partikül veya renk değişikliği açısından görsel olarak kontrol edin. İkisinden biri varsa, sıvıyı kullanmayın. Tıbbi malzemelerin nasıl güvenli bir şekilde saklanacağını ve atılacağını öğrenin.

Advertisement

En iyi etki için, bu antibiyotiği eşit aralıklarla kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, bu ilacı her gün aynı saatlerde kullanın.

Birkaç gün sonra belirtiler kaybolsa bile, bu ilacı belirtilen miktarın tamamı bitene kadar kullanmaya devam edin. İlacın çok erken durdurulması, enfeksiyonun geri dönmesine neden olabilir.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Bulantı, kusma, kabızlık, ishal, baş ağrısı, baş dönmesi, uyku sorunu, artan terleme veya enjeksiyon bölgesinde ağrı / kızarıklık / şişme oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Kas ağrısı / hassasiyet / halsizlik, olağandışı yorgunluk, böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi), akciğer enfeksiyonu belirtileri (öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısı, yeni / açıklanamayan ateş), uyuşukluk / kolların / bacakların karıncalanması, şişen eller / ayak bilekleri / ayaklar, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (kaygı gibi) durumunda doktorunuza bildirin.

Advertisement

Bu ilaç nadiren bir tür dirençli bakteri nedeniyle ciddi bir bağırsak durumuna (Clostridium difficile ile ilişkili ishal) neden olabilir. Bu durum tedavi sırasında veya tedavi durduktan haftalar ila aylar sonra ortaya çıkabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, anti-ishal veya opioid ilaçları kullanmayın, çünkü bu ürünler onları daha da kötüleştirebilir. Gelişirse derhal doktorunuza söyleyin: durmayan ishal, karın veya mide ağrısı / kramp, dışkıda kan / mukus.

Bu ilacın uzun süreli veya tekrarlanan dönemlerde kullanılması oral pamukçuk veya yeni bir mantar enfeksiyonu ile sonuçlanabilir. Ağzınızda beyaz lekeler, vajinal akıntıda değişiklik veya diğer yeni semptomlar fark ederseniz doktorunuza başvurun.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şiddetli şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Daptomisin kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza, özellikle böbrek hastalığı, kas problemleri (miyopati gibi) tıbbi geçmişinizi söyleyin.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın.

Daptomisin canlı bakteriyel aşıların (tifo aşısı gibi) de çalışmamasına neden olabilir. Doktorunuz size söylemediği sürece bu ilacı kullanırken herhangi bir aşı / aşı yapmayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine daha duyarlı olabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Advertisement

Bu ilaç çok az miktarda anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: “statin” kolesterol ilaçları (lovastatin, simvastatin gibi).

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine (PT / INR testi gibi) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply