Deksametazon İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Deksametazon ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Deksametazon yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Deksametazon neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Deksametazon

Deksametazon

Kullanımları

Deksametazon, artrit, kan / hormon / bağışıklık sistemi bozuklukları, alerjik reaksiyonlar, bazı cilt ve göz koşulları, solunum problemleri, bazı bağırsak bozuklukları ve bazı kanserler gibi durumları tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca adrenal bez bozukluğu (Cushing sendromu) için bir test olarak kullanılır.

Bu ilaç bir kortikosteroid hormonudur (glukokortikoid). Vücudunuzun doğal savunma tepkisini azaltır ve şişme ve alerjik tip reaksiyonlar gibi semptomları azaltır.

Deksametazon nasıl kullanılır?

Bu ilacı doktorunuzun belirttiği şekilde ağızdan alın. Mide rahatsızlığını önlemek için yiyecek veya sütle alın. Doktorunuz aksini söylemedikçe bu ilacı bir bardak su (8 ons / 240 mililitre) ile ağızdan alın. İlacın sıvı formunu kullanıyorsanız, reçete edilen dozu dikkatlice ölçmek için bir ilaç ölçüm cihazı kullanın. Ev kaşığı kullanmayın.

Bu ilacı günde bir kez alırsanız, sabah 9’dan önce sabah alın. Bu ilacı her gün veya günlük olarak başka bir programda alıyorsanız, takviminizi bir hatırlatma ile işaretlemek yardımcı olabilir.

Advertisement

Doz ve tedavi süresi tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Doktorunuz, yan etkileri en aza indirmek için dozunuzu zaman zaman yavaşça azaltmaya çalışabilir.

Bu ilacı en iyi şekilde yararlanmak için düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatlerde alın. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı almaya devam etmek önemlidir. Dozlama programını dikkatlice izleyin ve bu ilacı tam olarak reçete edildiği gibi alın.

Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. Bu ilaç aniden kesildiğinde bazı durumlar daha da kötüleşebilir. Dozunuzun kademeli olarak azaltılması gerekebilir.

Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuzu bilgilendirin.

Yan etkiler

Mide rahatsızlığı, baş ağrısı, baş dönmesi, adet değişiklikleri, uyku sorunu, artan iştah veya kilo alımı oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: enfeksiyon belirtileri (örn. Ateş, sürekli boğaz ağrısı), kemik / eklem ağrısı, artan susuzluk / idrara çıkma, hızlı / yavaş / düzensiz kalp atışı, göz ağrısı / basınç , görme sorunları, mide ekşimesi, kabarık yüz, ayak bileklerinin / ayakların şişmesi, mide / bağırsak kanaması belirtileri (mide / karın ağrısı, siyah / katran dışkı, kahve telvesi gibi görünen kusma), ağrı / kızarıklık / kolların şişmesi / bacaklar, yorgunluk, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (örn. depresyon, ruh hali değişimleri, ajitasyon), olağandışı saç / cilt büyümesi, kas ağrısı / krampları, halsizlik, kolay morarma / kanama, yavaş yara iyileşmesi, cilt incelmesi, nöbetler.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Deksametazon almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya diğer kortikosteroidlere (ör. prednizon); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: enfeksiyonlar (örn. Tüberküloz, uçuk, mantar enfeksiyonları), böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, zihinsel / ruh hali koşulları (örn. Psikoz, anksiyete, depresyon), düşük kan mineralleri (örn. düşük potasyum / kalsiyum), tiroid hastalığı, mide / bağırsak sorunları (örn. ülser, ülseratif kolit, divertikülit, açıklanamayan ishal), yüksek tansiyon, kalp problemleri (örn. konjestif kalp yetmezliği, son kalp krizi), diyabet, göz hastalıkları (örn. katarakt, glokom, gözün herpes enfeksiyonu), kırılgan kemikler (osteoporoz), kan pıhtılarının geçmişi.

Bu ilaç enfeksiyon belirtilerini maskeleyebilir veya sizi çok ciddi enfeksiyonlar geliştirme riskine sokabilir. Tedavi sırasında ortaya çıkan herhangi bir yaralanma veya enfeksiyon belirtisini (örn. Kalıcı boğaz ağrısı / ateş / öksürük, idrara çıkma sırasında ağrı, kas ağrıları) bildirin.

