Deniz Samuru Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri, Beslenme, Üreme Davranışları

0
Advertisement

Deniz samuru nasıl bir hayvandır, nerelerde yaşar, nasıl beslenir, üreme davranışları ve haklarında ilginç gerçekler.

deniz samuru

Kaynak: pixabay.com

Deniz Samuru

DENİZ SAMURU, (Lat. Enhydra lutris). Sansargiller familyasından bir memeli türüdür. Dış görünüş olarak, deniz su samurları daha şişkindir ve diğer samur türlerinden daha büyük göğüs kafeslerine, daha küçük kuyruklara ve daha keskin ağızlıklara sahiptir. Yine de deniz su samurları, ince, yoğun kürk mantolarına sahiptir. Ön ayakları küçük ve beceriklidir ve geri çekilebilir pençeleri vardır ve yüzgeç benzeri arka ayakları geniş ve perdelidir. Yavru deniz su samurları tek tip koyu tarçın kahvesi olma eğilimindeyken, yetişkinler başlarında daha açık gri veya devetüyü rengi geliştirir. Genel olarak, olgun erkek deniz samuru, ilgili alt türlerinin dişilerinden biraz daha büyük olma eğilimindedir.

Deniz su samuru, alet kullanan birkaç hayvandan biridir. Deniz tabanında avlandıktan sonra, deniz samuru yemek için yüzeye geri döner. Sırt üstü yüzen ve göğsünü masa olarak kullanan deniz samuru, avını açmak için genellikle bir kaya kullanır – özellikle akşam yemeği yengeç, midye veya midye ise.

deniz samuru

Kaynak: pixabay.com

Beslenme

Bir deniz samuru, benzer büyüklükteki çoğu memeliden çok daha yüksek bir metabolik hıza sahiptir ve büyük miktarlarda yiyecek tüketmelidir. Yetişkin deniz samuru her gün 9 kg (20 lbs.) Kadar yiyecek yiyebilir. Yemek tercihleri arasında deniz kestanesi, yengeç, deniz kulağı, istiridye, midye, ahtapot ve balıklar bulunur. Deniz su samurlarının çoğu, mevcut yiyeceklerin yalnızca birkaç türünde uzmanlaşmıştır.

Üreme

Deniz su samuru çok eşlidir: erkeklerin birden fazla dişi eşi vardır. Ancak, üreme dönemindeki bir dişi ile eşi arasında birkaç gün geçici çift bağ oluşur. Çiftleşme suda gerçekleşir. Doğumlar, kuzey popülasyonlarında Mayıs ve Haziran ayları arasında, güney popülasyonlarında ise Ocak ve Mart ayları arasında zirve yaparak yıl boyunca gerçekleşir. Gebelik, türler implantasyonu geciktirebildiği ve ardından dört aylık hamileliği takip ettiği için dört ila on iki ay arasında değişmektedir. Kaliforniya’da, deniz samuru genellikle her yıl Alaska’dakilerden yaklaşık iki kat daha fazla ürer. Yavrular 6 ile 8 ay sonra sütten kesilir.

deniz samuru

Kaynak: pixabay.com

Hiç yaralı veya burnu kanlı olan bir deniz samuru gördünüz mü? Bunun nedeni, bir erkek deniz samurunun, çiftleşme sırasında ona tutunmak için dişinin burnunu ısırmasıdır.

Advertisement

Yaşam Alanları

Genellikle kıyıdan en fazla 1 km (0,6 mil.) dir. Uzakta olmayan kıyı sularında bulunur. Alaska su samuru, Kaliforniya su samurundan daha fazla çekilme (kıyıya gelme) eğilimindedir. Deniz su samurları şu anda Rusya’nın doğu kıyısı, Alaska, Britanya Kolumbiyası, Washington ve Kaliforniya’nın bazı bölgelerinde istikrarlı bir popülasyona sahiptir ve Meksika ve Japonya’da yeniden kolonileştirme raporları vardır. 2004 ve 2007 yılları arasında yapılan nüfus tahminleri dünya çapında toplam yaklaşık 107.000 deniz samuru vermektedir.


Leave A Reply