Demirhindi Nedir? Demirhindi Nasıl Bir Bitkidir ve Kökeni Neresidir?

0
Advertisement

Demirhindi nedir? Demirhindi ağacı ve meyvesi ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

demirhindi

Kaynak: pixabay.com

Demirhindi Nedir?

Sıcak iklimlerde yetişen 20 – 25 metre yüksekliğinde bir ağaçtır. Ayrı taçyapraklı ikiçeneklilerin baklagiller familyasından olan bu ağaç sarı ve kırmızımtırak çiçekler açar. Anayurdu olan Hindistan’dan hemen bütün sıcak ülkelere yayılmıştır.

Yaprakları kaynatılıp solucan ilâcı olarak kullanılır. Taze olarak da hayvanlara yedirilir. Kabuğundan sürgüne karşı ilâç yapılır. Çok yumuşak ve hafif olan tahtası da kolayca işlendiğinden, makbul sayılır. Bu tahtadan ince tahta işleri yapılır, oymacılıkta da tercih edilen bir tahta çeşitidir. Demirhindi meyvası asıl şerbet ve tatlı yapımında kullanılır.

Demirhindi (Tamarindus indica), muhtemelen tropikal Afrika’ya özgüdür, ancak Hindistan alt kıtasında o kadar uzun zamandır yetiştirildiği, ki orada yerli olduğu blinmektedir. Afrika’da Sudan, Kamerun, Nijerya, Zambiya ve Tanzanya gibi çeşitli bölgelerde yabani olarak yetişir. Arabistan’da, Umman’da, özellikle dağların denize bakan yamaçlarında yetişen Dhofar’da yabani olarak yetişen bulunur. M.Ö. bin yılları boyunca insan taşımacılığı ve ekimi yoluyla Güney Asya’ya ulaşmıştır. Tropikal kuşağında, Afrika’dan Güney Asya’ya, kuzey Avustralya’ya ve Okyanusya, Güneydoğu Asya, Tayvan ve Çin’e yaygın olarak dağıtılmaktadır.demirhindi

16. yüzyılda, Meksika’ya ve daha az derecede Güney Amerika’ya, İspanyol ve Portekizli kolonistler tarafından, bölgenin mutfağında temel bir bileşen haline gelme derecesiyle tanıtıldı.

Bugün, Hindistan en büyük demirhindi üreticisidir. Demirhindi tüketimi, Hindistan Yarımadası, Güneydoğu Asya ve Amerika, özellikle de Meksika mutfağındaki merkezi rolünden dolayı yaygındır.

Advertisement

Leave A Reply