Kortikosteroid ilaçlarının uzun süre kullanılması vücudunuzun fiziksel strese yanıt vermesini zorlaştırabilir. Bu nedenle, ameliyattan veya acil durum tedavisinden önce veya ciddi bir hastalık / yaralanma yaşıyorsanız, doktorunuza veya diş hekiminize bu ilacı kullandığınızı veya bu ilacı son 12 ay içinde kullandığınızı söyleyin. Olağandışı / aşırı yorgunluk veya kilo kaybı gelişirse derhal doktorunuza bildirin. Bu ilacı uzun süre kullanacaksanız, bu ilacı kullanımınızı tanımlayan bir uyarı kartı veya tıbbi kimlik bileziği taşıyın.

Doktorunuz tarafından özel olarak yönlendirilmedikçe aşı veya cilt testi yaptırmayın.

Canlı aşılar, bu ilacı kullanırken verilirse ciddi komplikasyonlara (örneğin enfeksiyon) neden olabilir. Yakın zamanda ağız yoluyla çocuk felci aşısı veya grip aşısı olan kişilerle temastan kaçının.

Daha önce bu hastalıklara sahip olmadığınız sürece (örneğin, çocuklukta) su çiçeği veya kızamık olan kişilerle temastan kaçının. Bu enfeksiyonlardan birine maruz kalırsanız ve daha önce geçirmediyseniz, derhal tıbbi yardım alın.

Ülser öykünüz varsa veya büyük dozlarda aspirin veya diğer artrit ilaçları kullanıyorsanız, mide / bağırsak kanaması riskini azaltmak için bu ilacı alırken alkollü içecekleri sınırlayın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Diyabetiniz varsa, bu ilaç kan şekeri seviyenizi kontrol etmeyi zorlaştırabilir. Kan şekeri seviyenizi düzenli olarak izleyin ve sonuçları doktorunuza bildirin. İlacınızın, egzersiz planınızın veya diyetinizin ayarlanması gerekebilir.

Advertisement

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle kemik kaybı / ağrı, mide / bağırsak kanaması ve zihinsel / ruh hali değişikliklerine (karışıklık gibi) daha duyarlı olabilir.

Bu ilaç, uzun süre kullanılırsa çocuğun büyümesini yavaşlatabilir. Daha fazla bilgi için doktora veya eczacınıza danışın. Çocuğunuzun boyunun ve büyümesinin kontrol edilebilmesi için düzenli olarak doktora başvurun.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın. Bu ilacı uzun süre ve / veya yüksek dozlarda kullanan annelerden doğan bebeklerde düşük seviyelerde kortikosteroid hormonu olabilir. Sürekli bulantı / kusma, şiddetli ishal veya yenidoğanda zayıflık gibi belirtiler fark ederseniz derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç anne sütüne geçebilir ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkilere sahip olabilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: aminoglutethimide, doğum kontrol hapları, bazı kanser ilaçları (dasatinib, lapatinib, sunitinib, aldesleukin), kolestiramin, digoksin, kanamaya neden olabilecek ilaçlar (klopidogrel “kan incelticiler dahil) “dabigatran / warfarin, aspirin / selekoksib / ibuprofen gibi NSAID’ler), efedrin, östrojen hormonunun değiştirilmesi, izoniazid, mifepriston, rilpivirin, talidomid.

Diğer ilaçlar deksametazonun vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da deksametazonun çalışma şeklini etkileyebilir. Örnekler arasında azol antifungalleri (ketokonazol gibi), barbitüratlar (fenobarbital gibi), rifamisinler (rifampin gibi), nöbetleri tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar (fenitoin gibi) bulunur.

Doktorunuz sizi kalp krizi veya inme önleme için düşük dozda aspirin almaya yönlendirdiyse (genellikle günde 81-325 miligram dozajda), doktorunuz aksini söylemedikçe almaya devam etmelisiniz. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine (cilt testleri dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.

Advertisement


Leave A Reply